Студент 5 курсу  Даниленко Л.М.

Східноєвропейський університет економіки і менеджмену

Облік і аналіз формування  фінансових результатів та розподілу прибутку

в роздрібній торгівлі нафтопродуктами

 

Реформування системи бухгалтерського обліку в Україні повязане з  обєктивною необхідністю подолання застарілих догм і стереотипів та ґрунтовною розробкою нової теоретичної бази, що повинна бути надійним джерелом для забезпечення інформаційних потреб користувачів в умовах формування ринкової економіки.

У період становлення ринкових відносин в Україні значно зростає роль прибутку -як  джерела забезпечення інтересів держави, власників та персоналу підприємств. Тому, однією з актуальних задач, яка постає перед керівниками підприємств, бухгалтерами та науковцями, є розробка і впровадження методів ефективного управління формуванням прибутку в процесі господарської діяльності. Це передбачає удосконалення існуючих методів його обліку і аналізу,  із врахуванням вимог національних, міжнародних стандартів та сучасних досягнень інформаційних технологій. Розвязання цих завдань потребує ретельного дослідження існуючого на сьогоднішній день досвіду, потрібного для встановлення обєктивності у визначенні напрямків удосконалення методики обліку і аналізу фінансових результатів.

 Дослідження проблем обліку і аналізу фінансових результатів представлені в працях таких відомих вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів, як: Бриттон Э., Ватерсон К., Велш Г.А., Білуха М.Т., Голов С.Ф., Єфіменко В.І., Костюченко В.М., Нападовська Л.В., Нечитайло А.И., Соколов Я.В., Сопко В.В., Ковалев В.В., Кужельний М.В., Мних Є.В., Пушкар М.С., Чумаченко М.Г., Хелферт Е, Шорт Д.Г.

Значний внесок у вирішення проблем автоматизації обліку і аналізу фінансових результатів зробили такі вчені як: Бутинець Ф.Ф., Завгородній В.П., Ільїна О.П.

Аналіз результатів досліджень вітчизняних вчених-економістів свідчить, що теоретичні та практичні розробки щодо обліку та аналізу фінансових результатів мають сучасний характер та відображають ґрунтовне розуміння проблем, повязаних з трансформацією вітчизняної системи обліку. Поряд з цим, важливі аспекти теорії і практики обліку та аналізу фінансових результатів,  потребують проведення подальших досліджень та розробок в напрямку їх удосконалення. До них слід віднести: відсутність єдиного підходу до визначення класифікації видів діяльності при формуванні фінансових результатів; оптимізацію обліку фінансових результатів - як важливого джерела інформації для прийняття управлінських рішень; необхідність розробки нових підходів до аналізу результативності роботи підприємств, що відповідають сучасним інформаційним потребам користувачів та можливостям інформаційних технологій.

Важливість дослідження та вирішення цих питань зумовили вибір теми дипломної роботи та доводять її актуальність.

   У магістерській роботі розкрито економічну сутність прибутку, досліджено еволюцію економічної думки щодо поняття прибутку та джерел його формування в історичному аспекті та на сучасному етапі розвитку ринкових відносин, критично оцінено роль різних шкіл у становленні системи бухгалтерського обліку в цілому та обліку фінансових результатів зокрема, визначено значення фінансових результатів як важливого обєкта обліку та аналізу.

В процесі  дослідження  доведено, що  фінансові результати є важливим обєктом обліку та аналізу, визначено, що бухгалтерський облік та економічний аналіз фінансових результатів, використовуючи різні методи і процедури, мають спільні обєкти та виконують ряд однорідних функцій, що дозволяє розглядати їх як єдиний комплекс, ефективне використання даних якого дозволяє приймати найбільш обґрунтовані рішення і в кінцевому результаті отримувати високі прибутки та підтримувати конкурентноздатність компаній.

Застосування принципу нарахування та відповідності доходів і витрат, визначеного  Законом  “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, передбачає формування фінансових результатів шляхом порівняння доходів та витрат. Такий принцип  має позитивне значення і дозволяє зробити висновок про доцільність вивчення фінансових результатів  як системи взаємоповязаних обєктів.  Оскільки на сьогоднішній день, згідно з П(с)БО, основою для класифікації вищевказаних обєктів є види діяльності.

