Наумов А.Ф.

Миколаївський державний університет ім. В.О.Сухомлинського

В'їзний міжнародний туризм України: проблеми, рішення

В Україні є великі території на півдні, де перспективний розвиток в'їзного міжнародного туризму в специфічному для даного регіону напрямку - море, сонце, морське повітря, гори, цілющі бруди і види лікування на цій основі. Це шлях до істотного поповнення бюджетів зазначених територій. Однак дотепер рівень розвитку даної галузі далекий від світових показників і навіть від рівня свого розвитку в "радянське" час. Тому дослідження в цьому напрямку корисні для пошуку рішень, що дозволяють підняти прибутковість даної галузі, збільшити рівень життя жителів з нею зв'язаних.

До досліджень буде притягнуті тільки південні частини Одеських, Миколаївських, Херсонських, Запорізької областей і Крим, що становить близько 80% від обсягів таких послуг у цілому по Україні.

Розгляд питань в'їзного міжнародного туризму [1, 2, 3] в основному базується на апріорному затвердженні про високу потенційну його прибутковість і про важливість теми для держави. Не заперечуючи тезу про перспективність в'їзного міжнародного туризму в Україні, підкреслимо, що існуючі погляди подають проблему не в комплексі і без належного вв'язування з "ціною питання", тобто оцінкою очікуваного ефекту. У підсумку створюється враження, що ціною не занадто високих витрат можна досягти істотних результатів у масштабах держави.

Автор з 1988 року по 2003 рік багато працював з питань в'їзного міжнародного туризму спочатку тільки по Україні, а потім із залученням Росії (у цьому бізнесу). У піку діяльності в роботі використалося порядку 50 туристичних об'єктів типу здравниць (турбази, санаторії, будинку відпочинку, готелі і т.п.) - в основному по Україні.

У доповіді наводяться власні дані автора, а також узагальнюючі висновки із проблем в'їзного міжнародного туризму. У результаті висновок по можливостях удосконалювання роботи галузі в'їзного міжнародного туризму щодо загальноприйнятого істотно коректується, а саме - проблеми більш складні, а ефект від їхнього рішення в масштабах держави - скромніше.

Ціна питання – масштаби в'їзного міжнародного туризму. В органах державної статистики значиться порядку 2500 здравниць. Автор особисто обстежив багато здравниць Миколаївської, Херсонської, Одеської, Запорізької областей і Криму. Картина, проте, досить ясна - здравниць, з якими можлива хоч якась робота з боку туроператорів і турагентств, усього порядку 600 при середньому числі місць у них порядку 500. Такі здравниці вносять значимі платежі в бюджети різних рівнів і, властиво, тільки такі здравниці можна віднести до об'єктів туризму. Ці здравниці будемо називати "серйозними".

Відмінність 600 здравниць від 2500 за даними статистики досить значна. Видимо, це і є різниця між "серйозними" здравницями - об'єктами туризму, здатними до централізованої організації і іншими місцями відпочинку, що умовно попадають під дану категорію.

За даними автора "серйозні" здравниці мають заповнюваність в 100% усього 2 місяці в році - липень, серпень і значиму часткову - у червні, вересні. У середньому за рік виходить приблизно 25% заповнюваність. Ця цифра також істотно відрізняється від даних органів статистики - 40% у середньому за рік. Але різниця 25% і 40% з'ясовна, адже в органи статистики попадають дані по здравницях залежних від підприємств, коли місця оплачуються з "запасом", з одного боку, а з іншого боку - це ефект уникнення здравницями податків, шляхом заниження дійсного числа місць у них.

Сукупний обсяг послуг, надаваний "серйозними" здравницями за місяць при 100% завантаженні становить:

600 х 500 х 25 х 30 = 22 500 000 доларів США;

де: 600 - кількість здравниць; 500 - середнє число місць у них; 25 - середня ціна перебування за одну добу; 30 - кількість днів у місяці.

Тобто, обсяг надаваних послуг за рік приблизно дорівнює:

22 500 000 х 0,25 х 12 = 675 000 000 доларів США;

де: 0,25 - середнє за рік завантаження здравниці; 12 - число місяців у році.

Цифра в 675 млн.$ цілком співвідноситься із цифрою, що дають органи статистики - порядку 800 млн.$. Це дозволяє припустити, що опора тільки на "серйозні" здравниці при економічних оцінках розглянутих проблем цілком правомірна.

Таким чином, нинішній обсяг послуг, надаваний по галузі в'їзного міжнародного туризму за рік на рівні 700 - 800 млн. $ і є "ціною питання". У перерахуванні на доходи бюджету, при 40% середнім вилученні у вигляді різних податків, зборів, платежів, це всього приблизно 300 млн. $. А при бюджеті України порядку 20000 млн. $ (2004 рік) - це не занадто багато, навіть якщо заповнюваність здравниць згодом зросте до 70% - 80%, тобто в 3 рази. Тому, ця галузь не є визначальною для України в цілому і може становити значимий інтерес тільки для південних регіонів України, особливо Криму.

