Ю.В. Ставська

Аспірант Національного Аграрного Університету м. Києва

Місце роботи: викладач економічних дисциплін

Вінницького коледжу Національного Університету Харчових Технологій

 

СОЦІАЛЬНЕ СПРЯМУВАННЯ БІЗНЕСУ НА ПІДВИЩЕННЯ ЯКОСТІ ПРОДУКЦІЇ

В Європі питання соціальної спрямованості бізнесу відображені у Європейській політиці сприяння якості продукції, схваленій Європейською комісією у 1995 році. Також вони передбачені Європейською хартією якості продукції, що була підписана в 1998 році у Парижі під час Європейського з'їзду якості президентом Європейського Союзу і президентами європейських об'єднань промисловців, роботодавців малих і середніх підприємств, європейськими лідерами рухів за якість продукції.

Вже протягом довгого часу питання соціальної спрямованості компаній є основоположними у діяльності Європейської організації якості (ЕОQ) та Європейського фонду управління якістю (ЕFQМ), зокрема це відображено у Моделі досконалості, що розроблена та поширюється ЕFQМ (рисунок 1).

Європейська модель досконалості (Модель ЕFQМ) є описом "ідеального організації, якою її бачать в Європі. 9-ть фундаментальних критеріїв (32 підкритерія) Моделі об’єднані у дві групи: перша — це 5 критеріїв, що описують підходи до діяльності організації для досягнення результатів (лідерство, політика та стратегія, персонал, партнерство і ресурси, процеси); друга — чотири критерії результатів, які досягає організація за рахунок використання підходів (результати, що стосуються споживачів; персоналу і суспільства, а також основні ділові результати). "Ідеальна" організація, згідно Моделі, умовно оцінюється в 1000 балів. Фактично ж найкращі фірми Європи, такі, як ' Nокіа", "Siemens", "Ореl, “Volvo", “TNT та інші, на сьогодні досягають 700-750 балів.

 

Left-Right Arrow: Можливості Left-Right Arrow: Результати
 

 

Left-Right Arrow: Інновації та навчання
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 1 – Модель досконалості управління якістю продукції ЕFQМ

 

Модель ЕFQМ, яку спочатку застосовували лише як інструмент для виявлення кращих європейських компаній-зразків для наслідування, останнім часом широко використовується також для визначення і визнання рівнів досконалості будь-яких організацій (у тому числі сільськогосподарських), з метою їх залучення до процесів послідовного та поступового удосконалення. Це забезпечується введенням Схеми рівнів досконалості ЕFQМ. Схемою, крім трьох рівнів; досконалості, які підтверджуються Європейської нагородою якості продукції, введено ще два рівні не конкурсного характеру. Один — "Визнання досконалості в Європі (понад 400 балів). Другий — "Відданість досконалості".

На нараді національних партнерських організацій ЕFQМ (Кардіфф, Уелс, жовтень 2005 р.) відзначено, що з 2006 р. буде суттєво розширено застосування Моделі та Схеми ЕFQМ у всіх європейських країнах для підвищення конкурентоспроможності цих країн і Європи в цілому на глобальному ринку.

Однією із переваг Моделі ЕFQМ є те, що її застосування дозволяє систематично оцінювати рівень соціальної активності компаній, визначати їх рейтинги та інформувати про це суспільство. А це, в свою чергу, є стимулом для вдосконалення компаній і підвищення їх соціальне активності. Також Модель, одночасно з висвітленням сильних сторін компанії, передбачає виявлення областей бажаного їх вдосконалення, що є підґрунтям для розробки і реалізації програм розширення та посилення соціальної спрямованості і активності.

Як вже згадувалось, для оцінки, стану виконання компаніями норм, що регулюють трудові. відношення та права людини, у міжнародній практиці застосовується також стандарт SА 8000. І тут буде доречним нагадати, що ініціатива створення для бізнесу такого етичного кодексу належить Європі.

Приклади кращої практики

Нижче наведені приклади кращої практики за критеріями результатів, що стосуються споживачів, персоналу і суспільства (згідно Моделі ЕFQМ).

Результати, що стосуються споживачів. Періодично підприємство проводить опитування різних категорій споживачів з метою виміру рівня їх задоволеності; при формуванні переліку показників задоволеності враховується думка самих споживачів; результати опитування аналізуються в сегментаціях по ринках, типах споживачів і т. п ; для показників з низьким рівнем задоволеності проводяться додаткові дослідження і визначаються дії ; удосконалення; дані опитування використовуються для стратегічного планування; інформація про результати опитування і дії з удосконалення доводяться до відома споживачів. Плануються, вимірюються і аналізуються показники розвитку партнерських стосунків зі споживачами: частка споживачів, з якими реалізуються спільні програми, кількість спільних груп з удосконалення, ефект від їхньої роботи тощо.

Результати, що стосуються персоналу. Плануються, вимірюються та аналізуються показники, що характеризують навчання персоналу: середня кількість днів навчання на одного співробітника, відсоток співробітників, що пройшли різні форми навчання, ефективність навчання і т.п. Результати виміру задоволеності персоналу аналізуються в сегментації за різними категоріями співробітників; при значних відмінностях у задоволеності різних категорій персоналу вживаються заходи, спрямовані на вироблення їхнього загального бачення ситуації.

Результати, що стосуються суспільства.

Підприємство вимірює та аналізує ставлення до своєї діяльності з боку жителів прилеглих районів (або персоналу прилеглих організацій); при цьому визначається, чи відчувають вони "занепокоєння" та негативні впливи з боку підприємства; у випадку негативного ставлення з боку "сусідів" вживаються дії для зменшення або компенсації впливів, або роз'яснення їх причин. Підприємство визначає основні шляхи свого впливу на суспільство (благодійність, взаємодія з органами місцевої влади, природоохоронні дії, економія природних та енергетичних ресурсів тощо); для кожного з них вибираються вимірювані показники, які характеризують величину впливу; для цих показників визначаються цільові значення з урахуванням потреб суспільства, вони відстежуються та аналізуються.

Висновки

Найбільш інтегральним, повним і конструктивним підходом до формування і визначення соціальної спрямованості компанії є філософія ТQМ. В рамках концепцій ТQМ можуть бути відображені та враховані всі відомі норми, керівні принципи та кодекси поведінки, що зорієнтовані на загальнолюдські цінності.

Найбільш ефективними професійними інструментами оцінювання і визнання соціально спрямованих компаній є моделі досконалості, зокрема Модель ЕFQМ.

Література

1.     Калита П.Я. Бізнес з турботою про людей // Мясное дело. – 2006. - №7.