Хищенко Олег

студент VI курсу

ДВНЗ „Переяслав-Хмельницького педагогічного університету

імені Григорія Сковороди”

 

Розвиток пізнавальної активності учнів на уроках креслення

Активізація навчальної діяльності є предметом постійної уваги науковців. Велика соціальна та пізнавальна значущість і складність цієї проблеми і надалі є центральною у сучасній дидактиці і практиці навчання, особливо, вищих навчальних закладів. Адже відомо, що від того, як учень ставиться до навчальної діяльності, а, особливо, до уроків креслення, наскільки він є активним учасником навчального процесу, залежить успішність засвоєння знань, набуття умінь і навичок з даної дисципліни. Важливим при цьому є врахування сутності наукового визначення поняття „активність”, бо тлумачення поняття науки - важливий елемент її методології, який дає змогу встановити шляхи дослідження педагогічних процесів і явищ [5].

П.П. Горностай і Т.М. Титаренко розглядають поняття активності, як одну із характеристик особистості, яка полягає у здатності виступати збудником змін у взаємовідносинах з навколишнім світом [6]. Г.С.Костюк, у своїх дослідженнях, поняття „активність” пояснює, як здатність її змінювати навколишню дійсність відповідно до особистих потреб, поглядів, мети. Як риса особи, активність, виявляє себе в енергійній, ініціативній діяльності, у праці, навчанні, громадському житті, різних видах творчості, у спорті та ін. [1].

 Активність можна розглядати на рівні життєдіяльності і на рівні діяльності. Діяльність – це вже активність, і сама характеризує рівень активності. Ці рівні активності мають двобічний зв’язок, і їх взаємовплив є нерозривним та взаємовизначаючим [4].

До основних компонентів пізнавальної діяльності А.С.Нісімчук, О.С.Падалка, І.О.Смолюк, О.Т.Шпак відносять: матеріальну форму дії (виконання студентом певних операцій); перцептивну форму дії (фіксація предметів за допомогою зорового сприйняття); словесну форму дії (пояснення та обґрунтування дидактичних завдань); розумову форму дії (попереднє виконання дій у свідомості, розвиток абстрактного мислення)[4].

Формування пізнавальної діяльності в процесі навчання графічної грамоти П.Я.Гальперін вбачає у формуванні загальних методів логічного мислення для розв’язання певної серії завдань [2]. З огляду на це для досягнення мети та завдань на уроках креслення доцільно включати в навчальний процес такі компоненти:

1)               розуміння і прийняття учнями навчального завдання;

2)               виконання ними активних навчальних дій (зміна, порівняння, моделювання);

3)               дії самоконтролю;

4)               дії самооцінки;

5)               формування інтересу до способів роботи;

6)               формування інтересу до способів здобування знань.

Показником якісного рівня пізнавальної діяльності та показником ступеня її ефективності є пізнавальна активність. В основу теоретичних міркувань багатьох дослідників, які вивчали рівні розвитку пізнавальної активності у тій чи іншій модифікації, покладено підхід А.Ф. Лазурського [3]. За його визначенням, існує три рівні пізнавальної активності: низький, середній, вищий. Низький рівень характеризується тим, що середовище підкорює собі особистість, пригнічуючи її більш чи менш розвинені здібності і формує людину, недостатньо пристосовану до його умов. Середній характеризується зростаючою здатністю особистості протистояти середовищу, орієнтуватися у ньому так, як це відповідатиме її інтересам і нахилам. Для вищого рівня характерною ознакою є творчість особистості у будь-якій сфері вияву діяльності, що не задовольняється пристосуванням до існуючого, а прагне внести щось своє, нове, оригінальне, впливати на середовище, пристосовувати його до себе.

Пізнавальна активність, як риса особистості, відображає психологічну і практичну її готовність до пізнання, що передбачає певні мотиви діяльності та володіння засобами пізнавальної діяльності опорними знаннями і методами пізнання. Прийоми розумової діяльності, навички самостійної пізнавальної роботи: все це визначає якість успішності учнів, яка зумовлена їх ставленням до предмету креслення. Активність передбачає вибір об’єктів, засобів, форм діяльності, самостійну роботу учнів, що виявляється у визначенні оптимальних шляхів для розв’язання певної графічної задачі.

Таким чином, узагальнюючи наведені підходи до визначення поняття „активність”, можна вважати, що активність відповідає одному із початкових рівнів структури особистості – рівню стану, який можна визначити на початковій стадії навчання даної дисципліни. У процесі ж всього періоду навчання формувати активність, як рису характеру, яка впливатиме на всі рівні структури особистості, включаючи соціальну і пізнавальну активність.

З вище зазначеного можна зробити висновок, що пізнавальна активність, як властивість особистості, виявляється і формується в діяльності. Пізнавальна активність на уроках креслення зумовлює інтенсивність і характер навчального процесу. Головна мета активізації поліпшення якості навчально-виховного процесу, що досягається шляхом формуванням активності і самостійності учнів. Сам процес формування активності і самостійності вимагає певної спільної діяльності учнів і вчителів.

 

Література

1.     Вікова психологія / За ред. Г.С.Костюка. – К.: Рад. школа, 1976. – 270 с.

2.     Гальперин П.Я. Краткие замечания о произвольной и непроизвольной памяти // Психологические механизмы памяти и ее закономерности в процессе обучения: Материалы І Всесоюз. симпоз. по психологии памяти Харьк. ун-та. – Харьков, 1970. – С. 258262.

3.     Лазурский А.Ф. Очерк науки о характеристиках. - 2-е дополн. изд.- СПБ,-354 с.

4.     Нісімчук А.С., Падалка О.С., Шпак О.Т. Загальні методи навчання  // Нісімчук А.С., Падалка О.С., Шпак О.Т. Сучасні педагогічні технології: Навч. посібник. – К., 2000.

5.     Педагогічна психологія: Навч. посібник / Л.М.Проколієнко, М.Й.Боришевський, В.О.Моляко та ін.; За ред. Л.Н.Проколієнко, Д.Ф.Ніколаєнка. – К.: Вища школа, 1991. – 183 с.

6.     Психологія особистості: Словник-довідник / За редакцією П.П. Горностая, Т.М.Титаренко. – К.: Рута, 2001. – 320 с.