Экономика/6. Маркетинг и  менеджмент

Шепелєва С.В., Пархоменко К.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ВПРОВАДЖЕННЯ АСУ В ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ ГОТЕЛЬНО-РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА

         Впровадження нових інформаційних технологій у сфері туризму та, зокрема, готельно-ресторанного бізнесу є необхідною передумовою не тільки їх розвитку, але і нормального функціонування. Проте масштаби впровадження інформаційних технологій та рівень розвитку інфраструктури інформатизації не на повну міру відповідають сучасним потребам. Лише окремі сегменти інформаційного ринку України знадяться на рівні, який дещо відповідає світовому.

В сучасних умовах до інформації ставляться високі вимоги: надійність, точність, оперативність, багатофункціональність, висока швидкість обробки та передачі, гнучкість. Сукупність цих вимог реалізується у рамках інформаційних систем. Дані системи дозволяють не тільки оптимізувати роботу у певній сфері діяльності, але й прогнозувати різні ситуації, що виникають в процесі функціонування.

Сьогоднішній рівень автоматизації закладів розміщення та харчування у своїй більшості не досягає потрібного, незважаючи на те, що на ринку комплексної автоматизації готельного господарства пропонується достатня кількість програм. Функціональні можливості, що надаються цими продуктами, суттєво не відрізняються і визначаються завданнями, що стоять перед службами готелю. Базові комплекти автоматизації готельного господарства, як правило, включають наступні модулі: розміщення, бронювання, каса, бухгалтерія, адміністрація. Оскільки у структурі майже всіх готелів повинні функціонувати підприємства ресторанного господарства, для них також передбачено програмне забезпечення. Підсистеми бар/ресторан пропонуються опціонально або можуть бути виконані сторонніми організаціями та постачаються на засаді ліцензійного погодження.

           Переваги від впровадження АСУ у діяльність готельно-ресторанних комплексів отримує як керівництво та персонал готелю, так і споживачі готельно-ресторанних послуг. Перевагами для адміністрації є отримання найбільш точної інформації щодо діяльності усіх ланцюгів готельного комплексу; для персоналу – скорочення кількості документів, що потрібно заповнювати, надання можливості більше часу та уваги приділяти гостям, а також більше зручностей при обслуговуванні споживачів; для споживачів – збільшення швидкості обслуговування, ретельне спостереження за станом номерного фонду, надання різних технічних зручностей, збереження інформації про смаки кожного гостя.

            Спеціалізованих комп’ютерних систем для ресторанного господарства на світовому ринку інформаційних технологій достатньо. У більшості вони створюються тими ж компаніями, що і АСУ для готелів. Відповідно, у таких випадках компанія-виробник передбачає ідеальне сполучення або інтеграцію своїх продуктів, що на певному етапі розвитку може мати принципове значення для готелів. Найбільш відомими системами для ресторанів є Micros (компанія HRS), R-Keeper (компанія USC), Лоджинг Тач СЕНАКОЛО (компанія Лібра Інтернешенл), Restaurant-2002 (компанія Інтурсофт), Компас (компанія Incomsoft).

            Між тим, не всі АСУ для готелів пропонують модулі для підприємств ресторанного господарства. У зв’язку з цим адміністрації готельно-ресторанних комплексів рекомендується детальніше ознайомитися з програмами забезпечення різних систем, щоб обрати відповідне. Аналіз наявності модулів для ресторанного господарства відомих АСУ готельними комплексами показано у табл. 1.

          Так, системи “Lodging Touch LIBICA”, “Синімекс: Готель”, “KEI-Hotel” взагалі не мають програмних модулів для служби харчування. Але перевагами    системи    KEI-Hotel  є  те,  що   вона    інтегрується  з    системою

Таблиця 1 - Наявність модулів для ресторанного господарства в АСУ готелів

Система

Модулі для підприємства харчування

Fidelio Front Office

Lodging Touch LIBICA

CENTIUM PMS

Едельвейс (Росія)

UCS Shelter

Hotel – 2000 (Росія-Кіпр)

Готель “Hotel ” (Росія)

Російський готель (Росія)

Синімекс: Готель

KEI- Hotel

АБИ-Гостиничный комплекс

NAVISION

“Система складського обліку”

-

“Конференції та банкети”

“Банкет”

“Ресторан (R-Keeper)

Restaurant-2000”, “Stock-2000

“Бари-Ресторани”

“Ресторан”

-

-

“Ресторан”, “Склад”, “Бар”

Management of Restaurant

 

ресторанів “Компас” (компанії Інкомсофт). Найбільш поширеною та придатною для українського ринку є система “R-Keeper”, що є програмним продуктом UCS Shelter.

            Нами було розраховано приблизну вартість впровадження АСУ R-Keeper для комплексу підприємств ресторанного господарства на 175 місць (ресторан на два зала – 70 та 30 місць, коктейль-бар – на 25 місць, пивний бар – на 50 місць) при клуб-готелі (табл.2).

             Таблиця 2 Вартість програмного забезпечення комплексу підприємств   

                                  ресторанного господарства (на 175 місць) при клуб-готелі

Найменування програмного забезпечення

Кількість, шт.

Вартість однієї одиниці, дол. США

Загальна вартість, дол. США

Сервер

1

500

500

ПК

6

800

4800

Касовий аппарат

4

700

2800

Пречек-станція

4

800

3200

Зчитувачі магнітних карток

4

1100

4400

Чековий принтер

4

500

2000

Дисплей покупця

4

400

1600

Принтер кухонний

4

300

1200

Разом

 

 

20500

 

             Отже, згідно розрахункам впровадження системи автоматизації для даного комплексу підприємств ресторанного господарства буде коштуватиме більш ніж 20000 дол. США. В умовах низької рентабельності велика частка закладів гостинності не може дозволити собі таке електронне управління. З іншого боку, коли готелі рахують кожну копійку та бажають притягнути якомога більше клієнтів за рахунок підвищення якості запропонованих послуг, АСУ необхідна. За впевненням спеціалістів, вартість вкладень у систему автоматизації окупається дуже швидко. Отже, одним з головних завдань на ринку програмних продуктів є оптимізація співвідношення ціна – якість.