Гуцол Л.В., магістрант

Науковий керівник Янчук Г.В.

 

Вінницький Національний аграрний університет

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ І КОНТРОЛЮ НЕОБОРОТНИХ АКТИВІВ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про необоротні активи музеїв як бюджет­них установ визначені в Інструкції №64 з обліку бюджетних установ [1].

Посилення фінансового контролю з боку держави за раціональним та ефекти­вним використанням фінансових та мате­ріальних ресурсів бюджетними устано­вами набуває останніми роками першо­чергово позначення, оскільки кількість порушень у бюджетній сфері залишаєть­ся настільки значною, що потребує без­перервного контролю за ефективністю управління обліку і контролю у бюджетних установах.

Нині в економічній літературі питання обліку основних засобів, нематеріальних активів висвітлені як у теоретич­ному, так і у практичному аспектах. Проблема висвітлена у працях таких вчених, як М. Білухи, Ф.Ф. Бутинця, С.Ф. Голова, А.Л. Грінько, Г.Г. Кірейцева, А.М. Кузьмінського, В.Г. Лінника, Н.Ф. Оґійчука, М.С. Пушкаря, В.В. Сопко, В.Я. Савченко, Л.К. Сук та ін.[2]. Питанням державного фінансового контролю бюджетної сфери присвячено цілу низку праць вітчизняних науковців, серед яких слід відзначити І.Б. Стефінюка, Є.В. Калюги, П.К. Германчука, Н.І. Рубана, В.Т. Александрова, Ф.Ф. Бутинця, М.Ф. Базас та ін­ших [3].

Згідно із Бюджетним кодексом, бюджетна установа чи організація - це установа, яка створюється відповідними органами влади, утримується за рахунок Державного бюджету чи місцевих бю­джетів і є неприбутковою. У процесі дослідження встановлено, що у бухгалтерському обліку бюджетних уста­нов засоби праці виокремлюються в самостійний об'єкт, що має назву «необоротні активи». [4].

Необоротні активи - це матеріальні та немате­ріальні активи, які належать установі та забезпечують її функціонування і строк корисної експлуатації яких, як очіку­ється, становить більше одного року.

Необоротні активи складаються з:основних засобів; інших необоротних матеріальних активів; нематеріальних активів.

         Вивчення проблем удоско­налення теорії і практики обліку в умовах господарської ре­форми набуває актуального значення, оскільки вони не можуть бути вирішені ізольовано від сучасної організації та управлін­ня закладами, інакше облік не виконає свою головну роль дійо­вого засобу контролю, а перетвориться на додаток бюрокра­тичного апарату.

Контроль треба здійснювати за певною сис­темою, яка в першу чергу передбачає порядок перевірки:

   дотримання встановлених норм обліку необоротних активів;

—правильність та своєчасність прийому та відпущення товарно-матеріальних цінностей;

— правильність витрачання фонду необоротних активів;

— зберігання товарно-матеріальних цінностей та грошо­вих засобів у місцях їх збереження та використання.

Як суб'єкти господарювання бю­джетні установи підлягають таким видам контролю: державному, муніципальному, господарському і громадському [3]. Незважаючи на значні успіхи в органі­зації обліку в закладах невиробничої сфери, є ряд теоретич­них, методологічних та організаційних проблем. Уведення нових умов господарювання сприяє збільшенню частки по­забюджетних засобів, які утворюють цільові фонди для вир­ішення соціальних проблем.

Усе це вносить специфіку й новизну в методологію та організацію обліку в бюджетних закладах, які потребують теоретичного обґрунтування. Удосконалення та організація обліку в бюджетних установах мають принципове значення для посилення контролю за соціально-економічною відда­чею всіх видів ресурсів, для мобілізації госпрозрахункових засобів, поліпшення якісних показників роботи цих закладів.

Зростає роль бухгалтерського обліку як найважливішого за­собу отримання повної і достовірної інформації про майно закладу, його обов'язки та своєчасне доведення цих по­відомлень до внутрішніх та зовнішніх користувачів. Бухгал­терський облік є частиною єдиної системи народногоспо­дарського обліку, здійснює безперервне відображення всіх операцій, пов'язаних із виконанням кошторису витрат за бюджетом, а також позабюджетних коштів, частка яких по­винна зростати в результаті господарської діяльності.

Бюджетне фінансування повинне не тільки поповнювати нестачу засобів від платних послуг та реалізації, а й забезпечи­ти досягнення цілей, які тісно пов'язані із критерієм комерцій­ного успіху. Ось чому надходження засобів із позабюджетних джерел не є основою для скорочень бюджетних асигнувань на утримання закладів невиробничої сфери [5].

Висновок

Матеріали дослідів показали, що рівень організації об­ліку та його ефективність у значній мірі залежать від того, наскільки на кожному етапі розвитку економіки він відпові­дає потенційним можливостям суспільства. Тому в сучасних умовах економічної реформи та при обмеженні фінансових ресурсів бюджету можна говорити про розширення завдань, що стоять перед обліком у бюджетних установах.

Бюджетний облік у закладах та організаціях відрізняється від обліку госпрозрахункових підприємств. При цьому пробле­ми ведення бухгалтерського обліку неоднорідні, оскільки виз­начаються конкретним видом діяльності: охорона здоров'я та народна освіта, культура, соціальний захист населення. Галузева специфіка повинна знайти своє відображення в організації та веденні бухгалтерського обліку. Значну складність викликає необхідність вести у ряді установ бухгалтерський облік за дво­ма планами рахунків: виконання кошторису витрат закладів та фінансово-господарської діяльності підприємств.

Забезпечення достовірної інформації та ефективного облі­ку необоротних активів потребує удосконалення існуючої мето­дики грошової оцінки необоротних активів, зокрема бюджетних установ. Оцінку необоротних активів необхідно здійснювати з урахуванням існуючої класифікації за типами предметів основного фонду. Це дасть можливість поліпшити ор­ганізацію бухгалтерського обліку і контролю за ефективністю використання і збереження необоротних активів бюджетних установ в Україні.

Для підвищення дієвості державного фінансового контролю бюджетних установ необхідно в першу чергу на законодавчому рівні:                                                                 

-         об'єднати у єдину систему фінансовий аудит, перевірку державних закупівель та інспектування бюджетних установ;                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

-         розробити методику щодо порядкую: здійснення контрольних заходів;                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

-         розробити й упровадити ментику оцінки ризиків.

Вирішення цих питань дозволить зменшити порушення у бюджетній сфері, поліпшити управління фінансовими, матеріальними та трудовими, ресурсами бюджетних установ, а також  для виконання ними своїх функцій і завдань та  для досягнення соціально значущих для суспільства цілей.

Література

1. Інструкція з обліку необоротних активів бюджетних установ, затвер­джена ДКУ від 21.02.2005 р. №30.

2. Методика грошової оцінки документів Національного архівного фон­ду, зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 25 червня 2005 року за №692.

3. Бутинець Ф.ф. Бухгалтерський облік в бюджетних установах. - Жи­томир: ПП «Рута», 2004. – 325 с.

4. Крупка Я. Д. Прогресивні методи оцінки та обліку інвести­ційних ресурсів. —Тернопіль: Економічна думка, 2000. — 354 с.

5. Свірко С.В. Організація бухгалтерського обліку в бюджетних устано­вах. - К.: КНЕУ, 2008. – 452 с.