Економічні науки/3. Фінансові відносини

 

Луценко С. П.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Україна

Недоліки пенсійної системи України

 

Cитуація, яка склалась на даний момент  в пенсійній системі вимагає системних зрушень. Реформування пенсійної системи України — це на сьогоднішній день дуже актуальне питання. Про це вже неодноразово говорять провідні економісти, науковці та політики, також  підіймав це питання   в своїх виступах президент України В.Янукович.

Ця тема могла бути актуальною в 2005 або 2006 рр. А в 2010 році експерти повинні були б розглядати вже реальні, відчутні результати перших років реформування. Але нічого подібного не відбулося. Створення трирівневої пенсійної системи в Україні звелося до звичайної балаканини і банального підвищення пенсій перед черговими виборами. А, оскільки, вибори у нас постійні, то і підвищення пенсій перманентне.

      На даний момент  кожна шоста гривня державних фінансів йде на пенсійні виплати. А якщо говорити про державний бюджет України, то його вистачає лише на соціальні виплати  і обслуговування боргів.  В міністерстві фінансів озвучили цифру: станом на перший квартал  2010 року дефіцит Пенсійного фонду України (далі ПФ) перевищив 29 млрд. грн. [4].

Критичну ситуацію в Пенсійному фонді спостерігається вже не перший рік, проте, раніше пенсії виплачувалися. Але новий уряд не уклався навіть в цей графік.

Кабінет міністрів не зміг в перший же місяць своєї роботи забезпечити стабільність соціальних виплат. У березні 2010 року майже у всіх регіонах України спостерігалися затримки виплат пенсій від 4 до 15 днів. Але у результаті уряд закрив місяць без боргів, завдяки Міністерству фінансів (далі Мінфін ), який 19 березня 2010 р. додатково виділив Пенсійному фонду 1 млрд. грн. позики з державного бюджету. Експерти прогнозують, що затримки будуть і надалі, а до осені, якщо нинішня ситуація збережеться, рахунок піде вже не на дні а на тижні[3].

У Мінфіні  упевнені, що надалі затримок не буде, оскільки плануються чергові розміщення ОВДП [4]. Але всі ці заходи або дадуть короткостроковий ефект, або взагалі жодного. І тоді вже до осені затримки пенсій можуть обчислюватися не днями, а тижнями.

Доходи Пенсійного фонду в першому кварталі 2010 року оцінюються в 24,6 млрд., тоді як витрати — в 44,5 млрд. грн. Якщо до цього додати заборгованість ПФ по казначейських кредитах за минулий рік (за даними Рахункової палати це близько 22 млрд. [5] ), то Пенсійний фонд вже зараз повинен бюджету близько 42 млрд. На цьому фоні слова віце-прем'єра Сергія Тигипка про те, що дефіцит ПФ цього року складе 34 млрд., виглядають досить дивно. ПФ збільшив свою заборгованість перед державним бюджетом  на 5, 082 млрд. грн. – до 27,149 млрд. грн. [4].

В цілому в Україні станом на 1 січня 2010 року було 2,6 млн. працюючих пенсіонерів, або 20,2% від загальної кількості пенсіонерів. Тобто, працював кожен п'ятий пенсіонер. Середній розмір пенсій працюючих пенсіонерів на 27% вищий, ніж в непрацюючих (відповідно, 1202 і 948 грн.), і це є наслідком двох процесів — працюючим пенсіонерам призначається пенсія з останньої заробітної плати, і значна їх частина працює для того, щоб через два роки перерахувати пенсію. На 2009 р. пенсії та грошові допомоги отримують 13,7 млн. осіб [2].

Що стосується балансу пенсійної системи, то без підвищення пенсійного віку його не буде ніколи, тому що тиск демографічних трендів на пенсійну систему впливає настільки сильно, що ні солідарна, ні накопичувальна система його не витримає. Підвищення пенсії за наднормовий стаж є одним із засобів заохочення до збільшення тривалості періоду трудової діяльності.

Основними питання пенсійного забезпечення ,зокрема, з метою подолання бідності потрібно: 

-         упровадити справедливі принципи нарахування пенсії залежно від стажу і заробітку;        

-         довести мінімальний розмір пенсії до реального прожиткового мінімуму для непрацездатної особи, а середній — до не менше чим 40% від заробітної плати;    

-         скоротити розрив між мінімальними і максимальними пенсіями [1].

Отже, поглиблення пенсійної реформи виходить далеко за межі балансування бюджету Пенсійного фонду України. Проте балансування бюджету — необхідна умова подальшого проведення реформи, зокрема впровадження другого рівня.

Основні реформи повинні стосуватися покоління працюючого населення і здійснюватися комплексно, з метою запобігання обмеження пенсійних прав і компенсації звуження прав одних розширенням інших. Зокрема, підвищення пенсійного віку може компенсуватися розширенням можливостей зайнятості і підвищенням матеріального добробуту, збільшенням тривалості необхідного стажу для здобуття пенсії в повному розмірі, можливістю участі в накопичувальному пенсійному страхуванні.

 

 

 

 

Література:

1.     Коротков Д.  Програма Кабмина: все по минимуму/ Сегодня. – 2010.- № 83 к. – с. 2

2.     Дацюк Р. Товарищи по несчастью / Економические известия. – 2010. - № 58.

– с. 11

3.     www. www. Liga. Net

4.     www.minfin.gov.ua

5.     www.ac-rada.gov.ua

6.     www.kmu.gov.ua