Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Якуба О.В., Коломієць Ю.В.

 

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Аналіз теми «Проекціювання геометричних тіл та їх елементів»

 

В шкільній програмі 8-го класу вивченню теми «Проекціювання геометричних тіл та їх елементів» безпосередньо передують вивчення прямокутних проекцій та зображення предметів у системі аксонометричних проекцій. Це пояснюється тематичною близькістю цих розділів. Дійсно, зображення предметів у системі аксонометричних проекцій можна розглядати як спрощений різновид проекціювання геометричних тіл. Хоча від учнів і вимагається вміння будувати проекції геометричних тіл, наприклад, шестикутної піраміди, вони повинні засвоїти уміння будувати аксонометричні проекції плоских фігур.

Дана тема ґрунтується на знаннях, яких учні вже набули на попередніх уроках креслення, трудового навчання та математики.

При вивченні теми «Проекціювання геометричних тіл та їх елементів» в учнів формуються знання та вміння, які необхідні для аналізу геометричної форми предмета. Навчаючи учнів читати креслення геометричних предметів, вчитель повинен звернути увагу на засвоєння учнями характерних особливостей проекцій геометричних тіл умовностей, спрощень та особливості їх виконання.

Під час вивчення теми звертають увагу на те, що предмети, які нас оточують, мають не тільки прямокутну форму, а й інші геометричні форми. А тому треба добре вивчити форми основних геометричних тіл. Досвід показав, що найкраще це зробити за допомогою розбірних моделей предметів, які розчленовують на прості геометричні тіла.

Враховуючи вимоги до графічної підготовки учнів, слід пам'ятати, що основне завдання полягає не тільки в озброєнні учнів основними відомостями про геометричні тіла, а й у формуванні у них знань та вмінь, що необхідні для правильного аналізу геометричної форми предмета.

Навчати учнів читати нескладні складальні креслення можна в такій послідовності: аналіз геометричної форми предмета, розчленування предмета в думці на геометричні тіла, креслення групи геометричних тіл, знаходження на кресленні вершин, ребер, твірних і поверхонь тіл, що утворюють форму предмета, побудова проекцій точок на поверхні предмета, аксонометричні проекції і розгортки поверхонь основних геометричних тіл

Основна увага при цьому повинна бути звернена на формування в учнів практичних вмінь аналізувати геометричні форми. Вправи на аналіз предмета доцільно проводити фронтально.

На що потрібно звернути увагу учнів при розгляді змісту проекціювання геометричних тіл та особливостей їх виконання.  Демонструючи навчальний плакат, кадри діафільму тощо, слід показати, що до оформлення креслень геометричних тіл ставляться такі ж вимоги, як і до робочих, з якими учні вже знайомі. Про це свідчить наявність рамки креслення, основного напису, масштабу, розмірів, умовних позначень тощо. Зображення на кресленнях виконуються за допомогою відомих учням методів прямокутного проектування.

Проте обмежуватися тільки одним наочним посібником було б далеко не достатньо. Ніщо не може при всій своїй виразності і наочності замінити динамічну модель тригранного кута, за допомогою якого демонструється спосіб отримання креслення просторової фігури. Цей наочний посібник має ту перевагу, що деякі учні швидше сприймають тривимірність предмету (його глибину) на кресленні, ніж по навчальній таблиці, де процес отримання креслення представлений на площині листа.

Крім того, модель має пристрій, що дозволяє продемонструвати положення предмета як до площин проекцій, так і до спостерігача.

Правильно визначати форму деталей на кресленнях групи геометричних тіл допоможе учням метод реконструкції графічних зображень. Пояснення доцільно проводити за допомогою графопроектора та спеціально підготовленого транспаранту із зображенням групи геометричних тіл.

Поверхня деталей є поєднанням найпростіших елементів: граней ребер і вершин. Треба навчити школярів виділяти ці елементи на проекціях. Не менше важливо навчити їх членувати деталь на окремі геометричні тіла, які її утворюють. З цією метою доцільно запропонувати учням вправи на знаходження тих геометричних тіл на наочних зображеннях деталей, які дані на навчальній таблиці в трьох проекціях. Слід нагадати учням, що з багатьма геометричними тілами вони знайомилися на уроках математики, образотворчого мистецтва і трудового навчання.

При вивченні креслень розгорток поверхонь геометричних тіл слід запропонувати учням виготовити їх моделі. Такі вправи розвивають навики читання креслення, допомагають учням перевірити і уточнити їх уявлення про просторовий образ предметів.

Щоб учні швидше засвоїли проекціювання геометричних тіл, на практичних заняттях слід виконувати завдання за варіантами, а також широко практикувати читання готових зображень геометричних тіл у книжках і на таблицях. Завдяки цьому зекономиться час для проекціювання реальних предметів, бо, як уже зазначалось, розглядання форм основних геометричних тіл є не самоціллю, а підготовкою до побудови креслень предметів, що складаються з геометричних тіл.

Отже, розглядаючи проекціювання геометричних тіл, об’єкти проекціювання поступово ускладнюються; їх форма з часом повинна складатися з усіх основних геометричних тіл.