Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

 

к.е.н. Германчук А.М., Дрожжина Я.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Особливості формування маркетингової стратегії вітчизняними підприємствами в умовах кризи

Сучасний кризовий стан розвитку економіки України характеризується динамічними коливаннями, які зумовили порушення стійкості та нормального розвитку промислових підприємств.  В цих умовах значно підвищилась роль маркетингу, як методології вивчення поведінки конкурентів і споживачів на ринку, проведення ефективних заходів у сфері дослідження попиту, товарної, цінової, комунікативної і збутової політики.

Таким чином, виникає потреба в ефективній розробці маркетингової стратегії на вітчизняних підприємствах для підвищення конкурентоспроможності та стійкості до кризових явищ. У зв’язку з цим наукове дослідження в цих напрямах є актуальним. 

Промисловість є найбільш масштабним сектором національної економки України і відіграє одну з найважливіших ролей у забезпеченні сталого економічного зростання країни.

Сучасна ситуація на ринку промисловості, за статистичними даними виглядає наступним чином. У січні-травні 2009 р. порівняно з відповідним періодом попереднього року обсяги промислового виробництва в Україні зменшилися на 31,9%. При цьому падіння було зафіксовано в усіх галузях вітчизняної економіки. Ситуацію загострює той факт, що динаміка промислового виробництва  не продемонструвала суттєвого зростання навесні, коли сезонні фактори створюють передумови для зростання принаймні помісячної динаміки. Тому, є всі підстави вважати, що на сучасному етапі промисловість України перебуває у стані кризи. У боротьбі з таким становищем постає потреба у підтримці конкурентоспроможності підприємств і формування антикризових програм, що пропонується робити шляхом розробки та активної реалізації  відповідної маркетингової стратегії.

Розглянемо маркетингову стратегію на прикладі ЗАТ «Авто-транс», яке концентрує увагу на таких напрямках: вибір ринку, визначення конкурентів, підбір клієнтів, розширення послуг, ціноутворення, реклама.  

  В якості стратегії проникнення на ринок ЗАТ «Авто-транс» дотримується стратегії диференційованого маркетингу, так як його товари відрізняються за ціною і якістю та орієнтовані на різні сегменти ринку.

В своїй діяльності підприємство використовує стратегію цінового лідерства. Так, проаналізувавши діяльність конкурентів з надання аналогічних послуг, можна зробити висновок, що ЗАТ «Авто - транс» здатне досягти рівня їх цін або навіть продавати послуги дешевше. Це забезпечить більш високий попит на послуги ЗАТ «Авто - транс».

Основними клієнтами ЗАТ «Авто - транс» є комерційні фірми, що мають власні автотранспортні засоби, і водії транзитних автомобілів. Ці клієнти забезпечують до 65% замовлень. Інший об'єм реалізації послуг припадає на приватних осіб і власні потреби.

З проведеного анкетного опитування водіїв транзитних автомобілів було з'ясовано, що ні одне з розташованих поблизу ЗАТ «Авто - транс» автотранспортних підприємств, станцій технічного обслуговування, малих підприємств не виконує в повному обсязі послуги з технічного обслуговування і ремонту автомобілів КамАЗ і ЗІЛ. Інші авторемонтні майстерні вважають за краще мати справу з легковими автомобілями. У той же час потреба клієнтів у таких видах послуг висока. Більшості клієнтів необхідні якісні послуги за прийнятними цінами при транспортуванні автомобілів в майстерню силами ЗАТ «Авто - транс».  Також однією з послуг для транзитних автомобілів, поломка яких сталася на автотрасі, передбачена автостоянка на території ЗАТ «Авто - транс».

Стратегія ціноутворення полягає в тому, щоб збільшити обсяг надаваних послуг, завоювати позитивну репутацію у клієнтів, освоїти більшу частку ринку, використовуючи політику цінового проникнення, яка передбачає встановлення спочатку знижених цін на послуги. З огляду на це, ЗАТ «Авто - транс» встановлює ціни на свої послуги на 20-25% нижче, ніж інші підприємства за надання аналогічних послуг, що сприяє збільшенню споживчого попиту і відповідно обсягу продажів.

Закрите акціонерне товариство «Авто - транс» розробляє свою рекламу для однакового оформлення рухомого складу з зазначенням адреси і телефону. Мета реклами полягає в постійному нагадуванні клієнтам, що послуги ЗАТ «Авто - транс» можуть знадобитися в будь-який час. Така реклама вказує, де ці послуги надаються. Іншими ефективними способами реклами є розсилка рекламних проспектів, публікації в місцевих газетах, що робить послуги ЗАТ «Авто - транс» відомими населенню.

Таким чином, в процесі розробки маркетингової стратегії  систематично пов'язуються між собою компоненти маркетингової діяльності - асортимент, ціна, маркетингові комунікації з тими зовнішніми умовами (ринком), в якому знаходитися підприємство. Стратегія маркетингу повинна розроблятися на будь-якому підприємстві для успішного просування своєї продукції. Крім того, сучасні маркетингові технології і рекламна кампанія, також повинні бути освоєні підприємством і включені в його стратегію для успішного розвитку та подальшого зростання.

Література:

1.     Вайсман, А.Ф. Стратегия маркетинга : десять шагов к успеху. Стратегия менеджмента : пять факторов успеха [Текст] / А.Ф. Вайсман. – М. : Экономика, 1995. – 334 с.

2.     Дэй, Д. Стратегический маркетинг [Текст] / Д. Дэй. – М. : Изд-во ЭКСМО-Пресс, 2002. – 640 с.

3.     [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://www.avto trans.com.ua>