Экономические науки/4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Ільченко О. О., Іванова Г. М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михаїла Туган-Барановського

Аналіз проблем інвестиційної діяльності Україні і шляхи їх вирішення

В сучасній світовій економіці рівень соціально-економічного розвитку держави і її конкурентоспроможність визначаються, в першу чергу, досягненнями в сфері інновацій і високих технологій, а також ступенем залучення інвестицій для впровадження цих інноваційних технологій і в цілому для розвитку країни. А в сучасних умовах глобальної фінансової кризи, яка погіршилася на Україні політичною боротьбою і значним зниженням обсягів виробництва в основних експортноорієнтованих галузях промисловості, особливо актуальними є проблеми активізації інноваційної та інвестиційної діяльності.

Питання розвитку інвестиційної діяльності в Україні одержали висвітлення в багатьох наукових працях, зокрема в працях Захаріна С., Марцина В. С., Панфілова Т. та інших. Метою статті є аналіз проблем інвестиційної діяльності в Україні і пошук шляхів їх вирішення.

Інвестиції формують матеріальне підґрунтя суспільного виробництва, створюють реальні передумови для розширеного його відтворення, внаслідок якого власні кошти підприємств стають головним джерелом інвестиційної діяльності. Інвестування в економіку потребує певних умов. Основними з них є достатній ресурсний потенціал, який забезпечить функціонування інвестиційної сфери, наявність економічних суб’єктів-інвесторів, які здатні забезпечити інвестиційну діяльність [1] .

Основним недоліком у залученні інвестицій є низький рівень прибутковості підприємств, зумовлений неефективною податковою системою і діяльністю підприємств через недолугість її власників, а також наявністю корупції, що спотворює стимули праці та призводить до приховуванню прибутків.

Окремо слід виділити проблему вдосконалення системи господарювання завдяки усуненню бар’єрів на шляху використання новітніх технологій. Технологічні інновації стимулюють інвестування, сприяють інвестиційним витратам [2].

В інвестиційній діяльності за останні п’ять років зросли у 4,5 рази обсяги капітальних інвестицій(59 899млн. грн. у 2003році та 272 074,1млн. грн. у 2008році). Найбільший обсяг інвестицій надійшов до промисловості – 76 618млн. грн., а також у сфері операцій з нерухомим майном, оренди, надання послуг підприємцям – 48 840млн. грн., у сферу транспорту та зв’язку – 32 558млн. грн..

Інвестувати кошти слід насамперед у перспективні(високотехнологічні) види економічної діяльності, здатні створити значну масу доданої вартості завдяки використанню чинника знань. До перспективних інноваційно-інвестиційних напрямків розвитку економіки регіонів України відносяться використання космічних, авіаційних, інформаційних, нанотехнологій, розвиток нетрадиційних джерел отримання електроенергії, створення нових засобів транспорту, телекомунікацій та інше. Наприклад, технології перетворення енергії Сонця дозволяють державам, які мають космічні технології, розробляти проекти створення сонячних електростанцій космічного базування з метою передачі енергії на поверхню нашої планети, це дозволяє вирішити проблеми енергоресурсів для світової економіки. Створення сонячних космічних електростанцій призводить до необхідності створення глобальних енергосистем при міжнародній співпраці держав і, перш за все держав, які мають ракетно-космічні комплекси, Україна відноситься до таких держав.

Для України інтенсивний розвиток інвестиційної діяльності та підвищення конкурентоспроможності вітчизняного виробника набуває особливого значення. Він сприяє прискоренню ринкової трансформації економіки, входженню до світових товарних ринків, створенню валютних резервів, необхідних для модернізації виробництва. Активізація інноваційно-інвестиційної діяльності дозволить забезпечити підвищення конкурентоспроможності економіки України в цілому і успішний вихід з фінансово-економічної кризи.

Література

1.Захарін С. Макроструктурні особливості інвестиційного процесу // Економіка України. – 2009.- №4.-С.27

2.Марцин В. С. Активізація інвестиційного потенціалу економіки України  // Проблеми науки. – 2009. - №7. – С.9