Когут Ірина Василівна

асистент кафедри технологій управління

НН-ІПДО НУ «Львівська політехніка»

 

СТАНОВЛЕННЯ РИНКУ РЕКРУТИНГОВИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ

 

У державі з ринковою економікою можуть існувати і конкурувати між собою різні системи, що беруть участь у формуванні ринку праці: Державна служба зайнятості, агентства з надання послуг по працевлаштуванні, кадрові агентства, агентства з працевлаштування за кордоном та рекрутингові агентства.

Увага до проблеми рекрутинга посилилась у вітчизняній практиці під час економічної кризи, з метою допомогти підприємствам оптимізувати управління персоналом для покращення виробничої діяльності. Свій внесок у дослідження проблеми зробили практикуючі аналітики, які згрупувались у певні асоціації з метою обміну практичним досвідом. Водночас слід зазначити, що сьогодні це проблематика перебуває на стадії розроблення і має багато дискусійних аспектів, що зумовлює актуальність її подальшого дослідження.

Метою даної роботи є аналіз тенденцій та визначення перспектив розвитку ринку рекрутингових послуг.

Значення слава «рекрутинг» походить від французького «recreit», «рекрутувати» - набирати, вербувати, наймати на роботу за певну оплату.

Перші згадки про рекрутинг з’явились у Німеччині, Франції, Британії на початку ХІХ ст. Це були організації за своєю діяльністю схожі на біржі праці, які займались пошуком професіоналів під замовлення.

Початок рекрутинг бере з управлінського консультування. Перші великі кадрові агентства з’явились в США після великої депресії, коли почала відновлюватись робота підприємств та виникла потреба у кваліфікованих працівниках. Для розширення своїх послуг великі консалтингові компанії такі як «Deloitte & Touch», «Ernst & Young» почали Head hunting (полювання за головами), тобто активно і цілеспрямовано переманювати найкращих спеціалістів у своїх клієнтів для компаній-замовників. Протягом 45 років рекрутинг перетворився на самостійний бізнес і сформувався ринок рекрутингових послуг.

В Україну сучасні технології рекрутинга прийшли в 1989-1991 рр., в період коли іноземні компанії починають активно відкривати свої представництва на території СНД. Великі західні корпорації шукають нові джерела пошуку кадрів. Саме в цей період з’явилися перші на території України консалтингові компанії, представництва іноземних, які надають рекрутингові та консультативні послуги.

За останні 17 років кількість рекрутингових компаній на території України зросла близько до 330-ти (за даними провідних спеціалістів та аналітиків рекрутингу станом на 2008 р.), що дало змогу роботодавцям за певні кошти отримати висококваліфікованих працівників не витрачаючи час самостійний на пошук. Частка компаній, які довірили пошук потрібних їм спеціалісті рекрутерам склала за останні роки 20-30%, що є свідченням розвитку даного ринку.

Активно створюються асоціації, конференції, тренінги по обміну досвідом серед компаній, які займаються пошуком персоналу. Такий активний розвиток цієї сфери діяльності та велика конкуренція призвела до диференціації компаній з рекритингових послуг, а саме: за спеціалізацією, за методами пошуку, за галузями, за рівнем кандидатів (менеджери, допоміжний персонал, робітники) та ін. Це дозволяє компанія витримати конкуренцію і привернути увагу замовників.

Розвиток ІТ-технологій дав поштовх до появи Інтернет рекрутинга. Поява великої кількості пошукових систем  та електронних дошок оголошень, призвела до високої конкуренції серед компаній, які займаються Інтернет  рекрутингом та сайтів з пошуку роботи (Job-сайтів). Зросла потреба у створенні web-сторінок компаній та появи спеціальних сайтів з вузькою спеціалізацією, відбувся поділ за регіональними особливостями та потребами, створені сайти з надання консультативних та рекомендаційні послуги, що дозволяє  задовольнити потреби всіх споживачів рекрутингових послуг.

Зросла роль корпоративних сайтів, як інструменту залучення персоналу. Вони стають активним засобом для боротьби на рекрутинговому ринку.

З кожним роком удосконалюються методи пошуку та підбору кваліфікованих спеціалістів.

