Экономические науки

4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Письменная О.Б.

 «Областное коммунальное высшее учебное заведение

Институт Предпринимательства «Стратегия»

Проблеми інвестиційної політики харчової промисловості

Розвиток багатьох галузей потребує економічно обґрунтованої інвестиційної політки. Як свідчить аналіз діяльності підприємств, уповільнення та невпорядкованість інвестиційних процесів - головна причина сучасних кризових явищ в галузях, які стримують їх активне реформування й стале функціонування в перехідний період від існуючої системи до соціально орієнтованої ринкової системи господарювання.

Не є виключенням і харчова промисловість України - одна з найбільших привабливий галузей для інвестицій. В загальній структурі іноземних інвестицій вкладення в харчову промисловість складають понад 11%. Іноземні інвестори вклали кошти у розвиток тютюнової, пивоварної та кондитерської галузей. У системі харчової промисловості Україні створено 20 спільних підприємств. Серед них - акціонерне товариство: "Крафт Якобс Сушард Україна" (Тростянецька фабрика).

Ефективна інвестиційна і, в цілому, економічна політика щодо розвитку вітчизняної харчової промисловості, призвела до збільшення виробництва продукції (таблиця 1).

Таблиця 1.

Індекси виробництва харчової промисловості

(у відсотках до попереднього року)

Галузь

2002

2003

2004

2005

2006

Харчова промисловість та перероблення сільськогосподарських продуктів

108,4

120,0

112,4

113,7

110,0

 

Таблиця 1. наочно демонструє зростання виробництва продукції харчовій галузі на протязі 2002-2006 років.

Основним чинником збільшення обсягів виробництва продукції харчової промисловості у 2004 році було як розширення внутрішнього ринку завдяки зростанню купівельної спроможності населення внаслідок підвищення рівня заробітної плати та пенсій, так і нарощування обсягів експорту продовольства.

В 2005 році у харчовій промисловості та переробленні сільськогосподарських продуктів обсяги виробництва зросли на 14%.

Один з головних стратегічних напрямків виходу харчової промисловості з кризового стану, стабілізації та прискорення її розвитку - знаходження джерел залучення інвестицій з урахуванням галузевих особливостей, прийняття ефективних управлінських рішень щодо розробки й реалізації інвестиційних проектів, адже від масштабів та спрямування інвестицій залежить ефективність діяльності харчових підприємств.

Інтенсифікація інвестиційних процесів, спрямованих на оновлення виробництва з метою підвищення якості, конкурентоспроможності продукції й прибутковості підприємств - важливий фактор, який сприяє економічному та соціальному розвитку, а також підвищенню життєвого рівня населення.

Основними напрямками стимулювання вітчизняних та іноземних інвестицій у харчову промисловість є:

-               розробка регіональних програм стимулювання приватних інвестицій;

-               розвиток ринку цінних паперів;

-               створення вільних економічних зон;

-               придбання іноземними інвесторами акцій вітчизняних підприємств харчової промисловості;

-               страхування інвестицій від некомерційних ризиків;

-               концентрація внутрішніх ресурсів при централізованій підтримці з метою реалізації пріоритетних інвестиційних проектів.

Однією з умов ефективної діяльності підприємств харчової промисловості в процесі перетворень відносин власності повинна бути свобода вибору різних форм господарювання.

Формування різних ринкових форм господарювання у харчовій промисловості пов'язане в першу чергу з певними особливостями та специфікою цієї галузі, адже задоволення потреб населення продуктами харчування - досить складна, багатопланова і незмінна проблема, яка стоїть перед суспільством на всіх ступенях його розвитку.

Серед усіх форм господарювання у харчовій промисловості найбільшого поширення набувають акціонерні товариства. Нині АПК потребує значних капіталовкладень, які, однак, при теперішній економічній кризі держава йому надати не в змозі. Саме через акціонерні відносини можливе активне залучення вільних коштів з інших галузей економіки, участь іноземних інвесторів у фінансуванні АПК.

Світовий досвід розвитку виробництва продуктів харчування показує, що виробничі проблеми ефективніше вирішуються з розвитком малих підприємств. Особливістю функціонування малих підприємств є спрямування діяльності на конкретне виробництво певного товару чи надання послуг. Але результативність роботи малих підприємств у виробництві продуктів харчування буде досягнута лише тоді, коли вони посядуть належне місце і становище в системі переробних підприємств.

Формування соціально орієнтованої економіки вимагає вирішення стратегічного завдання - створення в Україні потужної харчової індустрії для вдосконалення сільськогосподарського виробництва, соціальної переорієнтації базових галузей промисловості країни, наповнення фінансами державного бюджету. Виходячи з цього, розвитої харчової промисловості має бути пріоритетним напрямком економічної політики держави.


Сведения об авторах

Письменная Оксана Борисовна

Адрес: ул.. Хмельницкого, 37/7, г. Желтые Воды, Днепропетровская обл., 52200

Тел. 8 (05652) 5-68-60

Областное коммунальное высшее учебное заведение “Институт предпринимательства “Стратегия”, преподаватель кафедры “Экономика предприятия”