Педагогические науки/ 2.Проблемы подготовки специалистов

 

Білько О.А. .,  Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», Україна

 

Загальні особливості комплексної діагностики учнів на уроках трудового навчання

 

Контроль та перевірка результатів процесу навчальної і трудової діяльності на уроках трудового навчання є обов’язковим компонентом процесу навчання, але особливого значення набуває по закінченню кожного етапу розробки та виготовлення об’єкту проектування. Суть контролю досягнень навчання полягає у виявленні рівня засвоєння навчального матеріалу та вмінь і навичок практичного застосування, які повинні відповідати освітньому стандарту з трудового навчання. Однак дидактичне поняття контролю результатів навчання має значно ширше розуміння в сучасній педагогіці та методиці. Контроль та перевірка результатів навчання трактується дидактикою як педагогічна діагностика.

Діагностика – це з’ясування умов і обставин, у яких протікає процес навчання; отримання чіткого уявлення про ті причини, які сприяють чи перешкоджають досягненню накреслених результатів. Як бачимо, діагностика має більш широкий і глибокий зміст. Вона розглядає результати у тісному зв’язку з шляхами і способами діагностування. Крім традиційних контролю, перевірки, оцінки знань і умінь, діагностика включає їх аналіз, виявлення динаміки, тенденцій, прогнозування подальшого розвитку результатів навчально-трудової діяльності.

Комплексна діагностика навчальних досягнень є багатоаспектним поняттям в умовах реалізації проектно-технологічної системи трудового навчання. Це засіб виявлення, перевірки, оцінювання результатів проектно-технологічної діяльності; облік якості знань, умінь та навичок; системний цілеспрямований процес здійснення зворотного зв’язку “учень – учитель”; порівняння фактичних результатів творчого проектування із запланованими, які встановлені освітніми та технологічними стандартами; спосіб здійснення проектно-технологічної діяльності та коригування навчально-трудового процесу; сукупність рецептивних дій для порівняння сприйнятого з конкретним або абстрактним еталоном; важлива функція керування навчально-трудовим процесом.

Завданнями комплексної діагностики знань, умінь та навичок учнів на уроках трудового навчання є:

-           прояв і розвиток системи трудової компетентності особистості;

-           підвищення зацікавленості у вивчені навчального матеріалу;

-           стимулювання систематичної самостійної навчальної і трудової діяльності;

-           одержання постійної інформації про стан засвоєння змісту програми з трудового навчання на всіх етапах проектування;

-           виявлення, перевірка та оцінка рівня здобутих знань, умінь та навичок у процесі проектно-технологічної діяльності;

-           підвищення об‘єктивності оцінювання;

-           виявлення і розвиток творчості;

-           порівняння виявлених результатів навчально-трудової діяльності з запланованими, встановленими еталонами та стандартами;

-           стимулювання, мотивування цілеспрямованої, систематичної, інтенсивної роботи;

-           залучення до всіх форм навчально-трудової діяльності;

-           визначення напрямів здійснення необхідних корективів навчально-трудового процесу;

-           забезпечення досягнення цілей та виконання завдань навчального закладу;

-           запровадження здорової конкуренції в процесі проектно-технологічної діяльності.

Саме діагностування є одночасно і повторенням, а повторення в певній мірі сприяє вдосконаленню знань, умінь та навичок. Елементами повторення є також і ті виправлення та доповнення, які вносить вчитель у процесі здійснення контролю. Оскільки діагностування вимагає від учня виконання певних дій, то воно є і вправою в цих діях, а відповідно, допомагає вдосконаленню вмінь та навичок. Контроль сприяє розвитку пам‘яті та мислення учня. Під час будь-якої перевірки учень вимушений щось згадувати, а це примушує працювати його пам‘ять та розвивати її. При цьому в школяра розвивається самостійне мислення, так як роботи, які виконуються, вимагають від нього самостійності.

Об’єктами діагностування на уроках трудового навчання є знання, уміння та навички учнів, досвід творчої діяльності, досвід емоційно-ціннісного ставлення до навколишнього світу.

Діагностика навчальних досягнень школярів на уроках трудового навчання дає можливість:

-інформувати учнів про їх успіхи та невдачі в процесі навчально-трудової діяльності, що допоможе формуванню в них позитивних емоцій, творчого ставлення до проектування;

-інформувати батьків про успіхи та невдачі їхніх дітей з метою надання консультативної допомоги;

-отримати вчителеві трудового навчання достатньо повну інформацію про результати навчально-трудової діяльності учнів, що дозволить врахувати їхні індивідуальні особливості в процесі проектно-технологічної діяльності і забезпечити умови для їх повної самореалізації.