ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ СУЧАСНИХ АНТРОПОГЕННИХ ЛАНДШАФТІВ УМАНЩИНИ

Бабій Ю.О.

 

Головною рисою розвитку людського суспільства є надзвичайно тісний зв'язок людини з довкіллям, бо вона сама вийшла з навколишнього природного середовища, є сама продуктом природи і без нього існувати теж не може. І цей зв'язок з давніх-давен постійно проявляється не тільки в пошуках та використані засобів існування, але також і в культурному та духовному розвитку - поступове пізнання навколишньої гармонії природи, що проявляється в будові та властивостях рослин і тварин, тихої та рушійної сили води, гармонії гладі долин, лугів та степів, грізного вигляду гірських масивів, стихійної сили природних явищ, послідовне та закономірне чергування гір року та інше. Господарське відношення людини до природи на всьому протязі існування людського суспільства полягає в постійному вдосконаленню методів використання джерел чи ресурсів природи або все інтенсивнішої експлуатації природних ресурсів для задоволення своїх потреб. Під впливом господарської діяльності людини великих змін зазнали біотичні компоненти природних ландшафтів, рельєф, води. Змінилися газовий стан атмосфери, інтенсивність фізико-географічних процесів (стік, ерозія, заболочення), ландшафтна структура промислових і сільськогосподарських районів. Вплив людини на географічну оболонку, що є її глобальним оточенням, досяг до наших часів глобальних масштабів, відбувається тотальне забруднення природного середовища окремих регіонів, серед яких і Уманський район Черкаської області. Отже, господарська діяльність людини особливо впливає на природні ландшафтні комплекси, які є системними утвореннями, та їх антропогенні модифікації.

Україна за своїми фізико-географічними умовами досить різноманітна і розташована в межах 3 країн, 4 зон, 14 країв, 57 областей і 278 районів. Уманський район, маючи площу 1400 км2, включає в себе велику кількість найменших елементарних ландшафтів чи простих ПТК, які об’єднуються в більш крупні системи регіонального рівня – урочища та місцевості. Ці, в свою чергу, сполучаються в регіональні ландшафтні геосистеми. Розглядаючи ландшафтну структуру Уманщини, її місце в регіональній ландшафтній структурі нашої країни, слід звернутися до удосконаленої схеми фізико-географічного районування України створеної провідними фізико-географами та ландшафтознавцями. Уманщина знаходиться в межах Умансько-Маньківського фізико-географічного району, Центрально-придніпровської області, Подільсько-Придніпровського краю (провінції), Лісостепової зони Східно-Європейської рівнини.

Значна частина сучасної різноманітності ландшафтних утворень зумовлена порівняно недавньою їхньою варіантністю (змінами), яка є наслідком антропогенних трансформацій геосистем. Природні і антропогенні трансформації поєднані між собою і доповнюють одні одних. Сучасні антропогенні зміни ландшафтів наскільки сильні, що створюються не лише окремі антропогенні ландшафти, але і цілі їх типи чи класи, які ми розглянемо на прикладі Уманського району. За родом діяльності людини виділяють вісім класів антропогенних ландшафтів — сільськогосподарські, промислові, лінійно-дорожні, лісові, водні, рекреаційні, селитебні та беллігеративні. Всі ці класи ПАТК характерні для Уманщини.

Сучасний антропогенні зміни ландшафтів на стільки сильні, що створюються не лише окремі антропогенні ландшафти, але й цілі їх типи чи класи. За різницею в господарському використані землі приділяють такі основні типи сільськогосподарських ландшафтів:

-           польовий тип (найбільш поширений на Уманщині);

-           садовий тип;

-           змішаний садово-польовий тип (розміщені навколо селитебних ділянок району);

-           лугово-пасовищний тип (супераквальні ландшафти долин, ярів, западин).

Історія природокористування в Україні та ландшафтно-екологічний аналіз свідчать про двоїстість змін ландшафтної різноманітності у досліджуваному регіоні. За історичний час ПТК Уманщини практично повністю перетворені на ПАТК або культурні ландшафти, які тепер мають природну основу, але зазнали і зазнають на даному етапі значного антропогенного впливу. Цей вплив, з однієї сторони спрощує ландшафтну структуру, з іншої – посилює ландшафтну різноманітність району. Значна частина сучасної різноманітності ландшафтних утворень Уманського району зумовлена порівняно недавньою їхньою варіантністю, яка є наслідком антропогенних трансформацій. Одночасно відбулись і ускладнення і спрощення культурного ландшафту. Загалом у сучасній ландшафтній структурі Уманщини переважають антропогенні ландшафти, серед яких найбільше значення мають сільськогосподарські, селитебні та кар'єрно-відвальні ландшафти.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

1.     Атлас природных ресурсов и естественных условий Украинской ССР. Москва, 1978.

2.     Гриневецький В.Т. Типологія різноманіть меліорованих ландшафтних комплексів // Проблеми ландшафтного різноманіття України: Збірник наукових праць. – К., 2000.- С. 86-91.

3.     Гродзинський М.Д. Суб'єктивні аспекти проблеми ландшафтного різноманіття // Проблеми ландшафтного різноманіття України: Збірник наукових праць. – К., 2000.- С. 34-37.

4.     Маринич О.М. Наукові засади дослідження ландшафтного різноманіття України // Проблеми ландшафтного різноманіття України: Збірник наукових праць. – К., 2000.- С. 11-16.

5.     Черкаська область: Географічний атлас / Редколегія: Т.В. Погурельська (відп. ред.) та ін. – К.: ТОВ "Видавництво "МАПА", 2002. – 20 с.