Проблема 1 – це сезонність. Як вказувалося вище, повне завантаження здравниць спостерігається в середньому всього 3 місяці в році. Можна скасувати всі податки, прибрати всі "посередницькі" структури, але не прибравши сезонність, не можна галузь зробити високоприбутковою. Занадто високий відсоток часу простою здравниць у році - приблизно 75%. Для того, щоб позначити нинішні причини сезонності, необхідно згадати, чому в "радянський час" цієї сезонності практично не було. На наш погляд їх три.

По – перше, потрібно згадати контингент народу, що раніше відвідували ці здравниці. Це, в першу чергу, жителі Росії (від 50% до 80% залежно від регіону), потім жителі України, Бєларусі, нарешті, Прибалтики і небагато інших. Цей контингент практично зберігся і зараз.

Якщо ж у нас основний контингент росіяни і білоруси, то, не створивши для них доброзичливого клімату, важко очікувати відданості з їх боку по відвідуванню українських курортів. Доброзичливий клімат, як відомо, створюється цілим комплексом різних міждержавних взаємин і внутрішньодержавної політики, що показують взаємну спільність різних народів. На жаль, в Україні відсутнє адекватне розуміння даного питання. У підсумку - істотне обмеження перспективності в'їзного міжнародного туризму.

По - друге, потрібно згадати, навіщо раніше приїжджали відпочивати на південь України. У літні місяці причина була та ж, що і зараз - тепло, море, фрукти. А от в інші місяці основна причина була вже інша, а саме - бажання "підлікуватися". Для цього вже потрібно не тільки місце для проживання, але і гарне медичне устаткування різного призначення, якого в цей час досить не вистачає. От той напрямок, у який можна вкладати гроші.

По - третє, потрібно згадати, як раніше поширювалася інформація про здравниці по всіх територіях, з яких на південь України приїжджали люди. Це було спеціальна, централізована і дуже розгалужена мережа туристичних бюро, профспілкових органів і т.п., що поширює путівки в місця відпочинку. Відтворити таку мережу зараз просто не можливо через величезні витрати, пов'язані із цим. Однак, час змінився і можна створити якийсь її еквівалент на базі засобів автоматичної передачі інформації. У даному питанні не вдасться базуватися на доступних системах типу Інтернет. Це пов'язане з тим, що вони не обслуговують рух грошей, а тому через них не можна вести продаж послуг здравниць. Властиво, продаж послуг необхідно вести через системи, що забезпечують стійкий рух грошей. Така система на Україні тільки одна - це мережа продажу залізничних квитків. Ця ж система була б дуже корисною підмогою державі для контролю над продажами послуг здравниць, а, отже, за їхніми доходами і сплатою податків.

Проблема 2 – податки. Вона розбивається на дві: загальні недоліки існуючої системи оподатковування, про які пишуть досить багато, і недоліки податкової системи стосовно до в'їзного міжнародного туризму, які породжені реальною його сезонністю.

Справа в тому, що в Україні максимальний податковий період, що собі можуть легально встановити об'єкти в'їзного міжнародного туризму, не перевищує одного кварталу. Реальна ж циклічність їхньої роботи - один рік. Адже "літні" гроші продовжують витрачатися на виробничі потреби і в інші сезони. Якщо ж об'єкти в'їзного міжнародного туризму розплатяться по податках з державою за існуючими законами, то за межами літнього сезону все своє існування вони повинні підтримувати із чистого прибутку, що еквівалентно різкому збільшенню податкового тягаря. У підсумку - вони змушені в масовому порядку задіяти різні варіанти уникнення податків.

Проблема 3 – сертифікація послуг в'їзного міжнародного туризму, страхування ризиків споживачів цих послуг і державний контроль, обслуговуючий цю проблему.

Сертифікація об'єктів в'їзного міжнародного туризму вкрай епізодична. Об'єкти звичайно самі себе рекламують, причому, часто, істотно завищують свої реальні характеристики. Немає ніякого зворотного оперативного зв'язку з боку споживачів послуг по реальній якості наданих послуг. Тому, навіть для "нашого" невимогливого клієнта виникає високий відсоток незадоволених тим, як його обслуговували. За даними російських агентств таких збоїв при роботі з українськими об'єктами в'їзного міжнародного туризму приблизно 15%. Цей відсоток "збоїв" неприпустимо високий, щоб у нинішніх умовах вибудовувати сучасні і цивілізовані відносини з об'єктами в'їзного міжнародного туризму.

Вищевикладені міркування насправді являють собою щільний клубок проблем. Розв'язати цей клубок без прямої участі держави не можливо. З іншого боку, вигідність галузі для держави в цілому не висока. І саме із цих причин не варто очікувати серйозних рухів в області в'їзного міжнародного туризму.

 

Література:

1. Гайдаєнко О.М. Дослідження необхідності та можливостей розвитку економіки туризму. // Вісник соціально - економічних досліджень, Випуск 7, 2004, с.121-124.

2. Подорожній Г. Шляхом чи стежкою піде український туризм після ухвалення нового закону про нього? // Зеркало недели. - 2004. - № 3(478).

3. Бондаренко В. Шляхи і стежини українського туризму // Зеркало недели. - 2004. - № 13(488).