Технические науки/ 13. Охрана труда

О.А. Крюковська, к.т.н., доцент

Дніпродзержинський державний технічний університет (ДДТУ), Україна

 

Напрями економічної та культурної інтеграції ВАТ „ДМКД", спрямовані на удосконалення охорони праці

на  підприємстві

 

 

Процес всесвітньої економічної, політичної та культурної інтеграції й уніфікації, який в останні роки відбувається на  всіх промислових підпри-ємствах, дає можливість розподілити працю, капітали, людські та виробничі ресурси, здійснити стандартизацію законодавства, економічних та технічних процесів, а також зблизити культури різних країн. Це об'єктивний процес, який носить системний характер, тобто охоплює всі сфери життя суспільства. Цей процес називають глобалізацією.

 Економічна культура, як важливий чинник економічного і суспільного розвитку загалом, привертає дедалі більшу увагу суспільствознавців різноманітних напрямів: економістів, культурологів, психологів, соціологів. Зокрема проблематиці економічної культури присвячені праці таких українських вчених, як Є.Головаха, Д.Богиня, Н.Приходько, В.Пилипенко, О.Грішнова. Якщо розглядати економічну культуру з точки зору окремо взятого підприємства, то суспільні цінності трансформуються у поняття культури корпоративної. Кожне підприємство має свої власні специфічні риси: філософію ведення бізнесу, систему взаємозв'язків, етичні норми та суспільні цінності, що є пріоритетними для даного підприємства, власні правила і традиції. Все вище згадане формує поняття корпоративної культури.

Рівень розвитку корпоративної культури впливає на підвищення конкурентоспроможності підприємства, ефективності управління персоналом, відповідає за формування та використання специфічних норм, цінностей, базових принципів та сучасних методів управління персоналом. Таким чином, поняття корпоративної культури – це не лише набір зовнішньої символіки. Перш за все, це система взаємовідносин між підприємством та робітниками, від якої безпосередньо залежить не тільки внутрішній стан організації, але й взаємодія з навколишнім середовищем, вплив якого на діяльність та розвиток сучасних підприємств є очевидним. При цьому слід зазначити, що під навколишнім середовищем розуміється не лише регіональний та державний простір, але й інші країни та міждержавні організації.

ВАТ “Дніпровський металургійний комбінат ім. Дзержинського” (ВАТ “ДМКД”) є одним з найвеличніших індустріальних гігантів Дніпропетров-ського регіону, продукція якого добре відома не лише в Україні, але й в багатьох інших країнах світу. Вже 120 років комбінат виробляє високоякісну металопродукцію – чавун, сталь, листовий прокат, гнуті профілі та іншу. Підприємство експортує власну продукцію майже у 100 країн світу і дає можливість суттєво наповнювати місцевий та державний бюджети.

Керівництво ВАТ “ДМКД” з перших років існування розуміло важливість міжнародного співробітництва, вивчення новітніх досягнень та впровадження їх на підприємстві, тому, спираючись на міжнародний досвід, розробило власну соціальну політику, в межах реалізації якої можливо виділити наступні напрямки: забезпечення житлом та створення належних умов проживання; медичне обслуговування, оздоровлення та відпочинок працівників; надання адресної допомоги соціально-незахищенним категоріям працівників; організація роботи з молоддю; благочинність; організація роботи з дітьми працівників; покращення умов праці та відпочинку робітників підприємства.

Лише через 20 років свого існування, комбінат перетворився із підприємства, яке переймало зарубіжний досвід, у його постачальника, про що свідчить надання комбінатом бази для проходження стажування і навчання студентам металургійних спеціальностей не лише з Дніпропетровської області, а й решти областей України.

 Зміни в організаційній структурі комбінату, які відбувалися постійно на протязі останніх десятиліть, були пов'язані перш за все з власними науковими розробками, але постійне спілкування з іноземними колегами теж внесло свої корективи до корпоративної культури “ДМКД”.  

Одним з ключових елементів високорозвиненої корпоративної культури є впевненість працівників у безпечних умовах праці, що потребує спільної діяльності державних органів, роботодавців і профспілкових комітетів. З метою створення ефективної системи контролю за безпекою праці важливим є використання світового досвіду, зокрема Інструкції з  управління системами охорони праці МОП-СУОП 2001, у якій втілено прогресивний досвід всіх країн-учасниць Міжнародної Організації Праці. На ВАТ “ДМКД” система управління охороною праці є складовою частиною управління економічним та соціальним розвитком комбінату. Всі структурні підрозділи постійно проводять роботи з підвищення рівня безпеки устаткування, що знаходиться в експлуатації, а також технологічних і трудових процесів, що використовуються в їхній діяльності.

Важливим елементом корпоративної культури є інформаційна політика, одним з ключових завдань якої є ефективне використання усіх наявних інформаційних ресурсів підприємства, у тому числі й використання ресурсів мережі Інтернет. Корпоративний сайт ВАТ „Індустріальний Союз Донбасу", який є головним акціонером  ВАТ “ДМКД”, розташовано за адресою http://www.isd.com.ua. Він має версії розроблені чотирма мовами: російською, англійською, китайською та арабською, що свідчить про орієнтацію в першу чергу на ділових партнерів, споживачів та постачальників. Розширена функціональність корпоративного сайту має на меті забезпечення клієнтам оперативного доступу до інформації щодо асортименту продукції комбінату, надання можливості формування заявок у режимі он-лайн, отримання повної інформації щодо структури збуту та каналів реалізації продукції, організацію зворотного зв'язку зі споживачами.

Таким чином, можемо зробити висновки стосовно значного рівня пливу процесів глобалізації на формування і розвиток корпоративної культури ВАТ “ДМКД” та підвищення рівня безпеки праці, а також щодо ефективної адаптації комбінату у ринкових умовах світової економіки. Досвід підприємства наочно свідчить про те, що процес інтеграції у міжнародну економіку повинен бути поступовим, постійним і контрольованим, що вимагає високого рівня ефективності виробництва, точності планування та мобільності організаційних структур. Лише за умови наявності вищезгаданих характеристик підприємство має реальні шанси стати гідним гравцем на світовому ринку, зменшити рівень травматизму і професійних захворювань серед працівників.

 

Література

1. Махсма М. Світові тенденції трансформації зайнятості населення в умовах  глобалізації економіки  // Україна:  аспекти праці. – 2007. – №4. – С. 10-15.

2. Грішнова О.А. Економіка праці та соціально-трудові відносини: Підручник. – К.: Знання, 2004. – 535 с.