Ларіонова Г.В., Ларіонова О.В.

Харківський гуманітарно-педагогічний інститут, Україна

Засоби управління навчальною діяльністю учнів в комп’ютерних класах

 

На межі тисячоліть людство відчуло пріоритетну роль освіти у розв'язанні складних економічних, соціальних і екологічних проблем. Постає завдання у формуванні особистості здатної розв’язувати складні задачі, бути соціально-успішною і щасливою. Це передбачає не лише надання знань, умінь, навичок, але й виховання особистісних якостей, таких як: суспільна активність, відповідальність, творчі уміння і здібності. В зв'язку з цим значно підвищується роль навчання в особистісному розвитку людини, в наданні їй допомоги у розв'язанні життєвих проблем, самовизначенні і самореалізації. На початку третього тисячоліття однією з найбільш актуальних проблем є реалізація  індивідуального підходу до дитини.  Визначаючи право кожної людини бути індивідуальністю, освіта повинна забезпечити учню можливість рухатись своїм шляхом у процесі навчання [1, с. 4]. Вчені та учителі-практики активно шукають відповіді на питання: «Як поєднати переваги класно-урочної системи з вимогами індивідуально підійти до кожної дитини?». На нашу думку, комп’ютери могли б значно полегшити розв’язання цього складного питання при використанні спеціальних програмних засобів.

         Практика показує, що наявність комп’ютерів в класі сама по собі не дає можливості учням під час уроку рухатися в своєму темпі, експериментувати, обирати самостійно зміст, рівень складності, не забезпечує повноцінний контроль. Вчитель в більшості випадків із-за відсутності демонстраційного обладнання проводить пояснення на одному з комп'ютерів класу, збираючи всіх учнів «амфітеатром» за своєю спиною. Говорити про особистісний підхід або індивідуальний темп сприйняття в цьому випадку не доводиться [2, с. 1]. Учитель, надаючи допомогу одному учню, не має можливості втримати в полі свого зору інших, вчасно відреагувати на їх потреби, допомогти і проконтролювати. І хоча останнім часом з’явилися досить потужні засоби для демонстрації матеріалів, такі як мультимедіа-проектори, інтерактивні дошки тощо, однак вони не завжди підходять для проведення практичних занять. В нашому дослідженні ми аналізували різноманітні програмні засоби з тим, щоб підібрати оптимальний варіант, який би дозволив вирішити вищезазначені проблеми.

Ми відібрали декілька програмних засобів, які можна використовувати в якості комплексів автоматизації управління навчальною діяльністю: MasterEye XL 4.1 (Altiris Vision 4.1), NetOp School 3.01, NetSupport School 7 (нині NetSupport Ltd) та  Палантір. Порівнявши та проаналізувавши переваги та недоліки кожної програми, дійшли висновку, що найбільш придатною для застосування в навчальному процесі  є програмний засіб  NetopSchool (продукт компанії Danware). Він у найбільшій мірі відповідає вимогам вчителів, простий у використанні, не потребує значних ресурсів комп’ютерної системи.

Ми припустили, що умовою успішного впровадження даного продукту саме в практику сучасної школи є складання методичних рекомендацій для вчителів щодо використання NetopSchool на уроках і розробили таку методику. Наведемо окремі положення розробленої нами методики використання NetopSchool на різних етапах уроку.

На етапі пояснення матеріалу доцільно використовувати функцію DemonstrateàEntire Desktop. Інформація подається як на всі учнівські комп'ютери, так і на окремі, вибрані вчителем. Щоб зосередити увагу дитини на темі, що вивчається, доцільно використати команду AttentionàBitmap.

Під час виконання практичної роботи вчитель має змогу відстежувати процес роботи учнів за допомогою функції Thumbnail View. З’являється можливість спостерігати за всіма учнівськими комп'ютерами з одного комп'ютера, наприклад, викладацького, втручатися в процес, допомагати учневі прямо з викладацького комп'ютера, при цьому не втрачаючи загальної картинки усього класу.

Під час обговорення, рефлексії доцільно скористатися функціями Comunicate, організувати чат. При цьому основні тезіси можна зберігти і пізніше до них повернутися.

Вчитель має можливість підготуватися до уроку, зробити цифрові дидактичні матеріали:, записавши потрібну послідовність дії, скориставшись командою Record. Окрім того  NetopSchool дає можливість аналізу дій учнів через запис і подальше відтворення робочих екранів учнів.

Нами була проведена апробація методики використання NetopSchool  в базовій школі  м. Харкова на уроках з інформатики. Результати експерименту підтвердили, що NetopSchool дозволяє вчителям підвищувати якість навчання за рахунок більшої наочності і особистісного підходу до кожного учня. Програмний комплекс NetopSchool може стати відмінним помічником учителя при реалізації особистісного підходу на уроках інформатики. Його використання відкриває нові можливості з оптимізації різних форм контролю та організації уроку в цілому. Програма NetopSchool має не тільки великий арсенал функціональних можливостей, але і містить у собі унікальний дидактичний потенціал, спираючись на який можна підвищити ефективність освітнього процесу.

Література:

1. Гусев А.Н. Чувство ученика [Електронний ресурс] / Школьный образовательный проект – Режим доступу до статті: http://www.s-cool.ru/article263.html

2. Сушков С.А. Сетевые программные комплексы автоматизации обучения [Електронний ресурс] / Применение новых технологий в образовании: Материалы XV Международной конференции (2004) Режим доступу до статті: http://window.edu.ru/window_catalog/pdf2txt?p_id=26987&p_page=18