Психологія й соціологія, 5

Карпенко Н.В.

Кандидат психологічних наук, доцент, докторант кафедри психології

Національного педагогічного університету ім. М.П Драгоманова.

Особливості видів страху у жінок і чоловіків

зрілого віку

Диференціація видів жіночих страхів ґрунтується на тому, що окремі дослідження виявили низку певних страхів які зустрічаються зокрема у жінок. Традиційно умовно розділяють жіночі страхи на два узагальнені види: страх перед придбанням і страх перед втратою.

 Найбільш поширеним в особистостей зрілого віку серед жіночих страхів перед придбанням є страх небажаної вагітності. Типова картина зміни почуттів і відчуттів жінки пригніченої постійно цим страхом: близькість з коханим чоловіком вона переживає напружено, її інтимне життя постійно супроводжує боязнь завагітніти. Бувають випадки, що на фоні такої нервової напруги розвивається уявна вагітність(з'являється ранкова нудота, навіть збільшується живіт і лише у гінеколога з'ясовується, що вона не вагітна).

До страху перед придбанням також відноситься страх ракових захворювань, який особливо часто переслідує жінок, що палять. Так тридцятилітня жінка завжди купує цигарки поштучно, щоб не бачити надпису на пачці - "Мінздрав попереджає..." До того ж десь прочитала, що у тих, хто хворіє респіраторними захворюваннями знижується ризик захворіти раком легенів (тому кожну свою застуду зустрічає радісно, а в період, коли їй здається, що вона не достатньо часто застуджується, вона кілограмами поїдає морозиво, щоб таки перехворіти і «зменшити» ризик придбання раку).

Зазначають, що до страхів перед придбанням у жінок відноситься страх забруднитися та захворіти інфекційними хворобами. Зовні це проявляється в тому, що, наприклад, сорокалітня жінка ніколи не ходить у кафе, взагалі не полюбляє виходити на вулицю, не любить приймати гостей, прихід сторонніх дратує її, телефон, яким частенько користуються сусіди, протирає спиртом, не телефонує із автоматів, не користується громадським (навіть платним) туалетом, а її квартира вражає надмірною чистотою і ванна кімната нагадує операційну.

Окремо виділяють у жінок низку страхів перед втратою.

Жінки більше ніж чоловіки потребують інтимності та стосунків з конкретним чоловіком на основі довіри, тому кожній жінці відомий страх втратити коханого. Добре якщо це неусвідомлюване почуття, яке гармонійно вплітається в любовні стосунки. Якщо ж постійно присутня тривога та безпідставні ревнощі отруюють сприйняття, то жінка вже не може насолоджуватись життям і любов'ю до коханого, тому, що весь час думає, як би міцніше прив’язати його до себе.

Немає нічого жахливішого для матері, ніж пережити власну дитину. Страх, що з її дитиною може щось статися знайомий кожній жінці. Звідси – істерики через незначну подряпину, заборони на походи до лісу та катання на лижах, безпідставні хвилювання через дрібниці. Цей вид страху особливо може проявлятися в період реального переходу дітей до самостійного життя, а страх відпустити від себе дітей присутній задовго до настання цього періоду надзвичайно у самотніх жінок.

Попередником страху втратити дитину часто є страх народити неповноцінну дитину. Він проявляється з перших днів вагітності набриданням лікарям жіночої консультації вимогою зробити ультразвукове дослідження плоду (замість того, щоб завчасно читати книги, де йдеться про те, що алкоголь особливо небезпечний у перші вісім тижнів вагітності, коли у зародка формуються головний та спинний мозок). Нарешті, страх народити неповноцінну дитину проявляється навіть у бажанні відмовитися від рідної кровиночки, взявши з чоловіка слово, що якщо дитина народиться неповноцінною, вони залишать її в пологовому будинку, а замість неї візьмуть здорове немовля.

Дуже часто зустрічається у жінок страх зґвалтування, він поєднує обидва види страхів і набуття, і втрати: "набуваються" стрес, депресія, побої або венеричні захворювання, "втрачаються" - віра в людяність, спокій, довіра до оточуючих, впевненість у собі, в своїй безпеці.