Становлення ринкових відносин супроводжується підвищенням ролі прибутку як матеріальної основи руху економічних інтересів підприємства і держави. Тому, реформування бухгалтерського обліку, орієнтоване на ринкові перетворення, обумовлює потребу перегляду методики формування фінансових результатів господарюючих субєктів.

 У більшості країн із високорозвинутою економікою бухгалтерський облік будується відповідно до встановлених міжнародних стандартів. Це пояснюється тим, що економіка вже досить давно не обмежується національними кордонами, що потребує міжнародної регламентації, забезпечення єдиних методологічних принципів побудови обліку в різних країнах.

Прийняття Постановою Кабінету Міністрів від 28.10.1998 року № 1706 “Програми реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів”  в Україні призвело до розробки національних стандартів бухгалтерського обліку, спрямованих на  отримання взаємопогодженої, цілісної системи бухгалтерського обліку, яка є надійним джерелом достовірної інформації про фінансовий стан та результати господарської діяльності підприємства.

Дослідження розмежування фінансових результатів за видами діяльності у взаємозвязку із доходами і витратами, що їх формують, дозволили відмітити певну невідповідність між назвами рахунків, видів діяльності і їх взаємозвязком, що викликано розбіжностями між планом рахунків  та відповідними П(с)БО. 

Так, П(с)БО 4 “Звіт про рух грошових коштів” визначає розподіл  звичайної діяльності на операційну, фінансову та інвестиційну діяльність.  Згідно  з П(с)БО 3 “Звіт про фінансові результати” та  Плану рахунків доходи, витрати і фінансові результати звичайної діяльності поділяються на операційні, фінансові та інші. Доходи і витрати іншої звичайної діяльності є в основному складовими інвестиційної діяльності підприємств, що видно із будови Звіту про рух грошових коштів. Це дає підстави зробити висновок про доцільність їх відокремлення в плані рахунків як результату інвестиційної діяльності.

Доходи і втрати від участі в капіталі, які на сьогоднішній день відносяться до результатів фінансової діяльності, доцільно віднести до результатів інвестиційної діяльності, згідно з її визначенням. Із структури “Фінансових доходів” необхідно виділити “Дивіденди одержані, що  належать до результатів інвестиційної діяльності, оскільки є частиною прибутку, отриманого від інвестицій, а також “Відсотки одержані” за використання переданих у фінансову оренду необоротних активів, по інвестиціях в боргові цінні папери, крім високоліквідних короткострокових фінансових інвестицій, що є еквівалентами грошових коштів.

З розподілом доходів, витрат та фінансових результатів  по видах діяльності безпосередньо повязано також і формування фінансової звітності, а саме Звіту про рух грошових коштів та Звіту про фінансові результати.

На нашу думку, більш обґрунтованим є підхід, коли структура Звіту про фінансові результати відповідає розподілу діяльності на операційну, фінансову та інвестиційну, що передбачено П(с)БО  і  використовується у Звіті про рух грошових коштів. Така узгодженість між формами звітності дозволяє досягти комплексного підходу при складанні фінансової звітності  та покращує їх взаємозвязок. Крім того, використання  методики розподілу фінансових результатів за видами діяльності  є перспективним напрямком розвитку системи бухгалтерського обліку, оскільки дасть змогу отримувати оперативну інформацію про результативність роботи підприємства в розрізі окремих видів  її діяльності.

Сучасна методика розподілу прибутку підприємств передбачає розподіл прибутку між підприємством і державою та використання чистого прибутку на власні цілі підприємства, що виступає реальним стимулом для господарської діяльності підприємства. З метою забезпечення ефективного розподілу прибутку між підприємством та державою доцільним є запровадження регресивної системи  оподаткування прибутку, що обумовить потребу удосконалення обліку і аналізу для управління формуванням фінансовими результатами.

Концепція безперервного аналізу основних показників фінансово-господарської діяльності підприємства на основі даних бухгалтерського обліку потребує активного використання сучасних можливостей ЕОМ. Проведене дослідження використання ЕОМ в практиці обліку та аналізу на підприємстві ТОВ «Петроль Груп» дозволили встановити, що специфіка роботи підприємства вимагає комплексного підходу до автоматизації всіх ділянок роботи. Використання середніх та крупних інтегрованих систем, таких як SAP, SUN SYSTEMS, SCALA, Галактика дозволять одержувати оперативну та надійну інформацію для прийняття важливих рішень з метою покращення фінансових показників, вирішити питання організації та побудови системи управлінського обліку, поточного та перспективного аналізу фінансових результатів, процесу контролінгу та бюджетного планування.

