Экономические науки / Экономика предприятия

Калишенко В.О., Бабенко Л.М.

Харківський національний економічний університет, Україна

Розробка структурно-функціональної моделі процесу управління оборотними активами підприємства

Фінансова діяльність будь-якого підприємства тісно пов’язана з формуванням і використанням оборотних активів. Оборотним активам належить особливе місце, оскільки від якості управління ними залежить безперервність процесу виробництва та реалізації продукції, ліквідність підприємства, його платоспроможність і рентабельність. Тому дослідження системи управління оборотними активами має особливу актуальність.

Різним аспектам управління оборотними активами присвячені праці таких учених як І.А.Бланк [1], І.В.Зелгавілс [2], В.В.Ковальов [3], В.Н.Смагін [4], В.М.Шелудько [5] та ін. Вивчення опублікованих праць і практики господарської діяльності показало, що достатнього висвітлення не дістали деякі аспекти, пов’язані з формуванням програм управління оборотними активами.

Одним з шляхів вирішення вказаної проблеми може бути застосування методології функціонального моделювання і графічного описання процесів (IDEF0 — Function Modeling), яка призначена для формалізації і опису бізнес-процесів. Особливістю IDEF0 є її акцент на ієрархічне представлення об'єктів, що значно полегшує розуміння предметної області [6].

Одним із основних понять стандарту IDEF0 є декомпозиція. Принцип декомпозиції застосовується при розбитті складного процесу, яким є управління оборотними активами, на складові його функції. Декомпозиція дозволяє поступово і структуровано представляти модель системи у вигляді ієрархічної структури окремих діаграм, що робить її менш переобтяженою і легко засвоюваною.

Моделювання процесу розробки програми заходів щодо ефективного управління слід починати з побудови контекстної діаграми, тобто найбільш абстрактного рівня опису системи у цілому (див. рис.1). Результатом реалізації функціонального блоку контекстної діаграми є програма заходів, яку має бути розроблено фінансовим аналітиком з урахуванням таких управлінських обмежень, як науково-методичне забезпечення.

Рис.1. Контекстна діаграма моделі у стандарті IDEF0

Другим етапом моделювання є декомпозиція контекстної діаграми, результатом чого є діаграма, яка відображає структуру етапів процесу, який відображено у контекстній діаграмі. Декомпозиція контекстної діаграми (див.рис.2.) дозволяє визначити логіку проведення процесу розроблення означеної програми, яка полягає у наступному: проаналізувати наявність та ефективність використання ОА в попередньому періоді (блок А1); вибрати оптимальну модель управління (блок А2); оптимізувати співвідношення постійної і змінної частин ОА та структуру джерел фінансування (блок А3); розробити програму заходів щодо удосконалення системи управління оборотними активами (блок А4).

Як видно з рис.2, результати блока А1 - «Загальний рівень ефективності використання» є управляючою дією для функціонального блоку А2 і одночасно вхідними даними для блоків А3 і А4. Фінансова звітність є вхідними даними для блоку А1 і А3. Існуючі моделі управління ОА - вхідні дані для блоку А2. Результати блока А2 - «Оптимальна модель управління ОА» є управляючою дією для функціонального блоку А3. Результати блока А3 - «Оптимальне співвідношення структури ОА та джерел їх фінансування» - вхідні дані для блока А4. Результатом блока А4 є розроблена програма заходів.

Рис.2. Діаграма декомпозиції контекстної діаграми (стандарт IDEF0)

Слід зауважити, що для етапів А1 – А4 керуючим обмеженням є науково-методичне забезпечення. Також слід зазначити, що у якості механізму (інтерфейсні дуги, які входять у нижню сторону функціонального блоку) виконання етапів А1 – А4 моделі, окрім фінансового аналітика, відображено й інформаційні технології, оскільки їх використання не тільки сприяє зменшенню помилок, викликаних людським  чинником, а й прискорює розрахункові процедури.

Подальша побудова моделі передбачає декомпозицію етапу «Проаналізувати наявність та ефективність використання ОА в попередньому періоді»(блок А1 на рис.2). Структурна побудова цієї діаграми (див. рис.3) передбачає виконання послідовності таких процесів: розглянути динаміку складу ОА в розрізі їхніх основних видів (блок А12); проаналізувати оборотність окремих видів ОА (блок А13); визначити рентабельність ОА (блок А14); розглянути склад основних джерел фінансування ОА (блок А15); зробити висновки щодо загального рівня ефективності використання ОА(б.А16). Як видно з рис.3., фінансова звітність є вхідною інформацією для блоків А11-А15. Результати блоків А11-А15 є вхідними даними для блоку А16. «Загальний рівень ефективності використання ОПК» - вихід для А16. Усі аналізовані процесу реалізуються фінансовим аналітиком згідно із науково-методичним забезпеченням (управлінський вплив) та із застосування інформаційних технологій (механізм).

Рис.3. Діаграма декомпозиції етапу  «Проаналізувати наявність та ефективність використання ОА в попередньому періоді»(стандарт IDEF0)

Наступним етапом побудови моделі є декомпозиція етапу «Оптимізувати співвідношення постійної і змінної частин ОА та структуру джерел фінансування» (блок А3 на рис.2) Процес оптимізації співвідношення постійної і змінної частин ОА та структури джерел фінансування полягає у наступному(див. рис.4.): оптимізувати співвідношення постійної і змінної частин ОА (блок А31); оптимізувати структуру джерел фінансування(блок А32); зробити висновки щодо оптимального співвідношення структури ОА та джерел їх фінансування (блок А33).

Рис.4. Діаграма декомпозиції етапу «Оптимізувати співвідношення постійної і змінної частин ОА та структуру джерел фінансування»(стандарт IDEF0)

Фінансова звітність та загальний рівень ефективності використання ОА є вхідною інформацією для блоків А31-А32. Результати цих блоків є вхідними даними для блоку А33. Усі елементи процесу реалізуються фінансовим аналітиком науково-методичним забезпеченням з урахуванням таких обмежень, як нормативно-правове забезпечення та оптимальна модель управління (управлінський вплив).

Слід також відзначити, що всі етапи процесу, який змодельовано виконуються із застосуванням інформаційних технологій, що сприяє підвищенню якості прийняття  управлінських рішень щодо означеної предметної області. Результатом процесу оптимізації співвідношення постійної і змінної частин ОА та структури джерел фінансування є їх оптимальне співвідношення.

Таким чином, за допомогою стандарту IDEF0 змодельований процес розробки програми заходів щодо створення ефективної системи управління оборотними активами підприємства як єдиної системи.

 

Література:

1. Бланк И.А. Управление активами. - К.: Ника-Центр, Эльга, 2002. - 702с.

2. Зелгавилс И.В. Финансы предприятий: Учебное пособие. – М.: ООО «ВИТ + РЭМ», 2002. – 352 с.

3. Ковалев В. В. Финансы предприятий: Учебное пособие. – М.: ООО «ВИТ + РЭМ», 2002. – 352 с.

4. Смагин В.Н. Финансовый менеджмент. Краткий курс: учебное пособие. – М.: КНОРУС, 2007. – 144с.

5. Шелудько В.М. Фінансовий менеджмент: Підручник.- К.: Знання, 2006. – 439с.

6. http://uk.wikipedia.org/wiki/IDEF0