Рекрутингові компані здійснюють пошук серед пасивних кандидатів (цільовий пошук). Пасивні кандидати – це ті спеціалісти, які зайняті на певних посадах і не знаходяться в стадії пошуку. Такий спосіб отримав назву Head hunting (полювання за  головами) і став одним із найпопулярнішим засобів пошуку висококваліфікованих спеціалістів.

Застусовуються також методи пошуку за рекомендаціями та відгуками, що теж дає досить позитивні результати, метод партизанського рекрутингу та ін.

Досить активно на рекрутинговому ринку використовуються технічні засоби такі як відеорезюме, презентації, спеціальні програми.

Все це здійснюється з метою отримання потрібного спеціаліста та задоволення потреб компаній замовників та отримання прибутку.

З моменту своєї появи ринок рекрутингових послуг стрімко перейшов з етапу становлення в етап стабілізації і росту.

Період кризи для ринку рекрутингових послуг став складним та переломним, але не зважаючи, на песимістичні  прогнози деяких експертів, щодо краху цього бізнесу, провідні рекрутингові компанії змогли втримати свої позиції на ринку.

Отже, проаналізувавши періоди становлення ринку рекрутингових послуг в Україні можна зробити певні прогнози та тенденції розвитку на найближчі 5 років.

З розвитком НТП , ІТ-технологій та розширення Інтернет мереж зміняться методи підбору та пошуку персоналу. Створення загальної світової бази даних в якій буде міститись інформація про кожного спеціаліста, дозволить зробити пошук кандидатів швидким та більш достовірним. Менеджери з персоналу зможуть знаходити інформацію про потрібних їм кандидатів за допомогою спеціальних пошукових програм таких як Yandex, Google, Yahoo та ін.

Оцінювання кандидатів зможе відбуватись в режимі он-лайн. Результати співбесід будуть розсилатись автоматично по електронній пошті. Все це дозволить продавати і купувати рекрутингові послуги з мінімальними затратами часу.

Правда є і негативна сторона таких змін – це скорочення штату відділів по персоналу приблизно на третину.

Намагання покращити якість рекрутингових послуг призведе до появи певних консультативних та навчальних програм, які дозволять підняти рівень підготовки та досвіду персоналу.

Отже, акцент з пошуку кандидатів, зміститься на оцінювання і проведення співбесід потенційних працівників. З кожними роком компанії замовники рекрутингових послуг вимагають все більше гарантій на якість і професійність персоналу і не хочуть нести певні ризики, а перекладають їх на компанії виконавців замовлень - це призведе до додаткових капіталовкладень рекрутенгових кампаній, для підвищення своєї власної професійності.

За певними прогнозами відбудуться зміни на рекрутинговому ринку – укрупненням, та об’єднання невеликих рекрутингових агентств в мережеві українські структури.

Наступним етапом розвитку може бути вступ рекрутингових агентств в міжнародні об’єднання та асоціації. Це достатньо складний та дорогий процес, який дозволить отримати компаніям рекрутерам додаткові переваги: покращення репутації, доступ до нових міжнародних джерел інформації та навчання, можливість розширити свій портфель замовлень та ін.

Рекрутинг наблизиться до маркетингових досліджень ринку персоналу. Завданням менеджерів з персоналу стане визначення критеріїв оцінки для найліпших кандидатів, визначення місця де краще зможе себе реалізувати той чи інший кандидат.

Значною мірою зросте роль блендингу для рекрутингових компаній, бо брендинг має унікальні можливості для збільшення потоків найкращих спеціалістів та компаній-замовників.

 

Література:

1.     Н. Мичковская Украинский рынок труда: испытание кризисом. – [Елктроний ресурс].- Режим доступу:// www. Recruiting.net.ua.

2.     С. Беляев Рекрутинговый рынок Украины: тенденции и перспективы. – [Елктроний ресурс].- Режим доступу://www. Yatop.com.ua. 3. Статьи, аналітика

3.     Підбор и управление персоналом. Статьи для HR-менеджеров и работодателей. [Елктроний ресурс].- Режим доступу://www. ESTrabota.com.ua.