Часто зустрічається страх старості, який загрожує жінці малоприємними "придбаннями" такими як зморшки, хвороби, безпомічність, а втратити красу і привабливість жінка іноді боїться набагато більше, ніж  втратити чоловіка чи багатство. Звідси прагнення носити з віком підкреслено молодіжний стиль одягу чи спортивний, «багато хто з жінок намагається виглядати сестрами своїх доньок, бажано молодшими»(Б.Лівехуд, 1994).

Різниця страхів жінок і чоловіків у залежності і від того, що є більш життєво значимим для якої статі. У чоловіків Я-концепція відзначається більшою спрямованістю на самоактуалізацією у суспільстві, а Я-образ модулює і усвідомлює себе переважно у сферах «робота», «кохання», «пізнання», з деяким ігноруванням Я-образу, пов’язаного з сімейними ролями. У жінок Я-концепція поряд з «чоловічими» типами спрямованості самоактуалізації (пізнання, творчість), вміщує і специфічні жіночі моделі Я-образу, пов’язані з сім’єю, коханням, матеріально забезпеченим життям (Андрєєва, 1998), оскільки успішність жінки і в сучасному суспільстві більше залежить від її здатності вступати в міцний зв’язок з успішним чоловіком.

На думку багатьох психологів, ще в дитинстві у хлопчиків може зародитися страх перед жінками, який розвивається потім протягом всього життя і який чоловіки намагаються не визнавати та приховати. Чоловік ніколи не втомлюється зображувати ту силу, яка притягує його до жінки, та утаємничувати постійний супутник цього - страх, що через неї він може втратити себе, своє "я" або навіть життя. Окремі чоловіки намагаються позбавитися страху перед жінкою, наприклад, через схильність принижувати жінок. Аналогічні причини - пошук компенсації - лежать і в основі поведінки чоловіків, які демонструють свою зневагу до жінок та ігнорування їх. Чоловік прагне не виказати цього свого страху, намагається заперечувати свій страх, навіть перед собою(К. Хорні, 1930).

 Баумейер наголошує, що у підлітковому віці завдання хлопця полягає в тому, щоб навчитися керувати своїм страхом перед жіноцтвом, тому спочатку хлопець відвертається від всіх дівчат і лише коли його маскулинність розвинеться повністю, вона просуватиме його за межі цього страху.

Ідеал «продуктивності» - типовий чоловічий ідеал. Етнолог Мюллер К. детально обґрунтував, що через усі культури і через усі часи можна прослідкувати одну і ту ж тенденцію чоловіків розділяти світ на дві частини - чоловіків та жінок і розвивати ритуали й уявлення, які об'єднуються специфічними страхами чоловіків перед жінками(Ф.Бем, 1925). Сюди можна віднести страх перед біологічною несхожістю жіночої статі, страх перед можливістю жінки народжувати дитину, на який вказує серед інших і Беттельгейм Б., Хайнзон Г. і Штейгер О. Саме цей інфантильний страх іноді заважає і сучасним чоловікам зрілого віку визнати свою дитину та взяти на себе відповідальність дбати про неї (шкідливість цього страху для суспільства в тому, що відповідальність дбати про дитину перекладається тільки на жінку).

Різноманітні страхи чоловіків пов’язані з можливістю втратити «чоловічу силу» більшість забобонні (М.Козлов, 2000). Страх стати посміховиськом та неприйнятим - типовий прояв психоаналізу будь - якого чоловіка. Чоловік змушений реально пройти через необхідність доводити свою маскулинність.

З узагальнення експериментальних досліджень вітчизняних та зарубіжних учених І.Кон (1978) робить висновок, що чоловічий Я-образ має переважно інформацію про «Я» у «сексуальних», «ділових», «праці» і «спортивних» сферах. Тому саме в цих значимих для нього сферах і базуються страхи чоловіка. Молоді жінки у Я-образі відображують переважно, наскільки вони привабливі, молоді ж чоловіки схильні перебільшувати свої чоловічі якості, чи то становище в групі, чи особистісні можливості. Жіночі самооцінки в цьому зазвичай більш скромні і реалістичні(за висновком І.Кона), завищені самооцінки допомагають чоловікам відповідати стереотипам маскуклинності та долати набуті страхи.