Гончар Олеся Миколаївна

Україна, Чернівецький національний університет ім..Ю.Федьковича

gonchar_olesya@gala.net

 

ЕКОЛОГІЧНА ОЦІНКА ЯКОСТІ ВОДИ БАСЕЙНУ ДНІСТРА (ВЕРХНЬОЇ ТА СЕРЕДНЬОЇ ЧАСТИН РІЧКИ)

 

 

При аналізі даних моніторингових спостережень про забруднення поверхневих вод виникає необхідність стислого їх подання у вигляді комплексних інтегральних оцінок, які зводять всю множину даних до невеликого числа показників.

Для дослідження якості води в даній роботі була прийнята   “Методика екологічної оцінки якості поверхневих вод за відповідними категоріями” (1999), яка задовольняє вимоги сьогодення і розроблена фахівцями трьох інститутів: ІГБ НАН України, УкрНДІЕП, УНДІВЕП відповідно до природоохоронного законодавства України. Необхідно звернути увагу на те, що за узагальненими  екологічними індексами можливо оцінити лише загальну екологічну ситуацію. Для розуміння того, які саме складові екологічного індексу зазнали змін, необхідно розглянути динаміку блокових індексів якості води.

Екологічна оцінка якості річкових вод за показниками сольового складу води (I1). Згідно аналізу багаторічної часової динаміки середньорічних значень індексів блоку сольового складу води (I1), якість річкових вод басейну Дністра за досліджуваний період( 1993-2005 рр.- р.Дністер, 1995-2003 рр.- притоки) характеризувалися , в основному, 2-ою категорією ІІ класу якості вод (дуже добріза станом, чисті за ступенем чистоти).

Багаторічний просторовий розподіл середньорічних значень блокових індексів (I1) засвідчив, що за досліджуваний період  води безпосередньо Дністра характеризувалися категоріями І класу(“відмінні” за станом, “дуже чисті” за ступенем чистоти) та ІІ класу (“добрі” за станом, “чисті” за ступенем чистоти) якості. Серед приток басейну І класом якості вод(“відмінні” за станом, “дуже чисті” за ступенем чистоти) вирізнялися річки Лімниця, Бистриця Солотвинська та Надвірнянська, Стрий (табл). В той же час, якість води річок Стрвяж та Збруч (табл..) характеризувалася ІІ класом (добрі за станом, чисті за ступенем чистоти).

Екологічна оцінка якості річкових вод за блоком еколого - санітарних показників (І2). Згідно аналізу багаторічної часової динаміки середньорічних значень індексів блоку еколого - санітарних показників (І2) річкові води басейну р. Дністер за досліджуваний період характеризувалися 3-ою категорією ІІ класу якості вод (добрі за станом, досить чисті за станом чистоти) та 4-ою категорією ІІІ класу якості вод (задовільні за станом, слабко забруднені за ступенем чистоти).

Багаторічний просторовий розподіл середніх значень блокових індексів І2 засвідчив, що якість води р. Дністер характеризувалася ІІ класом та ІІІ класом якості води. Зокрема, на ділянці річки між створами с. Розвадів та с. Кормань якість води була найгіршою і відповідала 4-тій категорії ІІІ класу якості вод(“задовільні” за станом, “слабко забруднені” за ступенем чистоти). У верхів’ї Дністра біля м. Самбір якість води річки відповідає 3-тій категорії ІІ класу, так само і біля створу с. Михалково (добрі за станом, досить чисті за станом чистоти). Серед приток басейну найкращою якістю води вирізнялися Бистриця Надвірнянська, Збруч та Стрий. Якість води відповідала 3-тій категорії ІІ класу якості вод (добрі за станом, досить чисті за ступенем чистоти). Якість річок Стрв’яж, Лімниця, Бистриця Солотвинська відповідала 4-тій категорії ІІІ класу(“задовільні” за станом, “слабко забруднені” за ступенем чистоти).

Екологічна оцінка якості річкових вод за блоком специфічних речовин води токсичної дії (І3). Щодо блоку специфічних речовин токсичної і радіаційної дії, то слід зазначити, що до розрахунків залучались лише показники заліза загального. За вмістом заліза загального вода належить до 4-ої категорії.

Згідно аналізу багаторічної часової динаміки середньорічних значень індексів блоку  специфічних речовин води токсичної дії (І3) річкові води басейну Дністра характеризувалися переважно 4-ою категорією ІІІ класу якості вод (задовільні за станом, забруднені за ступенем чистоти).

 Багаторічний просторовий розподіл середніх значень блокових індексів І3 засвідчив , що якість води р. Дністер характеризувалися ІІ (“добрі” за станом, “чисті” за ступенем чистоти) та ІІІ(“задовільні” за станом, “забруднені” за ступенем чистоти) класами якості вод.

Інтегральна екологічна оцінка якості річкових вод басейну Дністра Е). За середньо багаторічними значеннями інтегральних екологічних індексів, води басейну Дністра характеризувалися виключно 3-ою категорією ІІ класу якості води(добрі за станом, досить чисті за ступенем чистоти).

Багаторічний розподіл середніх значень інтегральних екологічних індексів засвідчив, що якість води безпосередньо Дністра характеризувалася, здебільшого, 3-ою категорією ІІ класу(добрі за станом, досить чисті за ступенем чистоти). Біля с. Михалково якість води відповідала 2-ій категорії ІІ класу (дуже добрі за станом, чисті за ступенем чистоти).  Якість води у притоках басейну відповідала 3-ій категорії ІІ класу у р. Лімниця та Бистриця Надвірнянська. А води річок Стрв’яж, Бистриця Солотвинська, Збруч та Стрий відповідали 4-ій категорії ІІІ класу (“задовільні” за станом, “слабко забруднені” за ступенем чистоти).

 Отже, аналіз сучасного екологічного стану річки Дністер ( верхня та середня частини басейну) дає можливість стверджувати про незадовільну якість води в річці, що потребує негайного вирішення.

Література:

1. Екологічна оцінка якості поверхневих вод суші та естуаріїв України: Методика. КНД 211.1.4.010-94.- К.,1994-37с.

2.     Сніжко С.І. Оцінка та прогнозування якості природних вод: Підручник – К.: Ніка-Центр, 2001. – 264с.