Екологія / 6. Екологічний моніторинг

Легета У. В.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

ДОСЛІДЖЕННЯ ДІЇ НЕОРГАНІЧНИХ ПОЛЮТАНТІВ НА ЖИТТЄЗДАТНІСТЬ DROSOPHILA MELANOGASTER MEIG.

 

Метою даної роботи було проведення аналізу життєздатності когорт Drosophila melanogaster Meigan в умовах імітації складових викидів промислових підприємств м. Чернівці. У ході проведеного експерименту було використано стандартне агаризоване поживне середовище в якості контролю. Для кожного досліду до стандартного поживного середовища (у розрахунку на 100 г) вводили хімічні реагенти: Ca(NO3)2 (дослід 1), KMnO4 (дослід 2) та CuSO4 (дослід 3). Хімічні речовини вносили у наступних пропорціях: 0,5 мг/кг Ca(NO3)2; 0,5 мг/кг KMnO4; 0,1 мг/кг CuSO4. Дослідження проводили у чотирьохкратній повторності з використанням видозміненої методики когортного аналізу [2].

На основі показника lgax для кожної вікової стадії онтогенезу дослідних когорт були побудовані криві виживання (рис. 1 – 3).

Рис. 1. Крива виживання когорти D. melanogaster, яка утримувалась на стандартному поживному середовищі з вмістом Са(NO3)2 у порівнянні з контролем

 

Рис. 2. Крива виживання когорти D. melanogaster, яка утримувалась на стандартному поживному середовищі з вмістом КМnO4 у порівнянні з контролем

Аналіз кривої у варіанті досліду 1 (Са(NO3)2) вказує на пониження загального рівня життєздатності особин протягом всього періоду існування когорти. Зокрема, відмічено різке зростання втрат когорти на доімагіальних стадіях (рис. 1).

Аналізуючи форму кривої виживання когорти досліду 2 (рис. 2), було виявлено повну зміну типу кривої, притаманної роду Drosophila, на тип, який за класифікацією В.П. Кучерявого [1] наближається до діагонального, що свідчить про майже однаковий рівень середнього виживання для кожної вікової групи.

Форма кривої виживання когорти досліду (рис. 3) зберігає на доімагіальних стадіях розвитку наближення до контрольного варіанту. Однак суттєві відмінності від контрольної кривої з’являються на завершальному періоді існування когорт. У період 20 – 25-денного існування когорти, встановлено значне зростання загибелі особин D. melanogaster.

Порівняння кривих виживання проводили також за коефіцієнтом варіації (Vr) показника lgax на всіх стадіях онтогенезу по відношенню до контрольного значення.

За результатами проведених обчислень показника Vr встановлено низький рівень варіації кривої виживання досліду 1, яка на рис. 1 графічно наближається до форми кривої контрольної когорти. Низький рівень відмінності коефіцієнта варіації між цими кривими наводить на думку про відсутність токсичного ефекту сполуки Са(NO3)2 на життєздатність даного тест-об’єкта.

Рис. 3. Крива виживання когорти D. melanogaster, яка утримувалась на стандартному поживному середовищі з вмістом СuSO4 у порівнянні з контролем

На відміну від результату досліду 1 у варіанті за присутності СuSO4 зазначено зростання рівня коефіцієнта варіації відносно контролю на стадіях лялечки (Vr = 4,2 %), що відповідає низькому рівню, і на стадії імаго (Vr = 9,6%), що майже в 10 разів перевищує рівень цього показника у контролі на даній стадії онтогенезу. Вище зазначені зміни у формі кривої виживання на двох останніх стадіях розвитку вказують на значне зростання втрат когорти, як результат підвищеної чутливості даного тест-об’єкту до присутності сульфуру купруму у середовищі.

Найбільш вагомих змін зазнала форма кривої виживання когорти досліду 2 (КМnO4) (рис. 2). Порівняння за рівнем коефіцієнта варіації даного варіанту досліду засвідчує, що на стадії імаго така віддаленість набуває максимального рівня відносно контролю (Vr = 10,3 %).

Результати наших досліджень підтверджують високу чутливість даного об’єкту, а саме на стадіях лялечки та імаго, до присутності сполуки КМnO4 у довкіллі, що може бути використано для подальших біоіндикаційних досліджень.

       

Література:

1.      Кучерявий В.П. Екологія. Львів: Світ, 2000. – 499 с.

2.      Руденко С.С., Легета У.В. Криві виживання когорт локальних популяцій Drosophila melanogaster Mg. промислових зон підприємств м. Чернівці //Міжнародна науково-практична конференціяНаукові дослідження: теорія та експеримент”. м. Полтава, 16-20 травня 2005 р.:-Полтава: Вид-во ПолтНТУ ім. Ю.Кондратюка, 2005.-Т.10.- С.47-50.