Секція”Економічні науки”

Підсекція 7 “Облік і аудит”

Кияшко О.М.

Аспірант кафедри бухгалтерського обліку Київського національного торговельно – економічного університету

Значення кредитної політики в механізмі управління дебіторською заборгованістю

 В умовах ринкового розвитку держави важливе значення має ефективне управління дебіторською заборгованістю з метою вчасного надходження грошових коштів. Оскільки дебіторська заборгованість займає важливе місце в оборотних активах і може спричинити збільшення питомої ваги кредиторської заборгованості в джерелах утворення активів тому необхідною умовою, на сьогодні, є застосування ефективних методів управління дебіторською заборгованістю.

Відповідно до П(С)БО 10 “Дебіторська заборгованість – сума заборгованості дебіторів підприємства на певну дату”. В економічній літературі є багато визначень терміну “Дебіторська заборгованість”, але не можна не погодитись, що дебіторська заборгованість – це комерційний кредит підприємства-продавця, який надається покупцю (3). Мало підприємств, на етапі розвитку економіки, працюють без надання товарів в кредит (відстрочкою платежу), тому проблема управління дебіторською заборгованістю є надзвичайно актуальною.

Отримання вчасних платежів від дебіторів - одного з важливих джерел надходження грошових коштів на підприємство – вимагає ефективного контролю за інкасацією дебіторської заборгованості в грошові кошти від покупців за реалізовані їм раніше товари на умовах відстроченої оплати.

Однією з головних умов управління дебіторською заборгованістю, на нашу думку, є запровадження кредитної політики підприємства.

До основних завдань управління дебіторською заборгованістю, через впровадження кредитної політики, можна віднести(3):

·        Визначення політики надання товарного кредиту;

·        Контроль за виконанням кредитної політики;

·        Розробка політики інкасації простроченої дебіторської заборгованості.

Для успішного виконання завдань кредитної політики необхідно:

·        Ввести нормативно-правову базу для визначення оцінки надійності покупця;

·        Проаналізувати можливості майбутнього дебітора щодо повернення ним грошей по товарному кредиту;

·        Визначити для підприємства оптимальну величину і термін погашення дебіторської заборгованості.

Оскільки з кредитної політики і повинен починатися процес управління дебіторською заборгованістю, то при її формуванні необхідно враховувати:

·        Прагнення підприємства до збільшення обсягів реалізації для збільшення прибутку;

·        Ринкову ситуацію щодо надання товарних кредитів конкурентами;

·        Положення підприємства на ринку;

·        Наявність проміжних ланок реалізації товарів та їх особливості.

Розробка кредитної політики передбачає наступні етапи:

1)     Визначення умов надання товарного кредиту;

2)     Розрахунок критичних термінів надання товарного кредиту (максимального і мінімального);

3)     Формування розрахунків і наказу, в рамках кредитної політики, щодо надання ранжованих знижок покупцям, залежно від термінів погашення заборгованості та виконання інших умов;

4)     Затвердження максимальної величини товарного кредиту, який підприємство може надати як в цілому так і по кожному покупцю зокрема, так званого кредитного ліміту;

5)     Впровадження штрафних санкцій щодо порушників дисципліни повернення грошових коштів за товарний кредит.

Зміст, перелік і глибина етапів кредитної політики на кожному підприємстві можуть відрізнятись в залежності від обраної стратегії просування діяльності підприємства, визначених цілей, ситуації на ринку, наявних ресурсів підприємства. Крім того етапи кредитної політики залежатимуть від впровадження на підприємстві визначеного типу кредитної політики (консервативної, поміркованої, агресивної). В свою чергу вибір типу кредитної політики на підприємстві залежить від рівня доходності і ризикованості діяльності підприємства.

 Пропозиції :

1. З метою ефективного управління дебіторською заборгованістю необхідно вести кредитну політику на підприємствах для чіткого контролю за інкасацією дебіторської заборгованості;

2. Розробляти “Наказ про кредитну політику підприємства”, який регламентуватиме чіткі вимоги щодо надання товарного кредиту покупцям, матриці розрахунків пільг дисциплінованим покупцям і штрафних санкцій – для порушників кредитних умов.

3. Рекомендувати складання “Наказу про кредитну політику” додатково до документів, що обов’язково використовуються в системі управління підприємством.

 

Література:

1.      Бочаров В.В. “Финансовый менеджмент”. Учебное пособие. “Питер” 2005;

2.      Іванілов О.С., Смачило В.В., Дубровська Є.В. “Механізм управління дебіторською заборгованістю підприємства”//Актуальні проблеми економіки №1 2007;

3.      Ковтун С.Є. “Кредитная политика предприятия как основа управления дебиторской задолженостью” // Управленческий учет и финансы № 2 2007;

4.      Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 “Дебіторська заборгованість”  . Затверджено наказом міністерства фінансів України від 08.10.99 р. № 237. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.10.99 р. за № 725/4018, зі змінами і доповненнями.