Экономические науки/ 2. Внешнеэкономическая деятельность

 

Тахтарова Ю. О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Огляд угод злиттів та поглинань в автомобільній промисловості

 

Стратегія злиттів та поглинань не являється інноваційною для компаній-виробників автомобілей. Автомобільні корпорації завжди вели пошуки стратегічних партнерів з метою отримання доступу на нові ринки, розширення своєї сбутової мережі, отримання нових технологій та більш раціональних методів управління виробництвом.

Крупні злиття та поглинання в автомобільній індустрії відображають різноплановість внутрішніх та міжкорпоративних зв'язків. При цьому національна приналежність компаій фактично зникає [1].

Згідно з даними публікації PriceWaterhouseСoopers «Огляд угод злиттів і поглинаннь в автомобільній галузі» [2], в 2008 р. в результаті загальної невизначеності в економіці та автомобільній промисловості відбулося зниження кількості угод злиття і поглинання, а також їхньої вартості. Так, після періоду винятково високої активності на цьому ринку в 2007 р. обсяг завершених угод знизився на 9% і склав 549 операцій в 2008 р. в порівнянні з 604 роком раніше.

У фінансовому співвідношенні в 2008 р. заявлена вартість угод знизилася на 45% і склала  31,6 млрд дол. в порівнянні з  57,1 млрд дол. в 2007 р. У зв'язку з відсутністю доступного фінансування покупці були змушені залишатися осторонь або змінювати стратегію й проводити менш масштабні операції. Проте, реорганізація галузі, особливо якщо вона пов'язана з розширенням доступу до засобів фінансування, може сприяти збільшенню кількості угод.

У 2008 р. відчувалась відсутність великих угод, які визначали вартість угод на ринку в 2007 р. Дев'ять із десяти угод в 2008 р. здійснювалися покупцями активів у своїй галузі й особами, що здобували активи в інвестиційних цілях, що спеціалізуються на проблемних активах. Загальна вартість п'яти найбільших угод 2008 р. склала  16,3 млрд дол. в порівнянні з  33,0 млрд дол. роком раніше. Незважаючи на це, було укладено 13 угод вартістю більш  500 млн. дол., які в сукупності склали 72% від загальної заявленої вартості угод.

Найбільші угоди, в основі яких лежить реалізація стратегії консолідації й розширення на ринку, проходили в основному в Європі. Прикладами таких угод є продовження інвестицій у компанію Continental AG з боку компанії Schaeffler  (3,2 млрд дол. у 2008 р., що збільшило частку Schaeffler з 8% до 30%), придбання компанією Volkswagen AG частки більшості в компанії Scania (4,4 млрд дол.) і придбання компанією Tata Motors компанії Jaguar Land Rover ( 2,3 млрд. дол.).

Серед великих російських угод 2008 р. відзначається придбання компанією Renault 25% частку акцій відкритого акціонерного товариства «Автоваз» (1,2 млрд. дол.), придбання британським авторитейлером Inchcape PLC 75% частки в групі компаній «Musa Motors» за  447 млн.дол., а також придбання на суму 250 млн.дол. 10% частки акціонерного капіталу ВАТ «КАМАЗ» німецьким стратегічним інвестором Daimler AG.

У 2008 р. на частку інвесторів довелося лише 17% від світової вартості угод у порівнянні з 44% в 2007 р. й 54% в 2006 р. Зокрема, у другій половині 2008 р. в США інвестори в цілому не проявляли активності. Таким чином, вартість завершених у цей період угод склала 271 млн.дол. проти  2,5 млрд.дол. у першій половині року. Обсяг угод знизився приблизно на 17% — з 143 угод у 2007 р. до 118 угод у 2008. У той же час, загальна заявлена вартість знизилася приблизно на 78% — з  25,1 млрд.дол. у 2007 р. до  5,5 млрд.дол. у 2008 [2].

Помітно зросла роль Китаю на світовому автомобільному ринку, що також вплинуло на географічний напрямок злиттів та поглинань. Як передає експертний канал ОРЕС, іноземні компанії останнім часом збільшили інвестиції у китайську автомобільну галузь завдяки автомобільному буму, який почався у країні, а також низькій вартості робочої сили, що сприяє скороченню витрат компаній. Китай планує самостійно робити основні автомобільні вузли і компоненти, а також конструювати автомобілі, що працюють на нових видах енергії. Для підвищення конкурентоспроможності на міжнародному ринку Китай посилить рівень підготовки вітчизняних фахівців в галузі автомобілебудування. Китай став четвертим найбільшим світовим виробником і третім найбільшим світовим споживачем автомобілів. З урахуванням сьогоднішніх темпів розвитку, в 2010 році за рівнем виробництва і споживання автомобілів Китай зможе вийти на друге місце у світі, поступаючись тільки США [3].

Таким чином, можна зробити висновок про те, що на ринку злиттів та поглинань в  автомобільній галузі відбулося суттєве зниження кількості угод, а також їх вартості в результаті загальної невизначеності в економіці та автомобільній промисловості в цілому. Найбільші угоди, в основі яких лежать реалізація стратегії консолідації й розширення ринку, приходилися у 2008 р. в основному на Європу. У той же час суттєво збільшився потік іноземних інвестицій в автомобільну промисловість Китаю.

 

Література:

1. http://institutiones.com/industry/197-2008-06-17-10-14-37.html

2. http://www.pwc.com/ua/uk/press-room/release059.jhtml

3. http://postup.brama.com/usual.php?what=22695