 Існує система економічних цілей, досягнення яких є ознакою успішного управління діяльністю підприємства, - це запобігання банкрутства та крупних фінансових невдач, лідерство в боротьбі з конкурентами, зростання обємів виробництва та реалізації, максимізація прибутку, завоювання певної ніші і долі на ринку товарів.

Досягнення цілей залежить від багатьох факторів. Разом з тим, без перебільшення можна стверджувати, що інтегральною ознакою успішності в їх досягненні є стабільність генерування прибутку. Однак, прибуток лише один з показників, тому необхідно орієнтуватися не тільки і не стільки на прибуток, скільки на сукупність показників, які комплексно характеризують майновий та фінансовий потенціали підприємства, результативність його роботи. Виконати це можна за даними фінансової звітності, яка є основним і найбільш достовірним інформаційним забезпеченням процесу прийняття фінансових та управлінських рішень.

Критичний аналіз методики визначення результативності роботи підприємства на базі системи фінансових показників, дослідження їх економічного змісту та практичного значення  дозволяє зробити висновок, що  їх використання можливе лише за умов комплексного підходу до прийомів аналізу. Оскільки спроба механічного розрахунку набору показників не дозволяє виявити причини відхилень та пояснити  природу їх виникнення. Так як в процесі функціонування підприємства величина активів та їх структура постійно змінюються, загальне уявлення про динаміку цих змін можна отримати за допомогою вертикального і горизонтального аналізу звітності, що в поєднанні з сукупністю коефіцієнтів дає повну картину ефективності роботи господарюючого субєкта.

В роботі розроблено методику розрахунку фінансових показників на основі агрегованої фінансової звітності, що дозволить скоротити алгоритм їх обчислення та  підвищити аналітичні можливості наведеної у звітності інформації.

Підприємство, розробляючи свою стратегію на перспективу, завжди прагне до максимізації прибутку, так як це є передумовою для розвязання виробничих і соціальних завдань. Проте максимізація прибутку в довгостроковій перспективі передбачає поетапне досягнення певних обємів отримання прибутку, які в короткостроковому періоді можуть бути визначені як необхідний розмір прибутку, тобто достатній для вирішення невідкладних завдань, фінансування яких повинно здійснюватись за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства.

Для забезпечення стійкості стану підприємства на ринку необхідно визначити економічні межі обємів його діяльності, порушення яких може призвести до банкрутства підприємства.

Побудова аналітичного балансу і звіту про фінансові результати  шляхом агрегації  однорідних по складу елементів статей та їх перегрупування дозволяє  досягнути підвищення наочності звітності за рахунок скорочення кількості їх статей,  спрощення алгоритму розрахунку основних фінансових показників, а також забезпечення співставності звітності різних підприємств. Важливе значення відіграє агрегація для підприємств з іноземними інвестиціями, для яких є обовязковим подання звітності у прийнятному для інвестора стандарті. В роботі представлено методику аналізу результативності роботи підприємства на основі агрегованої фінансової звітності та обґрунтовано доцільність її використання.

 

 

 

                                                                             Література:

1.           Бутинець Ф. Ф., Остапчук Т. П., Остапюк Н. А, Сисюк С. В. Бухгалтерський облік у бюджетних установах: Навчальний посібник – 2-ге вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП „Рута”, 2006. – 472 с.

2.           Бухгалтерський облік в Україні. Навч. Посібник /За ред.Р.Л. Хом’яка -2-ге вид., доп. і перероб., - Львів: Національний університет „Львівська політехніка”, 2003.- 820 с.

3.           Фінанси підприємства: Підручник / А.М. Поддєрьогін, М.Д. Білик, Л.Д. Буряк та ін. ; Кер. Ко. Авт. І наук. Ред. Проф. А.М. Поддєрьогін. – 5-е вид., перероб. та допов. – К.: КНЕУ, 2004 – 546с.