Новосельцев О. В.

                                                                                          

Східноєвропейський університет економіки і менеджменту

ОСОБЛИВОСТІ МАРКЕТИНГОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В СУЧАСНОМУ ГОТЕЛЬНОМУ МЕНЕДЖМЕНТІ.

Активні ринкові перетворення, набира­ють все більших темпів в Україні, як і в інших європейських країнах, глибоко змінюють всю систему відносин між державою і підприємствами, підприємствами і споживачами їхньої продукції, наврядчи доз­воляють сумніватися у важливості й актуальності марке­тингових досліджень.

Сутність і призначення маркетингових досліджень цілком очевидні: підприємець, фірма при прийнятті мар­кетингових рішень, використовуючи інформацію, отрима­ну під час їх проведення, обирають найбільш ефективні рішення, поєднуючи максимально можливо рівні ефектив­ності і ризик.

Вивчення марке­тингових досліджень як механізму управління сучасними готельними комплексами, що знижує до мінімуму ризик і непевність відносин на ринку, мож­ливість випуску товару чи послуги без точного визначення цільової групи споживачів є досить актуальною темою сьогодення.

Маркетингова діяльність - це наукове досліджен­ня, спрямоване на систематичний збір, відображення і аналіз фактографічної інформації щодо потреб, думок, мотивацій, відносин, поведінки окремих осіб і організацій, пов'язаних з маркетингом, тобто всіма аспектами просування на рин­ку певних товарів чи послуг, а також підготовки цієї інфор­мації до прийняття маркетингових рішень.

Маркетингові дослідження покликані в ос­новному вирішувати завдання дослідження ринку, попов­нення відповідною інформацією маркетингових інформаційних систем і частково проблеми оцінки стану ринку та прогнозу його розвитку.

Маркетинговими дослідженнями в тій чи іншій формі займаються практично всі готелі, у тому числі готелі низької категорії. Для здійснення маркетингового дослідження в одних випадках вистачає здорового глузду і елементарної ерудиції, в інших потрібна кропітка і загальна праця багатьох працівників, іноді вельми високої кваліфікації.

 Разом з тим, для більшості готелів не вигідно постійно тримати у складі працівників підприємства висококваліфікований (і високооплачуваний) персонал, необхідний для проведення повноцінного дослідження, якщо потреба в нім виникає рідко. Привернути ж потрібних фахівців на тимчасову роботу зазвичай складно: вони або мають постійну роботу і не збираються міняти її за ради разової, або не мають належної кваліфікації або досвіду. Крім того, при проведенні різних досліджень використовується різноманітний інструментарій, застосовуються різні методи і так далі. Вибрати оптимальний варіант їх використання і реалізувати його – завдання складне.

У зв'язку з цим в останні десятиліття намітився процес скорочення власної дослідницької роботи, що проводиться в рамках готелів. Паралельно зростає кількість спеціалізованих фірм, що займаються на суворо конфіденційній основі маркетинговими дослідженнями по замовленнях готелів.

Маркетингові дослідження готелю охоплюють всі стадії життєвого циклу товару чи послуги від вибору і розробки нового товару чи послуги до його реалізації і аналізу думок про нього покупців. Природно, що жоден готель не в змозі провести бажані дослідження, тому зі всього різноманіття напрямів їй на кожен момент необхідно виділити найбільш актуальні.

Якщо  починати з вивчення марке­тингових досліджень як механізму управління сучасними готельними комплексами, що знижує до мінімуму ризик і непевність відносин на ринку, мож­ливість випуску товару чи послуги без точного визначення цільової групи споживачів. Слід зазначити, що у широкому розумінні маркетинг є системою реалізації таких основних принципів: орієнтація на споживача; економічна ефективність як основа цілеспрямованої діяльності; координація дій для досягнення мети.

Маркетингові дослідження готельних послуг, головна задача яких по суті  полягає у примушенні споживача придбати товар чи послугу, які знаходяться в готелі. На відміну від цього завданням маркетингу є визначення потреб, виведення товару чи послуги на ринок у певній точці, де існують такі потреби, та виготовленні послуги, які необхідні споживачу. При цьому за основу приймаються потреби і вимоги споживача, саме на них націлюються завдання, проектування і виробництво послуги, виходячи з них цих пунктів, визначається ці­на та формулюється рекламна кампанія.

З урахуванням побажань споживача та його купівельної спроможності формується попит на послугу. По­треби споживача задовольняються шляхом грошового обміну на ринку, де пропозиції зіставляються з потребами. Таким чином, безпосередній зв'язок маркетингу з ринком полегшує обмін з метою задоволення потреб.