Зооінженерія

 

Пронь О.В., Данилова Т.М., Донських Т.В., Герасимов В.І

 

Харківська державна зооветеринарна академія

м. Харків, Україна

 

 

ПЛАНУВАННЯ ПЛЕМІННОЇ РОБОТИ В СВИНАРСТВІ

 

Успіх селекційно-племінної роботи багато в чому залежить від того, наскільки процеси по вдосконаленню стада чи породи в цілому глибоко продумані і науково обґрунтовані. У зв¢язку з цим особливого значення набувають своєчасно і кваліфіковано складені плани племінної роботи. Планують її на усіх рівнях: в окремих чистопородних стадах, при вдосконаленні порід, а також комплексному поліпшенні галузі в районах, областях і в цілому по країні.

Складаються плани племінної роботи на 5 і більше років згідно з існуючими методичними рекомендаціями. Загальним для всіх планів є поділ на три основні частини: аналіз стану племінної роботи, планування племінної роботи на перспективну, шляхи й способи, що забезпечують одержання запланованих результатів.

Розробку перспективного плану роботи з породою або по регіонах доцільно починати зі складання планів по окремих господарствах. При цьому слід пам¢ятати, що складання перспективного плану селекційно-племінної роботи – це творчий процес.

Зоотехніки-селекціонери повинні добре знати свої господарства, ясно уявляти модель майбутніх тварин, параметри їх розвитку і продуктивності, уміти повніше виявляти продуктивні якості кнурів і свиноматок, з якими потрібно працювати і визначити найкращі їх поєднання для одержання потомства з бажаними ознаками. Тому, у поняття “Перспективний план племінної роботи” вкладається не тільки сам процес селекції, а й широка система заходів для ефективного його здійснення. Тому, зоотехнік-селекціонер поряд з вибором завдання, визначенням важливості і кількості першочергових селекційних ознак, а також найефективніших способів оцінки генотипу повинен створити умови, які б забезпечили досягнення поставленої мети.

Орієнтовно перспективний план селекційно-племінної роботи зі стадом має такі розділи: вступ, короткі відомості про господарство, історія формування стада, якісна характеристика сучасного стада, основні завдання і напрям племінної роботи щодо якісного поліпшення стада, генеалогічна структура стада, характеристика ліній і родин за спорідненими групами, організація кормовиробництва й годівлі тварин, перелік заходів щодо виконання намічених завдань.

Слід зазначити, що спеціалісти, які здійснюють методичну допомогу в роботі зі стадом, можуть внести у план додаткові питання і розділи, якщо в цьому виникне необхідність.

Розроблений план племінної роботи зі стадом свиней затверджується і приймається до роботи після розгляду і затвердження передбачених заходів і календарних строків їх виконання на розширеній виробничій нараді господарства.

Перспективний план селекційно-племінної роботи з породою має таку структуру: вступ, характеристика породи (коротка історична довідка, чисельність свиней, віковий склад, розвиток, екстер¢єрні особливості тварин, продуктивність, відгодівельні та м¢ясні якості, структура породи, характеристика генеалогічних ліній і родин); завдання щодо подальшого удосконалення породи (підвищення рівня відтворення племінного молодняку, показників розвитку, продуктивності, скороспілості, поліпшення генеалогічної структури, вікового складу тварин): удосконалення окремих племінних стад; шляхи і методи удосконалення породи в цілому; заходи по виконанню запланованих завдань.

Планування і методичне керівництво племінною роботою в кожній породі здійснюють відповідні ради або асоціації по породах. Вони визначають основні напрями селекції і розглядають перспективні плани племінної роботи, які розробляють вчені і спеціалісти, що добре знають породу. Плани племінної роботи з породами затверджуються координаційними радами або державними установами.

Обласні, регіональні і державні плани та системи племінної роботи в цілому по свинарству розробляють згідно з методичними вказівками і затверджують на науково-технічних радах певного регіону.