Петрусь Маряна Богданівна

Науковий керівник: Богач Борис Миколайович

Буковинський державний фінансово-економічний університет

 

ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ АНАЛІЗУ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА

 

 

Постановка проблеми. На сучасному етапі розвитку економіки України все більшої актуальності набуває проблематика правильної оцінки фінансового стану підприємства, який б відображав реальний стан підприємства. Саме тому зростає роль якісного та своєчасного економічного аналізу фінансового стану підприємства.

Аналіз досліджень і публікацій. Питання проблеми аналізу фінансового стану підприємства у наукових працях розглядали такі дослідники : Балик І.М., Сопко В.В.Ю, Сухарев П.М., Райковська І.Т., Шурпенкова Р.К., Покропивний С.Ф., Поддєрьогін А.М. та ін..

Мета дослідження. Метою дослідження є теоретичне обґрунтування підходів аналізу фінансового стану підприємства, виявлення проблем аналізу та можливих шляхів їх вирішення.

Виклад основного матеріалу. Фінансовий стан підприємства - це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів [5].

Аналіз фінансового стану є одним з найважливіших засад діяльності підприємств, який надає інформацію стосовно того на якій стадії розвитку і діяльності знаходиться підприємство і які кроки необхідно здійснити для його подальшого процвітання.

Метою оцінки фінансового стану підприємства є пошук резервів підвищення рентабельності виробництва і зміцнення комерційного розрахунку як основи стабільної роботи підприємства і виконання ним зобов'язань перед бюджетом, банком та іншими установами.

Завдання економічного аналізу змінюються в залежності від зацікавленості різних груп користувачів аналітичним матеріалом.

Для прикладу : кредиторів цікавить інформація про своєчасність погашення підприємством позик, а акціонерів – стабільність фінансового стану.

Основним джерелом інформації для проведення оцінки фінансового стану підприємства виступає бухгалтерська фінансова звітність, в якій зазначається інформація про майно підприємства та джерела його утворення.

К.В. Ізмайлова рекомендує проводити аналіз фінансового стану в розрізі таких напрямів:

- аналіз фінансових результатів діяльності підприємства, аналіз рентабельності;

- аналіз собівартості продукції; аналіз складу і джерел утворення майна підприємства;

- аналіз фінансової стійкості підприємства;

- аналіз ліквідності балансу;

- комплексний аналіз і рейтингове оцінювання фінансового стану підприємства.

А.Д. Шеремет і Е.В. Негашев відповідно пропонують:

- аналіз фінансових результатів діяльності підприємства;

- аналіз рентабельності капіталу підприємства, прибутковості продукції та ділової активності;

- аналіз фінансового стану підприємства;

- комплексна оцінка господарської діяльності (бізнесу).

На нашу думку аналіз фінансового стану підприємства повинен проводитись в такій послідовності:

-         аналіз майнового стану підприємства;

-         аналіз джерел формування майна підприємства;

-         аналіз фінансової стійкості підприємства;

-         аналіз ліквідності підприємства.

Аналіз фінансового стану підприємства повинен відбуватись систематично з використанням різноманітних методів, що в той же час враховують галузеву складову аналізу.

Для оцінки фінансового стану підприємства використовується такі прийоми [6]:

-         горизонтальний аналіз;

-         вертикальний аналіз;

-         трендовий аналіз;

-         аналіз відносних показників (коефіцієнтів);

-         порівняльний аналіз;

-         факторний аналіз.

Одним з найпоширеніших методів оцінки фінансового стану підприємства є використання системи фінансових показників та коефіцієнтів.

Існують багато показників, які можна використовувати при аналізі фінансового стану підприємства. Їх можна поділити на такі групи :

-         показники оцінки майнового стану;

-         показники ліквідності і платоспроможності;

-         показники оцінки ділової активності;

-         показники прибутковості і рентабельності.

За допомогою вище зазначених показників можна визначити кредитоспроможність підприємства, здійснити оцінку його фінансової стійкість та оцінити перспективи його розвитку.

Показники оцінки фінансового стану підприємства мають бути такими, щоб усі ті, хто пов'язаний із підприємством економічними відносинами, могли одержати відповідь на запитання, наскільки надійне підприємство як партнер у фінансовому відношенні, а отже, прийняти рішення про економічну доцільність продовження або встановлення таких відносин з підприємством.

На нашу думку найважливішими показниками фінансового тану підприємства виступають показники прибутку. Тому що саме ці показники виступають як база самофінансування, розширеного відтворення та вирішення проблем задоволення соціальних та матеріальних потреб трудових колективів.

Однією з проблем при проведенні аналізу фінансового стану підприємства є відсутність чіткої методики аналізу.

Українські підприємства при проведенні аналізу фінансового стану підприємства стикаються з проблемою нестабільності економіки в країні. Тому українським підприємствам потрібно проводити декілька разів на рік оцінку найважливіших показників фінансового стану підприємства.

До проблем аналізу фінансового стану підприємства, як вітчизняні, так й іноземні автори відносять ігнорування галузевих особливостей [2].

Висновок. Отже, фінансовий стан – це одна з найважливіших характеристик діяльності кожного підприємства. Для проведення аналізу потрібно обрати методологію, яка б давала змогу аналізувати фінансовий стан підприємства як в динаміці так і в статистиці. На сьогодні актуальним постає питання удосконалення методів та прийомів економічного аналізу.

Підприємствам потрібно самостійно обирати методологію проведення аналізу фінансового стану підприємства, оскільки при його проведенні потрібно брати до уваги його галузеві особливості.

 

Список використаної літератури

1. Про затвердження методики аналізу фінансово-господарської діяльності підприємств державного сектору економіки. Наказ Міністерства фінансів України від 14.02.2006р. №170.

2. Сметанюк О.А. «До питання багатофакторної системи діагностики фінансового стану підприємства» // Вісник Вінницького політехнічного ін-ту. – 2007. – № 3

3. Фурдичко Л.Є., Стецків О.В., Лютан І.І.: «Напрямки оцінки фінансового стану підприємств» // Науковий вісник НЛТУ України. – 2009. – Вип. 19.5

4.  Шурпенкова Р.К. Організаційні підходи до методики аналізу фінансового стану суб’єктів господарювання // Вісник ЖДТУ . - № 3. – С.277 – 281.

5.  Фінанси підприємств: Підручник / Під ред. А.М. Поддєрьогіна. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: КНЕУ, 1999. – 384с.

6. http://books.efaculty.kiev.ua/finpd/2/r9/1.htm