УДК 332.1 (477.44)

Регулювання соціально-економічного розвитку регіонів на основі програми соціально-економічного розвитку (на прикладі Вінницької області)

К.е.н., доц. Кубай О. Г., Гримайло І. С.

Вінницький національний аграрний університет

 

Анотація. В статті розглянуто основні елементи, завдання державного регулювання розвитку регіонів. Визначено основні засади побудови дієвого механізму реалізації соціально-економічного розвитку.

Annotation. State regulations of regions development was considered in the article. The main objects of effective realization of social and economical development of regions are considered.

Ключові слова: регіон, регіональні стратегії та програми.

Keywords: region, state regulation, regional strategies and programs.

 

Вступ. Регіон – це складна економічна система. Від ефективного функціонування регіонів залежить рівень економічного та соціального розвитку країни в цілому, адже саме на регіональному рівні досягаються результати, які є вирішальними для позитивних соціальних та економічних зрушень у державі [3]. Регіони є складовими одного цілого і для досягнення пріоритетних стратегічних цілей країни  важливим аспектом є саме високі темпи розвитку виробництва, забезпечення світових стандартів якості життя суспільства, досягнення чого значною мірою забезпечується саме завдяки державному регулюванню економічного та соціального розвитку регіонів.

Актуальність проблеми. Забезпечення соціально-економічного розвитку регіонів – дуже актуальна тема для наукових досліджень, адже існує багато проблемних питань, що потребують дослідження та усунення для забезпечення розвитку держави. Одним з питань є відсутність чітко сформованої системи механізмів реалізації державної регіональної політики. Дана проблема об’єднує у своїй сутності ряд інших, що взаємопов’язані та взаємообумовлені.

Основними проблемами державного регулювання регіонального розвитку є: зростання диспропорцій розвитку регіонів, структурна розбалансованість та структурна невідповідність економік регіону стратегічним напрямам їхнього розвитку, проблеми репресивності окремих регіонів [6]. Звичайно, вони потребують негайного вирішення. Державне регулювання при цьому відіграє визначальну роль, адже воно забезпечує всі передумови  для усунення даних проблем за допомогою створення  програм соціально-економічного розвитку регіонів. Дуже важливою є їх розробка з урахуванням особливостей регіонів, соціальної сфери, стану розвитку економіки та багатьох інших чинників. Але найважливішим  завданням  є  побудова  ефективного  механізму  реалізації даних програм. Всі зазначені питання потребують дослідження для забезпечення основної цілі – ефективного розвитку регіонів.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Питання розвитку регіонів та ролі у регулюванні їх економічного та соціального стану досліджувалися багатьма науковцями, серед яких вагомий внесок у наукові здобутки вітчизняних вчених зробили О. І Амош, В. Г. Бодрова, В. М. Геєць, В. М. Олуйко, А. Г. Мазур, В. В. Юрчишин, В. І. Пила, Н. Р. Нижник,  та інші.

Метою даної статті є визначення основних засад для створення дієвого механізму сприянню стрімкому розвитку економіки та забезпеченню високих соціальних стандартів життя населення, як одного з визначальних продуктивних сил економічного зростання.

Викладення основного матеріалу дослідження. Для ефективного регулювання соціально-економічного розвитку регіонів важливого значення набуває побудова дієвого механізму реалізації основних цілей та пріоритетів для розвитку окремих територій. Значна роль при цьому належить виконанню стратегій та програм регіонального розвитку [5].

Державні регіональні програми – це комплекс заходів місцевих органів державної влади та управління щодо вирішення найбільш актуальних проблем соціально-економічного розвитку регіону [3]. Вони дають можливість найповніше узгодити територіальні та галузеві інтереси, досягти зростання рівня основних  індикаторів економічного та соціального розвитку (рис.1.).

Рис. 1. Цілі розробки державних регіональних програм

 

Для прикладу, розглянемо основні засади і пріоритети Програми економічного і соціального розвитку Вінницької області на 2012 рік.

Насамперед, варто відзначити той факт, що щорічні програми розробляються на основі Стратегії економічного і соціального розвитку Вінницької області до 2015 року, яка визначає генеральну та стратегічні цілі, що мають забезпечити досягнення планових (прогнозних) показників.

За даною стратегією область в 2015 році повинна подвоїти свій річний ВВП, зменшити у 2 рази енергомісткість продукції, вийти за основними показниками рівня життя на середньодержавний рівень, скоротити диспропорції внутрішнього розвитку районів  області у 20 разів. Важливі індикатори соціально-економічного розвитку регіону, що характеризують рівень життя населення та розвитку економіки, відображені у таблиці 1 [2].

Виходячи з ролі і можливостей обласних органів влади та органів самоврядування, формується система цілей обласної Ради та обласної державної адміністрації, яка поряд з іншими стратегічними документами державного рівня, підприємницьких структур та громадських організацій дозволить досягти бажаного стану області в 2015 році. Основним завданням Стратегії є координація діяльності всіх названих структур у досягненні поставлених цілей [2].

Таблиця 1

Основні показники економічного та соціального розвитку Вінницької обл.

