К.е.н. Коваль О.А.,  Сардак А.Г.

 

Запорізький національний технічний університет, Запоріжжя

 

Удосконалення амортизаційної політики

 

 

Державна амортизаційна політи­ка — один із потужних засобів дер­жавного регулювання інвестиційних й інноваційних процесів у виробничій сфері країни. Слід врахувати, що амор­тизаційні відрахування сьогодні — це основне джерело капітальних інвестицій вітчизняних суб'єктів виробничої сфери, тому зрозуміло, що до розроблення та реалізації амортизаційної політики дер­жава має підходити вкрай вдумливо, з використанням кращого світового до­свіду.

         Виснаження амортизаційних ресур­сів і різке скорочення їх частки у загаль­ному обсязі капіталовкладень відбува­ється через комплекс чинників, примі­ром, економічні протиріччя між "подат­ковим" та "бухгалтерським" методами нарахування амортизації.

        Це гальмує розвиток інвестиційного потенціалу стосовно не лише прибут­ку, але й амортизаційних фондів.

Крім того, застосування різних мето­дів нарахування амортизації може впли­нути лише на бухгалтерську ціну об'єкта основних фондів, а не на загальні резуль­тати господарювання, характеризовані абсолютним і відносним обсягами отри­маного прибутку.

Як показують результати фундамен­тальних досліджень , "податковий" метод не забезпечує повного відшкоду­вання вартості об'єкта амортизації. За нормативного терміну служби облад­нання 10 років сума нарахованої амор­тизації складатиме менше 90% вартості об'єкта.

Отже чинне законодавство фактично унеможливлює проведення суб'єктами виробничої сфери власної амортизацій­ної політики, позаяк вибір методу нарахування бухгалтерської амортизації не впливає на результати господарювання та не призводить до збільшення джерел капітальних інвестицій у відтворення основних фондів.

Податкове законодавство не дає мож­ливості враховувати моральне старіння основних фондів, а це неприпустимо в умовах переходу економіки на модель інноваційного розвитку та використання знань як основного чинника сучасного виробничого процесу.

Недостатнє використання аморти­заційних нарахувань можна пояснити тим, що амортизація значно збільшує собівартість продукції, коли обладнан­ня завантажене менш ніж на половину.

З огляду на рентабельність виробництва підвищення амортизації згубне для нього, проте ефективне доти, доки реальних витрат грошових коштів не відбувається, навпаки — підприєм­ство економить на податкових платежах. Причому за бухгалтерських збитків сума податку на прибуток дорівнює нулю.

Компромісним рішенням могло б стати запровадження практики введен­ня пільги не огульно, а на підставі укла­дення договору між податковим орга­ном і конкретним суб'єктом виробничої сфери (що працює як правило в особ­ливо важливих галузях, перелік яких має визначати законодавство). Останній зобов'язується не лише використати додатково виведені з-під оподаткування кошти виключно на оновлення основ­них засобів шляхом закупівлі іннова­ційного обладнання та інвестування у техніко-технологічний розвиток, а й під­твердити вказаний господарський акт документально.

Крім означеного, можлива певна втрата бюджетних надходжень, а це для значної частини політичної еліти ваго­мий аргумент проти запровадження при­скореної податкової амортизації.

Доцільно звільнити від оподаткуван­ня прибуток від відчуження основних фондів або нематеріальних активів, що підлягають амортизації, в разі викорис­тання одержаного від цього відчуження прибутку на потреби реінвестування. Це має спростити як виведення з дії за­старілого морально, проте недоамортизованого обладнання, так і трансфер технологій і обладнання між великими та малими підприємствами, центром і регіонами тощо.

Необхідно законодав­чо закріпити можливість використання коштів амортизаційного фонду, нарахо­ваних прискореним методом амортиза­ції за своїм економічним призначенням, оскільки високі її ставки призведуть до зменшення бази оподаткування та втра­ти доходів у бюджет без особливих еко­номічних ефектів.

Відмова від застосування у бухгалтерському обліку норм амортизації, передбачених податковим законодавством, дасть змогу при визначенні фінансового результату та складанні фінансової звітності підприємства керуватися виключно економічними методами та категоріями, що сприятиме об’єктивності фінансових та економічних показників діяльності підприємств.

Найвищі темпи амортизації можуть застосовувати ті корпоративні структу­ри, котрі розробляють і впроваджують інновації або випускають інноваційну продукцію, демонструючи позитивні результати господарювання (наявність прибутку та відсутність заборгованості перед бюджетом).