Лишиленко О.В.

Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки»

 

 

 

Відображення державної підтримки агропромислових підприємств у фінансовій звітності

 

 

                  Входження України до Світової організації торгівлі створює додаткові можливості просування продукції українських товаровиробників на міжнародних ринках. Враховуючи це, особливі надії покладаються на український аграрний сектор, якість і екологічність продукції якого спонукає іноземних інвесторів до активного пошуку об’єктів інвестування наших сільськогосподарських підприємств.

         Виникає запитання, чи в дійсності інформація, яка формується в системі бухгалтерського обліку і звітності аграрних підприємств дає можливість закордонним інвесторам в достатній мірі оцінити становище підприємств аграрного сектору та визначити перспективи розвитку.

Розвиток аграрного сектору нашої країни обєктивно потребує зміни у державній політиці щодо ставлення до нього. Особливу увагу при цьому покладається на реальну державну підтримку сільгоспвиробників.

         Підтвердженням висунутої тези є те, що світовий досвід ринкової економіки беззаперечно доводить необхідність державного регулювання аграрного сектору економіки шляхом надання тих чи інших форм фінансової підтримки.

         На даний час в Україні важлива роль відводиться політиці бюджетної підтримки галузі, яка заключається у цілеспрямованому державному регулюванні виробничої діяльності аграрних підприємств шляхом надання коштів на відповідні програми економічного розвитку.

         Відповідно за призначенням державну допомогу сільськогосподарським підприємствам можна розділити за трьома ознаками:

1)     бюджетні дотації за реалізовану продукцію;

2)     бюджетні дотації на повну або часткову компенсацію поточних витрат субєктів господарювання (на 1 гектар посівів певних культур, дотація на приріст голів худоби ВРХ і. т. ін.).

3)     бюджетні дотації на часткову компенсацію капітальних витрат субєктів господарювання.

Для бухгалтерського обліку бюджетних коштів, що повинні бути використані за цільовим призначенням, використовують рахунок 48 «Цільове фінансування і цільові надходження», за кредитом якого відображаються отримані кошти цільового призначення для фінансування певних заходів, за дебетом – використані суми  за певними напрямками, визнання їх доходом, а також повернення невикористаних сум.

         Поряд з тим, на витрачену у звітному періоді суму отриманого бюджетного фінансування у вигляді дотацій за реалізовану продукцію, бюджетних дотацій на повну або часткову компенсацію поточних витрат субєктів господарювання, - виконується наступна бухгалтерська проводка: дебет рахунку 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» - кредит рахунку 71 «Інший операційний дохід» (субрахунок 718 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів»). В подальшому даного роду доходи знаходять своє відображення у Звіті про фінансові результати за статтею 060 «Інші операційні доходи».

         Натомість, отримані бюджетні дотації на часткову компенсацію капітальних витрат субєктів господарювання відображуються зпочатку за дебетом рахунку 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» і кредитом рахунку 69 «Доходи майбутніх періодів», а у подальшому пропорційно щодо нарахованої амортизації на придбану сільськогосподарську техніку, отримані дотації визнаються доходом з відображенням за дебетом рахунку 69 «Доходи майбутніх періодів» та кредитом рахунку 74 «Інші доходи» (субрахунок 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів»). Далі  даного роду доходи знаходять своє відображення у Звіті про фінансові результати за статтею 130 «Інші доходи».

 

Враховуючи викладене, на нашу думку, є нагальна потреба щодо висвітлення Звіті про фінансові результати інформації про вищезазначені дотації.

Так, поряд із запровадженим у Звіті про фінансові результати до статті 060 «Інші операційні доходи» інормаційним рядком 061 «Дохід від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції, одержаних унаслідок сільськогосподарської діяльності», необхідно запровадити нові рядки 062 «Дотація за реалізовану продукцію» та 063 «Дотація на підтримку виробництва».

Натомість до складу статті 130 «Інші доходи» необхідно запровадити інформаційний рядок 131 «Дотація капітальних інвестицій».

Представлена таким чином інформація, на нашу думку, дасть можливість по-новому оцінити фінансовий стан підприємства, а також розширить інформаційне середовище при прийнятті обгрунтованих рішень.

 

 

Використана література:

 

 

         1. “План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій”, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999р. № 291.

         2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 “Звіт про фінансові результати”, затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999р. № 87.

         3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 “Біологічні активи”, затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 18.10.2005р. № 242.