Показники

2003 рік

2009 рік

2015 рік

1

2

3

4

Обсяг ВВП на 1 жителя, дол. США

 

 

 

  - В Україні (з врахуванням купівельної спроможності)

5430

9128

14336

    - У Вінницькій області (з врахуванням купівельної спроможності)

4400

7548

14120

Середня заробітна плата по області (базовий варіант), грн.

528

792

1346

Валова додана вартість промисловості (млн.грн.)

5855,0

7811,8

13493,2

Доходи місцевих бюджетів (без трансфертів з держбюджету, загальний фонд) ( млн. грн.)

385,3

504,0

989,5

Обсяг бюджету розвитку місцевих бюджетів (млн.грн.)

10,5

15,1

49,5

Питома вага підприємств, які одержали прибуток у загальній кількості підприємств (%)

60,3

80,0

85,0

Фінансовий результат до оподаткування прибуткових підприємств ( млн. грн.)

448,4

1196,3

4875,9

* Паритет купівельної спроможності грн. по відношенню до дол.  складає у 2003 році 5,6.

 

Одним із найважливіших заходів, спрямованих на забезпечення досягнення бажаних показників стану області, є створення щорічних програм розвитку нашого регіону [1].

За умов виконання визначених програмою заходів для розвитку нашого регіону прогнозується покращення соціально-економічного розвитку області найближчим часом – у 2012 році. В подальшому це забезпечить досягнення бажаних результатів Стратегії економічного і соціального розвитку Вінницької області до 2015 року.

Однак, варто зазначити, що для реалізації поставлених завдань на 2012 рік у програмі ватро було зазначити конкретні заходи для досягнення поставлених цілей та визначити джерела їх фінансування. Як відомо, найкращого результату досягає той, хто ставить перед собою конкретне завдання та розраховує на певну основу. Для фінансування заходів соціально-економічного розвитку мають використовуватися кошти Державного бюджету України та місцевого. Хоча в повному обсязі фінансування є недостатнім. Це ще раз підкреслює проблему стосовно механізму реалізації державної регіональної політики. Адже хоча й встановлені завдання, та немає чітко визначених заходів для їх досягнення, не зазначені відповідальні особи за кожний із напрямків реалізації програми, не визначені джерела її фінансування.

Проблему відсутності чітко сформованої системи механізмів реалізації державної регіональної політики можна вирішити шляхом забезпечення чіткої нормативно-правової регламентації діяльності органів державної влади на регіональному рівні, визначення конкретних заходів стимулювання активного розвитку економіки регіонів та підвищення життєвого рівня населення, забезпечення соціальної стабільності та почуття захищеності у населення [4].

Цього можна досягти шляхом формування програм соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням довгострокових стратегій розвитку цих регіонів. Важливо не просто розробляти програми, а створити ефективний і дієвий механізм їх реалізації.

Для побудови дієвого та ефективного механізму реалізації державного регулювання соціально-економічного розвитку регіонів потрібно:

-   вдосконалити механізм контролю та відповідальності центральних та місцевих органів виконавчої влади за використанням коштів, спрямованих на фінансування програм розвитку регіонів;

-   перейти від надання окремих пільг до бюджетного фінансування конкретних пріоритетів;

-   встановити якісно нові вимоги до обґрунтування та оцінки результатів державної допомоги регіонам;

-   налагодити повний облік та координацію всіх надходжень із державного бюджету на окремі території;

-   вдосконалити механізм формульного розрахунку міжбюджетних трансфертів з урахуванням стану та особливостей соціально-економічного розвитку регіону та ін [4].

Висновки. Отже, для забезпечення дієвості механізму державного регулювання соціально-економічного розвитку регіонів необхідно вирішити ряд завдань: при формуванні основних заходів стимулювання розвитку економіки та покращення рівня життя населення обов’язково визначати їх строки виконання, відповідальних осіб, джерела фінансування. При визначенні останніх необхідно намагатися залучити максимально можливу державну підтримку (фінансування за рахунок коштів державного бюджету), створити позитивний інвестиційний клімат, забезпечити збільшення надходження коштів до місцевих бюджетів та частки їх спрямування на соціально-економічний розвиток. В своїй сукупності усе це дозволить забезпечити високу ефективність від реалізації стратегій та програм розвитку регіонів та покращить їх стан, створюючи високі перспективи для майбутнього.

 

Список використаних джерел:

1. Програма економічного і соціального розвитку Вінницької області на 2012 рік. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://www.vin.gov.ua/web/vinoda.nsf/web_alldocs/DocQ6JYR

2. Стратегія економічного і соціального розвитку Вінницької області  на 2005-2015 роки. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://www.vin.gov.ua/web/vinoda.nsf/web_alldocs/DocJ2AHQ

3. Мироненко М. Теоретичні основи управління розвитком регіону. [Електронний ресурс]. Режим доступу:  http://www.nbuv.gov.ua/

4. Куйбіда М., Черніцина К. Державне регулювання соціально-економічного розвитку регіонів // Демократичне врядування / Науковий вісник. – 2010. – Вип. 5. – С. 35-45.

5. Кукса І. М., Гончаров Є. В., Чернякова І. С. Стратегічне планування соціально-економічного розвитку регіону. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua

6. Царук О. Ю. Методика оцінки і прогнозування соціально-економічного розвитку регіону // Проблеми економіки, організації та управління підприємствами / Вісник КНУТД. – 2011. – Вип. 4. – С. 125-128