Методи та засоби управління персоналом в системах контролю доступом та обліку робочого часу

 

Лаптєва А.В., Начовний І.І.

 

Однією із ознак теперішнього часу є перехід від індустріального суспільства до інформаційного, в якому спостерігається значне підвищення місця інформації в житті особистості, суспільства, держави.

Кадри являються основою організації. Вона живе і функціонує тільки тому, що в ній є люди, які створюють продукт, формують культуру організації, її внутрішній клімат, від них залежить те, чим є організація. 

Кадрова політика підприємства — це система принципів, ідей, вимог, що визначають основні напрямки роботи з персоналом, її форми і методи. Персонал є великою загрозою безпеки підприємства, для цього і впроваджують системи управління персоналу.

Управління персоналом – це стратегічне і оперативне управління діяльністю підприємства, яке направлене на підвищення ефективності використання людських ресурсів організації.

Система управління персоналом – система, в якій реалізуються функції управління персоналом організації. Система управління персоналом складається з:      

-         підсистема загального і лінійного керівництва;

-         підсистему планування  і маркетингу персоналу;

-         підсистему найму і обліку персоналу;

-          підсистему робочих відношень;

-         підсистему умов праці;

-         підсистему розвитку персоналу;

-         підсистему мотивацій поведінки персоналу;

-         підсистему соціального розвитку;

-         підсистему розвитку організаційних структур управління;

-         підсистему інформаційного забезпечення;

-         підсистему правового забезпечення.

Частиною системи інформаційного забезпечення системи управління персоналом є інформаційні технології, що реалізують функції збору, одержання, накопичення, зберігання, обробки, аналізу й передачі інформації в організаційній структурі з використанням засобів обчислювальної техніки.

У аспекті інформаційних технологій інформаційні системи управління персоналом (ІСУП) представляють собою набір програмного забезпечення і технологій, які дозволяють автоматизувати и вдосконалювати бізнес-процеси у таких областях як: управління кадрами, розрахунок і виплата заробітної плати, табельний облік і документообіг. Виділяють три класи ІСУП, існуючих на ринку України: локальні, середні інтегровані і крупні інтегровані. Класи ІСУП показані у таблиці.

Таблиця 1. Класи ІСУП

Локальні

Середні інтегровані

Крупні інтегровані

·        1С: Зарплата і кадри

·        БЕСТ. Зарплата

·        АіТ:\

Управління персоналом

·        ІНФІН. Зарплата

·        Інфософт. Зарплата

·        Клуб Капітал

Oracle-Кадри

·        Robertson&Blums Corporation.

 Управління персоналом

і зарплата.

·        БОСС-Кадровик

·        Scala. Зарплата

·        Моноліт-Інфо. Кадри, зарплата

·        Галактика. Персонал

·        Exact. Payroll

·        PeopleSoft

·        SAP R/3. Персонал

·        JD Edwards.

Управління

персоналом

·        Oracle Applications:

Управління

персоналом

·        Baan HR&Payroll

 

Від раціонального використання інформаційних технологій і правильної побудови кадрової політики на підприємстві залежить функціонування ефективної системи управління персоналом. А це є гарантією ефективної роботи персоналу і успіху організації.

Контроль доступу - одна зі складових частин процесу забезпечення безпеки підприємства, установи чи офісу. По способу керування пристроями, що контролюють доступ, усі системи можна класифікувати в такий спосіб:

1.     Автономні (локальні) - для керування одним чи декількома пристроями, що контролюють доступ, без передачі інформації на центральний пульт і без контролю з боку оператора;

2.     Централізовані (мережеві) - для керування пристроями, що контролюють доступ, з обміном інформацією з центральним пультом, контролем і керуванням системи з боку оператора;

3.     Універсальні, що включають в себе функції як автономних, так і мережевих систем, що працюють у мережевому режимі під керівництвом центрального пристрою керування і переходять в автономний режим при виникненні відмовлень у мережевому устаткуванні або центральному пристрої.

По кількості точок доступу і користувачів СКУД можна поділити на:

1.     Малі – одиниці точок доступу (офіси);

2.     Середні – десятки точок доступу і тисячі користувачів (банки, підприємства, установи, готелі);

3.     Великі – сотні точок доступу і десятки тисяч користувачів (великі промислові підприємства, аеропорти).

Облік і раціональне використання робочого часу є актуальною проблемою для багатьох сучасних компаній, що прагнуть підвищити ефективність своєї роботи.

Система обліку і контролю робочого часу призначена для швидкої реєстрації часу відвідування співробітниками роботи. Ця система забезпечує керівництво підприємства і його окремих підрозділів оперативною інформацією про відсутніх або таких, що покинули робоче місце співробітниках. Система веде облік загальної кількості відпрацьованих годин кожним співробітником, проводить облік відряджень, відгулів, лікарняних, відпусток. У будь-який момент система дозволяє отримувати звіти по всіх перерахованих параметрах і складати табель робочого часу.

Системи обліку робочого часу є логічним розвитком систем контролю доступу. Системи обліку робочого часу мають практично ту ж елементну базу, що і системи контролю управління доступом, але мають додаткові функції програмного забезпечення (ПЗ). Саме так спеціалізоване ПЗ перетворює звичайну СКУД в систему обліку часу. Для обліку робочого часу використовують таке програмне забезпечення для систем контролю доступу і обліку робочого часу: Фараон, 1С:Зарплата і Управління Персоналом 8, АіТ:\Кадри, БОСС-Кадровик, Галактика, ORACLE.

Цінна інформація, яку отримує служба безпеки про переміщення робітників завдяки системі обліку робочого часу, незамінна при роботі відділу кадрів. Кадровик отримує повний звіт про знаходження робітників на робочому місці, переміщення робітників в зазначений час. Система дозволяє визначити те, що не побачить людини: прогули, спізнення, виконання умов початку і кінця робочого часу.

Таким чином, автоматизується процес обліку персоналу на робочих місцях, контролюючи робочий час і доступ кожного співробітника і всього виробничого колективу.

 

Література

1.                     Б. В. Черников, Информационные технологии управления, Изд-во Форум, Инфра-М, 2008 г., 352 стр.

2.                     Степанов И.С. Теория и практика организации рабочего времени. - М.: БЕК, 2004.

3.                     Ю. В. Богатин, Управленческий учет. Информационное обеспечение рациональных плановых решений фирмы, Изда-во: Финансы и статистика, 2007 г., 512 стр.

4.                     http://control-dostupa.ru/