Доц., к.м.н. Ларіонов І.М., ст. Канафоцька С.Б., ст. Надтока В.Г.,

ст Драганчук В.В.

Дніпропетровська державна медична академія

Кафедра терапевтичної стоматології та стоматології інтернів

Практичне виготовлення адгезивних мостовидних протезів прямим методом в клініці терапевтичної стоматології

 

Мета роботи – апробування прямого методу виготовлення адгезивних мостовидних протезів у клініці терапевтичної стоматології.

Переваги даного методу це:

1.     Можливість в одне відвідування відновити цілісність зубного ряду.

2.     Немає необхідності в значному препаруванні твердих тканин опорних зубів.

3.     Даний метод не вимагає депульпування опорних зубів.

4.     Виключення лабораторного етапу у виготовленні мостовидного протезу.

5.     Можливість досягнення максимальної відповідності відтінку реставрації здоровим зубам.

Розглянемо конкретний клінічний випадок.

Пацієнтка 23 років звернулася зі скаргами на відсутність 36 зуба, з анамнезу 36 зуб видалений приблизно 8 місяців тому з приводу загострення хронічного періодонтиту.

Об'єктивно: 36 зуб відсутній, 35 та 38 – хронічний карієс II кл. за Блеком, 37 – хронічний фіброзний періодонтит, рухливість I ступеню (в наслідок травматичного видалення 36 зубу).Пацієнтці було запропоновано лікування 37 зубу та різні варіанти заміщення дефекту зубного ряду. Обговоривши всі варіанти пацієнтка вирішила зупинитися на адгезивній мостовидній конструкції.

Перед тим, як замістити дефект необхідно вилікувати хронічний періодонтит та відновити статику 37 зубу. Для цього було б раціонально з'єднати в один блок 35 – 38 зуби, так як вони мають різні вектори рухливості.

Лікування 37 зубу було проведено методом латеральної конденсації холодної гуттаперчі. Каріозні порожнини в 35 та в 38 зубах відпрепаровані до видимо здорових тканин.

Для роботи булли використані наступні матеріали:

1)     Шинуюча система «GlasSpan»

2)     C:\Users\Владлен\Desktop\Новая папка (4)\DSC01371.JPGФотополімерний універсальній мікрогібридний композит «Herculite XRV»

3)     Рідкотекучий композит «Filtek Flow»

4)     Ізолююча прокладка «Ionosit»

5)     Коффердам

Використання системи «коффердам» є обов'язковою умовою при роботі з адгезивними конструкціями.

C:\Users\Владлен\Desktop\Новая папка (4)\DSC01375 - копия.JPGПеред накладанням коффердаму потрібно виміряти необхідну довжину армуючої смужки, для цього використовується смужка із фольги, яка протягується від середини 35 зубу до 2/3 жувальної поверхні 38 зубу.

Наступним етапом є кислотне протравлювання опорних зубів. Перед бондингом зубів додатково проводиться бондинг смужки на предметному скельці протягом 30 сек. Фотополімеризацію проводимо лише в порожнині рота після накладання на опірні зуби.

C:\Users\Владлен\Desktop\Новая папка (4)\DSC01376 - копия.JPGПотім формується приясенна частина відновлюваного 36 зубу.

Пробондингована смужка накладається на опорні зуби, фіксується рідкотекучим композитом і фотополімеризується на кожному зубі.

C:\Users\Владлен\Desktop\Новая папка (4)\DSC01381.JPGДалі відновлюємо анатомічну форму відсутнього 36 зубу та опорні 35,37 та 38 зуби.

На завершальному етапі проводиться шліфування та полірування реставрації.

 

 

C:\Users\Владлен\Desktop\Новая папка (4)\DSC01380.JPGПрямий метод виготовлення адгезивних мостовидних конструкцій можна активно використовувати у клініці терапевтичної стоматології для досягнення оптимального зовнішнього вигляду зубів з відновленням як естетичної так і функціональної цілісності зубних рядів при заміщенні малих включених дефектів.