к.е.н., Ларіна Т.В.

кафедра «Фінанси і кредит»

ТРАНСАКЦІЙНІ ВИТРАТИ В РОБОТІ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВПОРЯДКУВАННЯ (СКОРОЧЕННЯ): НА МАТЕРІАЛАХ СЕВАСТОПОЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Сучасна економічна думка відокремлює поняття «трансакційні витрати», воно отримало безліч трактувань, іноді діаметрально протилежних. Однак в роботі органів державної влади та управління ця складова економічних стосунків або взагалі не розглядалася, або її визначення має досить обмежений характер. Розглянуто традиційне тлумачення трансакцій як обміну товарами, відчуження та присвоєння прав власності і свобод, яки створюються суспільною працею. Зроблено співставлення моделей трансакційних витрат західних наукових шкіл (Дж. Коммонс, Ерроу, Д. Норт, С. Чанг, Коуз та інші вчені). Визначено певні недоліки моделювання щодо господарської практиці України.

Доведено, що в Україні до цього часу зберігаються значними трансакційні витрати в системі державного управління. Усвідомлюючи значний обсяг адміністративних послуг, у останні роки видана низка нормативних документів щодо їх впорядкування: на виконання Указу Президента України від 03.06.2009 року № 508/2009 „Про заходи із забезпечення додержання прав фізичних та юридичних осіб щодо одержання адміністративних (державних) послуг”, постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2009 року № 724 «Деякі питання надання державних платних (адміністративних) послуг, видачі документів дозвільного характеру» та постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2009 року № 737 «Про заходи щодо упорядкування державних, у тому числі адміністративних послуг» Севастопольська міська держадміністрація видала розпорядження від 03.08.2009 року № 605 «Про заходи щодо упорядкування державних, у тому числі адміністративних послуг».

Розпорядженням доручено районним держадміністраціям, керівниками управлінь, відділів та інших структурних підрозділів міської держадміністраціі, які надають державні, у тому числі  адміністративні послуги  на платній і безоплатній основі, провести аналіз діяльності підприємств, установ та організацій, які належать до сфери їх управління. За підсумками  проведеного аналізу формується інформаційний пакет, до якого включено інформацію про:

- фактичну кількість підприємств, установ  і організацій, які належать до сфери їх управління, і пропозиції щодо внесення змін до відповідних  реєстрів Державного комітету статистики України, Фонду державного майна України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Головного управління державної служби України і Державного казначейства України;

- розглянути питання про ліквідацію і реорганізацію підприємств, установ та організацій, діяльність яких не пов'язана з реалізацією завдань, покладених на органи виконавчої влади, а також вжити заходи щодо завершення процесу ліквідації підприємств, установ та організацій, які належать до сфери їх управління і стосовно яких прийнято таке рішення.

Також доручено здійснити низку організаційних питань:

- забезпечити розміщення у призначених для прийому громадян приміщеннях органів виконавчої влади, державних підприємств, установ і організацій, що надають адміністративні (державні) послуги, стендів зі зразками необхідних для одержання адміністративних послуг документів, перелік таких документів, інформацію про довідкові телефони, час прийому громадян, порядок і розміри плати за одержання послуг і надати в управління економіки міської державної адміністрації інформацію про виконання;

- забезпечити розміщення і постійне оновлення інформації про порядок надання державних адміністративних послуг у мережі Інтернет на веб - сторінках державних підприємств, установ і організацій та на  веб – сторінці «Адміністративні (державні) послуги» сайту Севастопольської міської державної адміністрації (www.sev.gov.ua);

- щорічно вжити заходів щодо упорядкування часу прийому громадян в органах виконавчої влади, на державних підприємствах, в установах і організаціях, що надають адміністративні (державні) послуги, розробити власні регламенти прийому громадян з метою створення належних умов прийому та забезпечення достатності часу та зручності  для споживачів адміністративних послуг.

У напрямку затвердження розмірів плати за такі послуги відповідно до економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних з їх наданням, доручено надати, після затвердження Кабінетом Міністрів України Методики визначення собівартості платних адміністративних послуг відповідних пропозицій. Так само запропоновано терміново затвердити стандарти адміністративних послуг.

Узагальнена інформація про стан виконання заходів, передбачених цим розпорядженням буде щороку ретельно проаналізована та надіслана Кабінетові Міністрів України разом з пропозиціями щодо вдосконалення роботи з розвитку системи надання державних, у тому числі адміністративних послуг. Таким чином, робота яка здійснюється виконавчими органами влади в Україні спрямована на зниження низько ефективних трансакційних витрат в держуправлінні та формалізацію комплексу характеристик адміністративних послуг.

Література

1.                   Рожманов В. Організаційні аспекти залучення інвестицій у виробниче підприємство // Економіст. – 2005. - №2. – С.48-49.

2.                   Кондрашихін А.Б. Організаційно-економічний механізм управління регіональними ринками цінних паперів. – Севастополь: СТ “Просвіта” ім. Т.Г.Шевченка, 2003. – 248 с.

3.                   Commons J.R. Institutional Economics // American Economic Review. 1931. V. 21. P. 652.

4.                   Норт Д. Институты, институциональные изменения и функционирование экономики. М., 1997. С.45.