Масась Ольга Іванівна

Кременчуцький  державний  політехнічний  університету

  імені Михайла Остроградського

 

ФОРМУВАННЯ СПРИЯТЛИВОГО ІНВЕСТИЦІЙНОГО КЛІМАТУ В М. КРЕМЕНЧУК

 

При сьогочасному постійно прогресуючому рівні інтеграції світової господарчої діяльності інвестиційна активність, а також економічне зростання у багатьох країнах підтримується та зміцнюється участю іноземного інвестиційного капіталу. Інвестування є базовим процесом розширеного відтворення та вирішення сучасних проблем вітчизняної економіки і впливає на соціально-політичне становище країни.

Економічне зростання в Україні значною мірою залежить від обсягів надходження іноземних інвестицій, оскільки внутрішніх джерел, нагромаджених для фінансування, в Україні недостатньо. Іноземні інвестиції компенсують дефіцит внутрішніх заощаджень, дають змогу передавати науково-технічний, управлінський і виробничий досвід, що надає можливість підвищити ефективність виробництва, конкурентоспроможність та якість продукції на світовому ринку.

Інвестиційний клімат України "неоднорідний": не всі області однаково принадні для інвестиційної діяльності. Через те інвестори прагнуть вкладають свої кошти у розвинені регіони. Це впливає на підвищення частки Києва в загальному обсязі припливу капіталу з-за кордону, до чого додається невисока привабливість більшості областей України для його вкладення внаслідок їх відставання у господарській та соціальній сферах параметрів столиці [1].

Соціально-економічний розвиток регіону напряму залежить від його рівня інвестиційної привабливості [2]. Розвиток інвестиційної політики міста в значній мірі залежить від створення ефективної системи мобілізації інвестиційних ресурсів та управління ними. Місто Кременчук належить до інвестиційно-привабливих міст України завдяки великому промисловому і культурному потенціалу, наявності нафтопродуктів, пасажирських та вантажних вагонів, відомих в усьому світі КрАЗів та легкових автомобілів, що складаються в місті. Структура промисловості міста представлена такими галузями, як нафтопереробна, хімічна, харчова, легка промисловості, машинобудування, металургія та оброблення металу, виробництво інших неметалевих мінеральних виробів, видобування неенергетичних матеріалів і ін.

До держав, що розмістили свої цінності в підприємствах області та нашого міста за обсягами інвестицій, можна віднести Російську Федерацію, Кіпр, Нідерланди, Швейцарію, США, Великобританію (рис.1). Згідно даних Держкомстату найбільше інвестують Російська Федерація та Швейцарія.

Рис.1 Прямі іноземні інвестиції в економіку Полтавської області (в т. ч. м. Кременчук) по країнах світу (у % до загального обсягу), станом на 01.04.2008р.

 

Міську політику у сфері інвестицій слід розглядати як гармонійну та невід’ємну складову загальнодержавної стратегії залучення інвестиційного капіталу. Досягнення цієї мети потребує нарощування інвестиційних ресурсів, які відіграють важливе значення у формуванні та зростанні виробничого потенціалу. Система залучення прямих іноземних інвестицій повинна носити комплексний характер і враховувати всі можливі аспекти, що беруть участь у формуванні бізнес-середовища діяльності підприємств та країни в цілому. Національна програма залучення іноземних інвестицій в економіку регіону повинна чітко визначити галузеві механізми регулювання операцій іноземних фірм у стратегічно важливих галузях. Вона має максимально заохочувати впровадження іноземними компаніями сучасної технології, передових методів управління, орієнтувати транснаціональні компанії на розвиток експортної діяльності та підвищення кваліфікації працівників. Важливим соціальним орієнтиром такої програми є стимулювання внеску іноземних інвесторів у вирішення проблеми зайнятості, особливо в слаборозвинутих районах.

Головною метою інвестиційної політики Кременчуцької міської влади, на нашу думку, повинна бути активізація індивідуальної діяльності на території міста, зміцнення інвестиційного потенціалу та збільшення обсягів інвестицій в економіку міста шляхом підвищення ефективності їх використання для досягнення стабільного соціально-економічного розвитку м. Кременчука. Також можна розглянути створення ефективно діючої в нових умовах системи мобілізації інвестиційних ресурсів для стабільного розвитку економіки міста.

Створюючи міжнародний рівень своєї господарської системи, ми пропонуємо органам місцевої влади м. Кременчука закладати економічні умови та законодавчу базу для залучення у різноманітних формах іноземних інвестицій та участі кременчуцьких підприємців у міжнародному бізнесі, застосовувати додаткові макроекономічні та адміністративно-правові стимули й механізми, які б відповідали довготривалим інтересам регіону, зміцнювати інвестиційний потенціал та нарощувати обсяги інвестицій в економіку міста шляхом підвищення ефективності їх використання для стимулювання процесів нагромадження інвестиційних ресурсів та досягнення стабільного соціально-економічного розвитку м. Кременчука.

Література

1.     Будкін В. Основні етапи та регіональні особливості залучення прямих іноземних інвестицій в економіку України // Регіональна економіка. – 2005. – № 2. – с. 59-67.

2.     Матвієнко П. В. Оцінка інвестиційної привабливості регіонів // Економіка та держава. – 2006. – № 12. – с. 66-71.