Семотюк В. І.

 студентка 5 курсу Харківського

 торговельно-економічного інституту

Система страхування банківських депозитів в Україні

         Останнім часом все більшої актуальності у роботі банків набуває розвиток  системи страхування депозитів, необхідність якої визнана в більшості країн світу.

         На сьогодні у світі не існує єдиної універсальної схеми страхування депозитів, тому що, незважаючи на процес уніфікації банківського законодавства, національні особливості різноманітних типів банківських систем ще досить значні.  

         З метою залучення значної кількості клієнтів у банківській системі України активно використовується система гарантій страхування депозитів. Положення „Про фонд гарантування вкладів фізичних осіб” встановлює засади функціонування Фонду гарантування вкладів, порядок відшкодування вкладів вкладникам банків-учасників Фонду, а також регулює відносини між Фондом, Кабінетом Міністрів України та Національним банком України.

         Основними завданнями фонду є:

         а)    забезпечення   захисту   прав  фізичних осіб    вкладників  банків –

учасників (тимчасових учасників) Фонду шляхом відшкодування вкладів за рахунок його коштів, включаючи відсотки у разі настання недоступності цих вкладів;

         б) здійснення організаційно-управлінських заходів з метою забезпечення вкладникам виплат відшкодування витрат;

         в) забезпечення надходження та акумулюції зборів з банків-учасників (тимчасових учасників) Фонду та інших коштів, призначених для здійснення відшкодування витрат;

         г) забезпечення цільового використання коштів, що знаходяться на рахунках Фонду.

         У своїй діяльності фонд керується Конституцією України, чинним законодавством та діє на підставі „Положення про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб”, яке затверджується Кабінетом Міністрів України та Національним банком України.

         Фонд гарантує кожному вкладнику банку – учаснику (тимчасовому учаснику) Фонду відшкодування коштів за його вкладами (включаючи відсотки) в розмірі вкладів на день настання недоступності вкладів, але не більше 1200 гривень по вкладах у кожному із банків. Зазначений розмір відшкодування коштів за вкладами, включаючи відсотки, за рахунок коштів Фонду може бути збільшено за рішенням адміністративної ради Фонду залежно від тенденцій розвитку ринку ресурсів, залучених від вкладників банками – учасниками (тимчасовими учасниками) Фонду. Вклади, розмір яких становить менше 1 гривні, не підлягають відшкодуванню. Відшкодування вкладів в іноземній валюті відбувається у національній валюті України після перерахування суми вкладу за офіційним (обмінним) курсом Національного банку України на день настання недоступності вкладів.

         Джерелами формування коштів Фонду є:                                                                  а) початкові збори з банків – учасників  Фонду;                                        б) регулярні збори з банків – учасників  (тимчасових учасників) Фонду;  в) спеціальні збори з банків – учасників  (тимчасових учасників) Фонду;

         г) кошти, внесені Національним банком України в розмірі 20 мільйонів гривень;

         д) доходи, одержані від інвестування коштів Фонду в державні цінні папери України;

         е) кредити, залучені від Кабінету Міністрів України, Національного банку України, банків та іноземних кредиторів;    

         ж) пеня, яку сплачують банки – учасники (тимчасові учасники) Фонду за несвоєчасне або неповне перерахування зборів до Фонду;

         з) доходи від депозитів, розміщених Фондом у Національному банку України.

         Фонд є єдиним розпорядником коштів, акумульованих у процесі його діяльності.         Фонд має право придбати та орендувати майно, необхідне для виконання його функцій, у межах кошторису витрат, затвердженого адміністративною радою і погодженого з Міністерством фінансів України і Національним банком України. Кошти Фонду не включаються до Державного бюджету України.      

         Порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами фізичних осіб затверджується адміністративною радою Фонду. Фонд набуває право кредитора щодо банку – учасника (тимчасового учасника) Фонду на всю суму, що підлягає відшкодуванню, з дня настання недоступності вкладів.

         Відшкодування за вкладами здійснюється в готівковій або безготівковій формі. Фонд за запитом ліквідатора банку – учасника (тимчасового учасника) Фонду у письмовому вигляді надає необхідну інформацію про розмір відшкодованих коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. 

         Виплата Фондом гарантованої суми відшкодування через визначені банки-агенти здійснюється протягом трьох місяців з дня настання недоступності вкладів. У разі ліквідації системоутворюючого банку цей термін може бути продовжено до шести місяців.        

         Відшкодування за вкладами можуть сплачуватися іншим особам згідно з законодавством України (за довіреністю, заповітом тощо). Термін позовної давності щодо звернень вкладників становить три роки.        

         Варто зауважити, що національну банківську систему страхування депозитів в Україні необхідно постійно удосконалювати. Це зумовлено перш за все особливостями сучасного економічного розвитку нашої держави, і, звичайно, необхідністю залучення банками все більшої кількості клієнтів в умовах зростання конкуренції в банківській сфері України.