Юрчук Д. Д.

Буковинська державна фінансова академія

Науковий керівник: Корнецька М. І.

СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК МІЖНАРОДНОГО ТУРИЗМУ

Вступ. У сучасних умовах переходу України до ринкової економіки в кожній галузі відбувається пошук нових шляхів і методів виробництва, здійснюється аналіз сучасного стану розвитку тієї чи іншої сфери, окреслюються перспективи на майбутнє.

Ці процеси характерні і для туристичної галузі, яка спрямована на отримання прибутку шляхом задоволення потреб населення в якісному відпочинку, надання йому різноманітних туристичних послуг у вигляді житла, харчування, транспортного й екскурсійного обслуговування тощо.

На думку багатьох експертів, міжнародний туризм стане рушієм світової економіки у XXI ст., і Україна має посісти гідне місце у світовій індустрії туризму. Тому дослідження в галузі міжнародного туризму є на сьогодні насправді актуальним завданням, насамперед тому, що цей напрям є пріоритетним для України.

Метою роботи є визначити роль міжнародного туризму у розвитку світової економічної системи.

Постановка завдання:

¾              визначити поняття "міжнародний туризм";

¾              зробити огляд історії розвитку міжнародного туризму;

¾              проаналізувати сучасну ситуацію на світовому ринку туристичних послуг;

¾              довести актуальність розвитку міжнародного туризму в Україні.

Аналіз досліджень та публікацій. Вагомий внесок у наукові дослідження теорії та практики формування соціально-економічних відносин у галузі туризму внесли Александрова А.Ю., Балабанов И.Т. Горобець О., Левковська Л.

Виклад основного матеріалу. Існує багато визначень поняття"міжнародний туризм", тому наведемо лише деякі з них, які, на нашу думку, відображають різноманітні концепції та сутність поняття з різних точок зору.

За визначенням А.Ю. Александрової, туризм є сукупністю відносин та явищ, що виникають під час пересування та перебування людей у місцях, які відрізняються від місця їх постійного проживання та роботи. Міжнародний туризм "охоплює поїздки осіб, які подорожують за межі країни постійного проживання" [1, 36].

Т. Балабанов. визначає міжнародний туризм як туризм в іншу країну, іншими словами, міжнародний туризм означає поїздки з туристськими цілями за межі країни постійного проживання, більш точно: міжнародний туризм - це система подорожей, що здійснюються на основі міжнародних угод. Він також виділяє в'їзний та виїзний туризм. В'їзний туризм - подорожі країною осіб, що не мешкають у цій країні постійно. Виїзний туризм - подорожі осіб, які постійно мешкають у певній країні, до іншої країни.

Історично організованому туризму більше ніж 150 років. Вважається, що він виник у 1847 р., коли англієць Томас Кук відкрив у Лондоні перше у світі туристичне агентство, яке займалось організацією турів, придбанням квитків та розробкою програм екскурсій. У ті часи Велика Британія була впливовою капіталістичною країною, колоніальною імперією, а її промисловість значно випереджала промисловість інших країн світу. Капіталістичні відносини призвели до посилення внутрішньої та зовнішньої міграції населення, що, у свою чергу, спричинило розвиток транспортних зв'язків. Залізниця, створена виключно з метою перевезення вантажів, у 1830-х pp. почала перевозити також пасажирів [2, 58].

У 1855 р. відбулась перша міжнародна подорож на виставку до Парижа. Саме цю дату можна вважати датою народження міжнародного туризму.

На початку XX ст. з'явився новий вид транспорту - автомобільний, що мало б сприяти бурхливому розвитку туристичної галузі. Але Перша світова війна призупинила розвиток міжнародного туризму. Довоєнного рівня міжнародний туризм зміг досягнути тільки через три роки після закінчення війни.

Перед початком Другої світової війни міжнародний туризм відіграв негативну роль - він став каналом для політичної та підривної діяльності реакційних сил. У Німеччині був створений спеціальний підрозділ, який мав на меті відправляти солдатів до європейських країн під виглядом туристів. Після закінчення війни туризм зміг досягти довоєнного рівня тільки через п'ять років. Відтоді туризм зазнав якісних змін. Туристична індустрія сьогодні - одна з галузей світового господарства, що найбільш динамічно розвиваються.

Сучасний міжнародний туризм є важливим джерелом валютних надходжень для багатьох промислово розвинених країн і країн, які розвиваються. Так, наприклад, питома вага прибутків від іноземного туризму в загальній сумі надходжень від експорту товарів та послуг становить: в Іспанії - 35%, Австралії - 36%, Греції - 36%, Швейцарії - 12%, Італії - 11%, Португалії - 21%, на Кіпрі - 52%. В більшості країн, що розвиваються, на частку іноземного туризму припадає 10-15% прибутків від експорту товарів та послуг (Індія, Єгипет, Парагвай, Коста-Ріка). Однак у деяких країнах цей показник є значно вищим: Колумбія - 20%, Ямайка - 30%, Панама - 55%, Гаїті -73% [4, 31].

