Экономические науки/2. Банки и банковская система

Студентка Гумбакова Ю.И.

Донецкий национальный университет экономики и торговли

имени Михаила Туган-Барановского, Украина

Фінансова безпека банківського сектору України

 

Банківська діяльність завжди повязана з ризиком, можливим просочуванням конфедиційної інформації, наявністю внутрішніх та зовнішніх загроз. На жаль, про фінансову безпеку банків починають активно говорити після того, як зявляються кризові явища в банківський системі країни або проблеми з ліквідністю конкретного банку [2].

Сьогодні в українських банках сформувалася певна система безпеки їхньої діяльності, яку можна розглядати як стан стійкої життєдіяльності, за якого забезпечується реалізація основних інтересів, пріориетних цілей банків, захист від зовнішніх і внутрішніх дестабілізуючих чинників незалежно від умов їх функціонування.

Фінансові ризики здебільшого виникають унаслідок недотримання банківськими спеціалістами принципів забезпечення фінансової безпеки. І ця проблема інтернаціональна.

Протидіючи шахрайству в банківський сфері, керівники служб безпеки найбільших у світі банків навіть створили Міжнародну Асоціацію з питань безпеки в банківській справі. Її завдання – сприяти обміну відповідною інформацією між членами Асоціації, надавати взаємну допомогу з метою запобігання злочинів проти банків. За даними, наведеними в одній з доповідей Асоціації, присвяченій проблемі боротьби з міжнародними фінансовими злочинами, майже кожен другий з них – 48% - спрямовується проти банків та інших фінансових установ, 29% - проти інвесторів, 19% - проти урядових установ, 4% - проти решти субєктів [1].

Асоціацією узагальнено найпоширеніші зовнішні та внутрішні ризики, що загрожуюь фінансовій безпеці банків. Серед зовнішніх основними є [1]:

-         небезпека зловмисного підриву ділової репутації банку;

-         недосконалість системи добору кадрів та брак власних коштів;

-         надання недостовірної інформації клієнтам;

-         використання фальшивих векселів, цінних паперів та гарантійних листів;

-         шахрайство з кредитними картками;

-         недосконалість структур забезпечення внутрішньої та зовнішньої безпеки банківських установ.

Найпошириніших внутрішніх ризиків фінансової безпеки банків такі [1]:

-         неправомірна розтрата коштів банківськими службовцями;

-         незаконне привласення доходу;

-         фальшування витрат;

-         зловживання реальними активами банку чи клієнта;

-         перевищення повноважень управлінським персоналом;

-         підробка документів або внесення до них недостовірних даних;

-         шахрайство у сфері бухгалтерського облііку.

Взагалі, для забезпечення фінансової безпеки банківської системи України органи надзору Національного банку України повинні виділити ресурси для сбору та аналізу інформації, а також прийняти міри для перешкоди дій, які направлені на підрив фінансового стану банківської системи [3].

Таким чином, забезпечення фінансової безпеки банківської систми України в цілому – складна і багатогранна проблема, якій треба приділяти постійну увагу і на сучасному етапі є нагальна потреба розробки єдиної цілісної концепції забезпечення фінансової безпеки та захисту від екстремальних процесів, яка насамперед буде спрямована на піднесення рівня довіри широких мас населення до іміджу банків.

 

Література

 

1.     А.Сундук, Я.Юрін «Фінансова й інвестиційна безпека банків та її вплив на загальноекономічну безпеку держави», Віснин НБУ, липень 2004,

     с. 18-19

2.     О.І.Хитрін «Фінансова безпека комерційних банків», Фінанси України, серпень 2004, с. 118-123

3.     Р.А. Гриценко «Экономическая безопасность банковской системы Украины»,www.finances.kiev.ua