Педагогічні науки /3

     Методичні основи виховного процесу

 

Горбачова А. В.

Донецький інститут автомобільного транспорту, Україна

Гуманітаризація освіти та ідейно - патріотичне виховання в житті сучасного суспільства

 

         Цивільно-патриотичне виховання студентів набувають в даний час все більш актуального значення. Представники різних шарів українського суспільства все частіше висувають проблему етичного і патріотичного виховання особи як найбільш важливу для подальшого розвитку нашої держави. Дійсно у сфері виховання накопичилося немало проблем, які носять вже системний характер.

         Причини положення, що створилося, багато в чому обумовлені складністю і суперечністю протікаючи в Україні соціально-економічних, політичних і духовних змін, глибоким соціальним розташуванням українського суспільства, девальвацією духовних цінностей особливо в молодіжному середовищі, відсутністю єдиного науково-методологічного підходу в теорії і практиці цивільно-патриотичного і духовно-етичного виховання.

         Позитивний вплив на зміну положення, що створилося, в даній сфері міг би надати процес вдосконалення цивільне-патріотичного і духовно-етичного виховання студентів в ході вивчення дисциплін гуманітарного циклу.

Успіх у формуванні цивільних і патріотичних якостей у студентів в ході вивчення даних дисциплін повинен визначатися наступними умовами:

§        виділення в дисциплінах  і предметах гуманітарного циклу спеціальних тем, питань, проблем, що надають ефективну дію на формування у студентів етичної і патріотичної свідомості і поведінки;

§        включенням кожного студента в активну діяльність по вивченню і аналізу історичного минулого Вітчизни;

§        забезпеченням комплексного підходу, єдності і узгодженості дій викладачів, кафедральних колективів по цивільно-патріотичному і духовно-етичному вихованню студентів;

§        формуванням у студентів усвідомленого і зацікавленого відношення до вивчення історичного минулого країни, сучасних проблем і тенденцій в розвитку нашого суспільства;

§        широким впровадженням в практику учбово-виховного процесу активних методів і нових інформаційних технологій навчання студентів;

§        формуванням у студентів умінь і навиків, публічного викладу своїх поглядів, позицій з питань історичного минулого і сучасного стану країни;

§        матеріальним і моральним стимулюванням активної діяльності студентів в учбово-виховній діяльності;

§        високою педагогічною культурою викладачів вузу, особистою зразковістю всіх категорій викладачів у виконанні свого професійного і громадянського обов’язку та ін.

В процесі вивчення гуманітарних дисциплін метою цивільно-патріотичного і духовно-етичного виховання студентів повинен стати розвиток у них громадянськості, патріотизму як найважливіших соціальних цінностей, формування у них професійно-значущих якостей, умінь і готовності до їх активного прояву в різних сферах життя суспільства.

Основними шляхами підвищення ефективності процесу цивільно-патріотичного і духовно-етичного виховання студентів в ході вивчення дисциплін  гуманітарного циклу повинні стати:

§        оптимізація змісту і структури дисциплін гуманітарного профілю на користь вдосконалення патріотичного виховання;

§        посилення державно-патріотичної спрямованості у викладанні дисциплін гуманітарного циклу;

§        вдосконалення технологій формування етичних, патріотичних і цивільних якостей студентів вузів в процесі вивчення гуманітарних дисциплін.

Зміни в процесі викладання учбових дисциплін гуманітарного циклу з погляду їх дії на цивільно-патріотичне і духовно-етичне виховання студентів пов’язані з рішенням наступних задач:

§        розширенням державно-патріотичної проблематики в курсах дисциплін, що вивчаються;

§        вдосконаленням форм і методів навчання;

§        оптимізацією структури учбових курсів за рахунок визначення обґрунтованого часу для кожної учбової дисципліни;

§        зростанням ролі педагога у виборі адекватних засобів навчання і виховання студентів;

§        підвищенням ефективності процесу цивільно-патріотичного і духовно-етичного виховання студентів.

Для посилення цивільно-патріотичної спрямованості в процесі викладання гуманітарних дисциплін необхідно зосередитися на наступних напрямах:

§        чіткіше виділити шляхи підвищення ефективності і оптимізації цивільно-патріотичного і духовно-етичного виховання студентів і додати даній діяльності відповідний статус;

§        створити педагогічні умови для такої діяльності;

§        враховувати в змісті учбових курсів чинники, що безпосередньо впливають на процес цивільно-патриотичного виховання і духовно-етичного виховання студентів;

§        підвищити роль всього професорсько-викладацького складу у виховній діяльності;

§        в процесі викладання гуманітарних дисциплін використовувати нові педагогічні форми, методи і технології.

Сьогоднішні  реалії такі, що освітній процес в вузах більшою мірою ґрунтується на курсах, орієнтованих на формування ерудиції і професійних навиків студентів. У значно меншій мірі створені умови для виховання студентів, зокрема цивільно-патріотичного і духовно-етичного. В процесі вивчення дисциплін гуманітарного циклу необхідно використовувати всі наявні в арсеналі педагогіки форми і методи навчання.

В даний час величезного значення набуває використання в освітньому процесі нових інформаційних технологій. Вивчення гуманітарних предметів може бути набагато ефективніше, якщо на заняттях і в процесі самостійної роботи студенти і викладачі використовуватимуть необмежені можливості мережі Інтернет, зокрема освітні сайти наповнені патріотичним змістом, електронні підручники, інтерактивні програми.

Таким чином, підводячи підсумки вищесказаному необхідно відзначити, що цілісна структура викладання дисциплін гуманітарного циклу повинна включати матеріал цивільно-патріотичної спрямованості, володіти системністю, цілісністю і логічністю.

Для оптимізації змісту і структури учбових дисциплін гуманітарного циклу в цілях підвищення ефективності цивільно-патриотичного і духовно-етичного виховання необхідно вжити  заходи по розробці і зміні державних освітніх стандартів в даній освітній області.

Необхідно вжити заходи по поліпшенню методичних основ учбово-виховного процесу в рамках цивільно-патріотичного і духовно-етичного виховання, підвищення ролі в ньому суб’єктів виховання, а також різностороннього забезпечення учбового процесу, зокрема останніх досягнень у області технічних засобів навчання, нових інформаційних технологій і ресурсів в першу чергу мережі Інтернет.