Короткова А.С.

Науковий керівник: Корнілова О.В.

Донецький державний університет економіки і торгівлі

ім. М. Туган-Барановського, Україна

Аналіз антикризових заходів у різних країнах світу (за матеріалами МОП)

 

3а оцінками МОП, глобальній економічній та соціальній кризі передувало посилення  диспропорцій, спричинених глобалізаційними процесами, зокрема, збільшення нерівності доходів усередині країн. Крім того, сприяла кризі і домінуюча стратегічна концепція державного регулювання, що переоцінювала здатність ринків до саморегулювання, недооцінювала роль держави і знецінювала гідність праці, дбайливе відношення до довкілля та надання товарів і послуг для суспільного споживання та соціального захисту. Економічний спад викликав глибоку й широкомасштабну кризу на ринку праці.

У Глобальному пакті «Про робочі місця» розглядаються нагальні потреби працівників формального і неформального секторів економіки, сімей та підприємств і, одночасно, закладається фундамент справедливої глобалізації на основі збалансованої шодо соціальних, екологічних і економічних відносин моделі зростання.

Оцінка перспектив реалізації положень Пакта і його можливостей сприяти подоланню кризи на засадах соціальної солідарності вимагає висвітлення загальносвітових тенденцій і загроз соціальної рецесії. В останньому кварталі 2008 р. і в першому кварталі 2009 р. спостерігалось стрімке зниження обсягів інвестицій, споживання, виробництва і торгівлі в усьому світі, що призвело до масового скорочення кількості робочих місць у багатьох країнах.

У 2008 р. рівень глобального безробіття підвищився (на 14 млн. осіб), і сучасні тенденції вказують на стале і вагоме погіршення ситуації з безробіттям. У державах-членах Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) понад 7 млн. осіб стали безробітними у період з січня 2008 р. по січень 2009 р. У США в період з липня 2008 р. по лютий 2009 р. було втрачено 5,4 млн. робочих місць. Безробіття досягло рівня 8,5% загальної кількості робочої сили у березні 2009 р., але її показник перевищив би 14%, якщо враховувати тих осіб, які вимушені були працювати неповний робочий час. У лютому 2009 р. в Ірландії рівень безробіття досягнув 10%, тобто зріс на 4,9% порівняно з першим кварталом 2008 р. На жаль, такі тенденції спостерігалися у більшості країн ОЕСР.

Криза впливає на різні галузі промисловості і сектори економіки неоднаково. Першими впливу кризи зазнали зорієнтовані на випуск експортної продукції галузі — обробна промисловість і будівництво. В Сполучених Штатах Америки зниження рівня зайнятості на 2,2% (3,1 млн. робочих місць) за період з грудня 2007 р. по грудень 2008 р. майже повністю викликане (більше ніж на 92%) втратою робочих місць у чотирьох секторах (у порядку зниження): обробній промисловості, у сфері професійних та підприємницьких послуг, будівництві та роздрібній торгівлі. Аналогічна ситуація спостерігається в інших країнах.

В усьому світі чисельність робочої сили або економічно активного населення складає 3,3 млрд. осіб і щорічно збільшується приблизно на 45 млн. чоловік за рахунок осіб, що вперше вступають на ринок праці.Це може призвести до виникнення тривалого дефіциту робочих місць, який буде довго зберігатися після відновлення глобального економічного зростання.

Криза сама по собі є продуктом зростаючих соціальних диспропорцій, які призвели до поглиблення нерівності в розподілі переваг зростання між країнами й усередині країн. Зокрема, відбувається послаблення позицій середніх класів, основ соціальної й політичної стабільності. Скорочується частка доходів середнього класу в загальному обсязі доходів, підсилюється поляризація суспільства. Очікуються труднощі у соціальній сфері, підвищення незахищеності сімей, враховуючи те, що лише одна п'ята всього населення світу має доступ до систем соціального забезпечення. Проблема є особливо гострою для країн, що розвиваються, де соціальний захист є мінімальним, і навіть у країнах з перехідною економікою, а також у низці розвинутих країн, де сфера охоплення соціальним захистом обмежена.

Якщо не запроваджувати ніяких стимулюючих заходів, то глобальна криза відносно робочих місць і соціального захисту, яка торкнулася мільйонів працівників і членів їхніх сімей, переросте в значно масштабнішу політичну кризу. Ця небезпека посилює існуючу стурбованість, яка викликана постійно високими цінами на продовольчі товари, широким розривом у рівнях доходів між бідними і багатими та послабленням положення середніх класів.

Ці тенденції відображають загрозливу ситуацію. За прогнозами МВФ, Всесвітнього банку і ОЕСР, глобальне зростання кількості осіб, які втратили роботу, продовжиться, щонайменше, до кінця 2010 р., і ймовірно, у 2011 р., примножуючи кількість осіб, охоплених неформальними трудовими відносинами, безробіттям і бідністю.

У відповідь на глобальні проблеми кожна країна формує власну модель адаптації економіки до кризових умов. Перерахуємо заходи, які вживаються урядами різних країн світу для подолання кризи:

-         збільшення додаткових виплат родинам безробітних;

-         поширення страхування на випадок безробіття;

-         скорочення тривалості робочого часу.

Глобальний пакт про робочі місця є внеском МОП у пожвавлення економіки для прийняття рішень національними та багатосторонніми директивними органами. В ньому пропонується прискорити темпи пожвавлення економіки країн, та знищіти негативні наслідки за рахунок впровадження антикризових заходів.