Мединська Т. В.

Львівська комерційна академія

Влив податкової політики на соціально-економічний розвиток держави

 

Податкова політика є одним із багатьох інстру­ментів втручання держави в економічні процеси, спонукана роллю держави в житті суспільства, що потребує додаткових фінансових ресурсів. Рівень перерозподілу валового внутрішнього продукту через загаль­нодержавні фонди є суттєвим у розвинутих краї­нах світу, а тому реалізація податкової політики, яка оперує достатніми коштами суспільства, здійснює значний вплив на економічний і соціальний розвиток держави.

Історія формування і реалізації податкової політики свідчить про те, що податки можуть бути не лише джерелом наповнення бюджетів різних рівнів, а й інструментом регулювання тих чи ін­ших соціально-економічних процесів - перерозподілу доходів між членами суспільства, стимулювання окремих видів господарської діяльності та обмеження розвитку інших тощо. Свідоме викорис­тання державою податків для досягнення певної мети відбувається у рамках саме податкової політики [1, с. 36].

Досліджуючи вплив податкової системи на соціально-економічний розвиток, необхідно виходити з того, що фактичний тягар податку в кінцевому розрахунку все рівно припадає на людей. Саме люди несуть тяготи податків, як і користуються оплачуваними податками вигодами цивілізованого суспільного існування. Саме тому дослідження впливу податкової системи тільки на економічний розвиток буде неповним, адже соціальний розвиток є наслідком фактичного економічного стану, тому прийняття рішення про будь-яку зміну податкової системи має носити комплексний характер і враховувати можливі наслідки не тільки для економіки, але й для соціальної сфери [2, с. 22-23].

Однією із головних цілей формування ефективної податкової полі­тики є поліпшення фінансового стану підприємств усіх форм власності і, особливо, пріоритетних напрямів виробництва. З одного боку, подат­ки зобов'язані забезпечити стабільну фінансову базу держави, а з ін­шого - залишити достатньо коштів підприємствам та громадянам з метою збереження максимальної зацікавленості у результатах їх­ньої діяльності. Регулювання нових економічних відносин потребує гнучкої податкової політики, яка дала б змогу оптимально поєднати інтереси держави з інтересами платників податків (рис. 1).

 

Рис. 1. Механізм впливу податкового регулювання на баланс

інтересів держави і платників податків

 

Фактори соціально-економічного розвитку беруть участь у вирішенні основ­ного протиріччя економіки: між обмеженою кількістю ре­сурсів і безмеж­ним зростанням потреб населення. Склад і структура факторів економічного зростання значною мірою визначаються яким чином буде вирішуватись дане протиріччя, і, відповідно, яка модель економічного розвитку буде обрана. Фактори здійснюють як прямий, так і опосередкований вплив на соціально-економічний розвиток. Прямі фактори безпосередньо визначають фізичну здатність до економічного розвитку. Опосередковані фактори впливають на можливість реалізувати здатність до економічного зростання. Вони дозволяють реалізувати потенціал, закладений в прямих факторах, або обмежити його. Саме до числа таких факторів і відноситься податкова система [2, с. 19-20].

Здійснення ефективної податкової політики визначає, що податкові дії держа­ви дозволять їй не лише забезпечувати своє функціонування, а й використовувати свої ресурси та інструменти впливу для досягнення цілей суспільного розвитку. Таке розуміння ефективності податкової політики, на відміну від трактування ефек­тивності як співвідношення фактичних і очікуваних доходів та ви­датків бюджету, дає змогу не лише у кількісній формі представити результативність податкових дій, а й дати їм якісну оцінку [3, с. 860].

Невідкладним завданням податкової політики є перетворення її із суто фіскального інструменту на ефективний засіб соціально-економічної стратегії держави. Податкова система має стиму­лювати інвестиційний та інноваційний процеси. У зв'язку з цим потрібно рішуче йти на зменшення податкового тиску, поси­лення захисту платників податків, максимальне спрощення процедури оподаткування. На підставі зазначеного та з урахуванням сучасних умов розвитку, ми можемо стверджу­вати, що основним пріоритетом податкової політики нині та в перспективі має стати [4, с. 575]:

·        створення сприятливих умов для здійснення підприєм­ницької й інвестиційної діяльності;

·        стимулювання населення до набуття приватної власності та забезпечення її ефективного захисту.

 

Література

1.           Крисоватий А. І. Податкова система : навч. посіб. / А. І. Крисоватий,          О. М. Десятнюк. – Тернопіль : Карт-бланш, 2004. – 331 с.

2.           Прокопенко О. А. Податкова система як фактор впливу на соціально-економічний розвиток регіону / О. А. Прокопенко // Економіка та держава –     К., 2008. – № 2. –– С. 19-23.

3.           Іванов Ю. Б. Податкова система : підручник [для студ. вищ. навч. закл.] / Ю. Б. Іванов, А. І. Крисоватий, О. М. Десятнюк. – К. : Атіка, 2006. – 920 с.

4.           Податкова політика України : стан, проблеми та перспективи : монографія / [П. В. Мельник, Л. Л. Тарангул, З. С. Варналій та ін.; за ред. З. С. Варналія]. – К. : Знання України, 2008. – 675 с.