Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

Жирнова М.О., Русанова Р.П.

Донбаський державний технічний університет

Використання технології «бізнес юніт менеджмент» в стратегічному управлінні витратами на будівництві

 

Накопичений досвід роботи української економіки в ринкових умовах, а також світова практика господарювання в нестабільних умовах показує, що  стратегічне управління дозволяє знизити вплив невизначеності на діяльність підприємства, підвищити його здатність протистояти непередбаченим ситуаціям, визначати пріоритетні напрями діяльності. Завдяки стратегічним рішенням визначаються загальні тенденції розвитку підприємства, його ефективність й життєстійкість за прогнозованих, непередбачених, а також взагалі невідомих на даний момент подій, які можуть впливати на нього.

Будівництво в усі часи і в усіх країнах завжди було однією з найбільш капіталомістких галузей. Витрати на виконання будівельно-монтажних та суміжних з ними робіт досить значні через залежність від кліматичних, геодезичних, політичних та інших багатьох факторів зовнішнього середовища. Крім того, значний вплив на становлення будівельної галузі надають політичні фактори, про що свідчить становлення вітчизняного будівництва. Специфіка будівельної продукції, характер економічних відносин на ринку підрядних робіт, конкурсне розміщення замовлень на ці роботи зумовлюють потребу у формуванні обліково-аналітичного забезпечення витрат виробництва стратегічним управлінням, яке забезпечує зв'язок зі всією структурою управління, якісне опрацювання стратегії і тактики виробничої діяльності, досягнення високого рівня конкурентоспроможності будівельного підприємства [1].

Отже, на нашу думку, принципи  стратегічного управління витратами на будівництві за кордоном, які  використовують технологію Бізнес Юніт Менеджмент цілком можуть бути використані в вітчизняній практиці, так як ринковий розвиток стимулює конкуренція і якщо перенести конкуренцію всередину компанії, це буде стимулювати розвиток підрозділів (як суб'єктів внутрішнього ринку компанії). Ця ідея лежить в основі технології Бізнес Юніт Менеджмент, яка припускає введення до компанії системи ринкових відносин і розвиток на їх базі конкурентного бізнес-середовиша. Внутрішня конкуренція, як інвестиційний ресурс мотивує підрозділи підвищувати свою рентабельність і удосконалювати продукти організації і зрештою приводить до підвищення конкурентоспроможності компанії в цілому.

В рамках реалізації проекту впровадження технології Бізнес Юніт Менеджмент на будівництві необхідно виконати наступні роботи:

-                На базі організаційної структури формується фінансова структура, що передбачає створення в компанії центрів фінансового обліку (ЦФО), в рамках яких формуються локальні баланси, що враховують доходи і витрати ЦФО.

-                Розробляється нормативна база для введення між підрозділами ринкових відносин, що передбачають надання послуг  у середині підприємства.

-                Введення механізму щоденної оцінки фінансового результату кожного підрозділу в показниках чистого прибутку, що дозволяє створити об'єктивну систему мотивації і надає можливість всім підрозділам отримувати необмежений бонус (частина від отриманого прибутку або економії), що підвищує ефективність роботи співробітників компанії.

-                Для захисту від ризиків формуються резервний фонд і фонд розвитку підрозділу. Резервний фонд служить для покриття можливих збитків підрозділу. Фонд розвитку використовується для фінансування венчурних проектів підрозділу і сприяє ув'язці короткострокових інтересів підрозділу і довгострокових інтересів компанії.

-                Для центрів доходів, що тарифікуються, вводиться система конкуренції із зовнішніми альтернативними джерелами послуг, що стимулює ці центри скорочувати власні витрати і вабить зниження собівартості продуктів.

-                Запускається механізм заохочення інновацій, що дозволяє підрозділам отримувати відрахування від економічного ефекту скорочення витрат без втрати якості. Це активізує творчий потенціал колективу і стимулює інтенсивний процес зниження витрат [2].

  Основними перевагами впровадження технології Бізнес Юніт Менеджмент  є:

-                Скорочення загальних витрат компанії на 10-40%.

-                Створення нормативної бази для формування бізнес-середовища..

-                Впровадження механізму фінансової діагностики і оперативного моніторингу рентабельності робіт і  підрозділів.

-                Формування бонусної системи мотивації праці для всіх підрозділів компанії.

-                Налагодження регулярного механізму розробки нових і вдосконалення існуючих видів робіт.

-                Залучення до співпраці фахівців інших організацій з своїми бізнесами і клієнтськими базами.

З урахуванням того, що стан будівництва дзеркально відображає всі зміни, що відбуваються в суспільстві, система Бізнес Юніт Менеджмент надає можливість керівникам організації отримувати об'єктивну інформацію про рентабельність кожного підрозділу та виду роботи в режимі реального часу для прийняття оптимальних управлінських рішень.

Впровадження даної технології стає особливо актуальним у процесі адаптації України до економічного європейського простору, який відкриє український  ринок для іноземних компаній і спричинить посилення конкурентної боротьби. Скласти гідну конкуренцію іноземним корпораціям українським підприємствам допоможе освоєння стандартних управлінських технологій, які дозволяють максимально оптимізувати діяльність компанії.

Література:

1.   Облік і контроль виробничих витрат у будівництві свердловин. Коцкулич Т.Я. – Автореферат. – 2005.

2.   В.  Лунин. Сокращение издержек путем внедрения технологии бизнес юнит менеджмент. - "Управление компанией" – 2004.