На сьогодні міжнародний туризм істотно впливає на політичні, економічні та культурні зв'язки між країнами, виступає фактором зближення держав, та насамперед, як його називають на Заході, рушійною силою економіки. США щороку заробляють на туристичній галузі 60,4 млрд дол., Франція - 30 млрд дол., а в усьому світі прибутки від туризму, наприклад, у 2009 р. становили 423 млрд. дол. [5, 16].

За другу половину XX ст. кількість міжнародних туристів збільшилась у 24 рази, а надходження від цього виду послуг збільшились у 300 разів. За даними Всесвітньої туристичної організації, ще в середині 1990-х рр. у світовій торгівлі товарами та послугами на частку туризму припадало більше ніж 1/10, що дало йому змогу посісти третє місце після експорту нафти й автомобілів. А в торгівлі послугами ця частка перевищила 1/3 [5, 17].

Також міжнародний туризм сприяє диверсифікації економіки шляхом створення галузей, які пов'язані з обслуговуванням туризму.

Уже сьогодні в туристичній галузі створюється близько 1/10 валового продукту у світі, міжнародний туризм розвивається у два рази швидше, ніж світовий сукупний національний продукт. За всіма прогнозами, роль туризму у світовій економіці й надалі буде зростати.

На сьогодні туристична індустрія є невід'ємною складовою економіки всіх промислово розвинених країн. Саме завдяки туризму багато країн значно поліпшили своє економічне становище, тому розвиток туристичної галузі є надзвичайно актуальним і для України.

В Україні була прийнята Державна програма розвитку туризму на 2002—2010 рр. У ній зазначено, що туристична галузь набуває дедалі більшого значення для розвитку економіки та соціальної сфери в нашій країні. Ця Програма покликана стимулювати ефективне використання наявних рекреаційних ресурсів, підвищити рівень міжгалузевого співробітництва, стимулювати розвиток ринкових відносин у туристичній сфері, визначити перспективи подальшого розвитку туризму на основі аналізу його сучасного стану. Пріоритетний напрям розвитку в'їзного та внутрішнього туризму має стати важливим чинником підвищення якості життя в Україні, утворення додаткових робочих місць, поповнення валютних надходжень держави та підвищення її авторитету на міжнародній арені.

Проте, пріоритети в туристичній галузі України встановлені лише на рівні гасел. Звичайно ж, державі вигідніше приймати в себе іноземних туристів, які привозять до країни валюту, ніж влаштовувати виїзд українських мандрівників за кордон, щоб вони давали прибуток іншим державам. Це дуже чітко викладено в Законі України "Про туризм". Після поправок він набув чинності вже на початку 2004 р., але відтоді механізму його реалізації, який полягає у нормативно-правових актах, так і не було створено. Тому, хоча в'їзний туризм в Україні проголошений пріоритетним, підприємства, які ним займаються, потрапляють у нерівні умови порівняно з тими, що вивозять українських туристів за кордон.

Питання першочергового розвитку туристичної галузі є особливо актуальним для так званих "депресивних" регіонів, оскільки саме тут індустрія здатна вже сьогодні дати нові робочі місця, зокрема на селі, активізувати економічне життя за допомогою сільського туризму.[3, 12].

Висновки. Міжнародний туризм у загальному розумінні означає поїздки осіб, які подорожують за межі країни постійного проживання.

У процесі свого розвитку міжнародний туризм зазнав значних змін. У XXст. міжнародний туризм пережив справжній бум та став однією з провідних галузей світового господарства. У XXI ст. він є рушієм світової економіки.

Україна має всі можливості для розвитку в'їзного туризму, але для подолання численних проблем галузі необхідні відповідні кроки з боку відповідальних органів. Тому пріоритетом у державній стратегії має стати першочергове фінансування і прийняття нормативно-правових актів, які стимулюватимуть розвиток галузі.

Література:

1.                Александрова А.Ю. Международный туризм: Учебник для студ. вузов. - М.: Аспект Пресс. -  2007. - 464 с

2.                Балабанов И.Т., Балабанов А.И. Экономика туризма: Учеб. пособ. - М.: Финансы и статистика, 2008. -174 с

3.                Горобець О., Будько Є. Розпочнімо рік туризму! // Міжнародний туризм. - 2009. - № 5 (65)

4.                Левковська Л., Чабан Р., Мунін Г. Стан і перспективи розвитку туризму та готельного бізнесу в Україні / Економіка України.-2008. -№ 6.- С. 31-36.

5.                Максаковский В. Развитие и география международного туризма // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2009. - № 21-24. - С. 17-22.