Економічні науки / 2. Зовнішньоекономічна діяльність

Герасименко Н.М.

Донецькій національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Сучасний стан зовнішньої торгівлі України

Розвиток зовнішньої торгівлі, зокрема нарощування експорту країни на світовому ринку, збільшення або, принаймні, збереження його питомої ваги у світовій торгівлі є надзвичайно важливим чинником функціонування національної економіки будь-якої держави.

Експортний потенціал України визначається обсягами товарів і послуг, які можуть бути вироблені в економічній та соціальній сферах і реалізовані на світовому ринку з максимальною користю для країни. Як відомо, Україна завжди мала досить значний експортний потенціал.

У 2007 році експорт товарів збільшився на 28% та становив 49.8 млрд. дол. США (у 2006 році експорт збільшився на 11.2%).

Найбільші внески до зростання експорту товарів у 2007 році мали:

- продукція металургійної промисловості (40% приросту експорту);

- продукція машинобудування (7.5 п. п. – 27% приросту експорту).

Рис. 1 Внески окремих товарних груп до загального зростання експорту товарів

У 2007 році найвищими темпами зростала вартість експортних поставок до країн СНД (у 1.5 раза), частка цього регіону у загальному експорті українських товарів збільшилась та становила 37.9%. До країн Європи було експортовано українських товарів і продукції на 17% більше, ніж за 2006 рік, однак частка цих країн зменшилася з 32.4% до 29.6%. Частка країн Азії залишилася на минулорічному рівні (20.8%).

У 2007 році було імпортовано товарів на загальну суму 60.4 млрд. дол. США, що на 36.9% більше ніж у 2006 році. Високі темпи зростання імпорту були зумовлені, з одного боку, підвищенням доходів домогосподарств і відповідним зростанням обсягів їх кредитування, з іншого – підвищенням інвестиційного та проміжного попиту внаслідок поступового оновлення та розширення виробництва. Крім того, важливим чинником, що вплинув на підвищення вартісних обсягів імпорту, стало зростання цін на енергоносії.

Рис.2 Внески окремих товарних груп до загального зростання імпорту товарів

Імпорт у 2007 році значною мірою зростав за рахунок збільшення поставок:

- продукції машинобудування (37.3% приросту імпорту);

- мінеральних продуктів (22.6% приросту імпорту);

- продукції хімічної промисловості (14.6% приросту імпорту).

У 2007 році в Україну було імпортовано машин, устаткування та транспортних засобів на суму 19.8 млрд. дол. США, що становить третину загального обсягу імпорту товарів.

В географічній структурі імпорту товарів у 2007 році спостерігалось подальше скорочення частки товарів з країн СНД (до 41.1% проти 43.1% у 2006 році) при збільшенні питомої ваги країн Європи, Азії та Америки, імпортні поставки з яких у 2007 році зростали прискореними темпами (відповідно на 36.6%, 46.3% та 52.5%).

У 2007 році нерезидентам було надано послуг на загальну суму 14.2 млрд. дол. США. Зростання експорту послуг було досягнуто, головним чином, завдяки збільшенню обсягів надання послуг за статтею «Подорожі» (на 31.9%) та транспортних послуг (на 14.3%).

За 2007 рік резидентами України було отримано послуг на суму 11.5 млрд. дол. США, що на чверть перевищило витрати 2006 року. Зростання імпорту послуг було забезпечено збільшенням витрат громадян України на два основних види послуг: транспортні та послуги з подорожування.

В комплексі економічних заходів щодо стимулювання зовнішньої торгівлі України найбільш ефективним засобом є фінансове сприяння держави вітчизняним експортерам, в тому числі із залученням коштів державного бюджету, яке передбачає використання механізмів кредитування експорту, страхування експортних кредитів, надання державних гарантій. При цьому заходи щодо стимулювання експорту за рахунок коштів держбюджету повинні відповідати нормам і вимогам СОТ, що визначають прийнятий в світовій практиці порядок надання державної підтримки експорту, а також враховувати узгоджені умови майбутнього приєднання України до цієї світової організації.

Таким чином можна зробити висновок, що активна зовнішньоторговельна політика може стати дієвим інструментом структурної перебудови економіки, підвищуючи ефективність і конкурентну спроможність національного виробництва. Але треба зазначити, що одним із найактуальніших завдань на сьогоднішньому етапі розвитку України є припинення вивозу національного капіталу за її межі при здійсненні експортно-імпортних операцій.