к. е. н.  Литовченко О.Ю., Грач М.Г.

 

Харківський національний економічний університет, Україна

 

Теоретичне підґрунтя ВИЗНАЧЕННЯ категорії «ФІНАНСОВА БЕЗПЕКА ПІДПРИЄМСТВА»

 

В сучасних умовах господарювання забезпечення постійного економічного зростання підприємства, стабільності результатів його діяльності, досягнення цілей, які б задовольняли інтереси власників та суспільства в цілому, неможливі без наявності надійної системи фінансової безпеки. Це викликано невизначеністю та нестабільністю економічного  середовища і вимагає від підприємства швидкої адаптації, знання законів розвитку та виживання у ринкових умовах, з урахуванням впливу зовнішніх та внутрішніх факторів.  

Практичній реалізації заходів щодо забезпечення фінансової безпеки на рівні підприємства сприяє теоретико-методологічний апарат, який в Україні ще недостатньо розвинутий. На даний момент в Україні не існує нормативного документу, в якому визначається  поняття фінансової безпеки, або в якому регламентуються стандарти фінансово-економічної безпеки.

Більшість авторів не одностайні у поглядах на проблему забезпечення безпеки та використовують в своїх дослідженнях авторські підходи до визначення категорії «фінансова безпека», що не сприяє формуванню цілісної її характеристики. Саме тому актуальним є узагальнення наукових підходів до визначення економічного змісту цього базового системоутворюючого поняття.

Метою роботи є розкриття теоретичного підґрунтя визначення сутності фінансової безпеки підприємства.

Окремі аспекти багатогранної проблеми фінансової безпеки підприємства були і є предметом наукових досліджень ряду вчених, таких як: О.В. Ареф`єва, І.А. Бланк, Р.С. Папехін, Барановський, Г. Шиназі, С. Кульпінський, Р.С.Папехін, М.Д. Білик, Е.В. Новосядло, та інші.

Проблема забезпечення фінасової безпеки підприємства привернула увагу науковців порівняно нещодавно, що стало реакцією на постійні зміни в економіці, які мають безпосередній вплив на умови господарювання [1].

В науковій літературі вже давно ведуться дискусії відносно трактування даного терміну, які відрізняються в основному розумінням першочергових задач фінансової безпеки підприємства та методів її забезпечення. Більш розповсюдженим поняттям фінансової безпеки в науковій літературі є її визначення як складової економічної безпеки підприємства. Фінансова  безпека  суб’єкта  підприємництва  є  однією  з  найважливіших складових економічної безпеки ще й тому, що  саме  через грошові потоки організації та їх управління здійснюється вплив на економічну систему підприємства. При таких умовах проблема фінансової безпеки підприємства стає надзвичайно актуальною та стратегічною.

Результати дослідження літературних джерел щодо визначення поняття «фінансова безпека» представлені у таблиці 1.

Таблиця 1

 

Визначення поняття «фінансова безпека підприємства» з точки зору різних науковців

Автор

Характеристика поняття

І. А. Бланк[3]

Кількісно і якісно детермінований рівень фінансового стану  підприємства,що забезпечує стабільну захищеність його при пріоритетних збалансованих  фінансових інтересів від ідентифікованих реальних і потенційних загроз зовнішнього і внутрішнього характерів, параметри якого визначаються на основі його фінансової філософії й створюють необхідні передумови фінансової підтримки його стійкого зростання в поточному і перспективному періодах.

С. Кульпінський [5]

Цілеспрямований комплекс заходів фінансової політики з метою досягнення стабільності фінансової системи та створення сприятливого інвестиційного клімату.

К. С. Горячева [6]

Фінансовий стан, який  характеризується, по-перше, збалансованістю  і  якістю  сукупності фінансових інструментів, технологій і послуг, котрі використовуються підприємством, по-друге, стійкістю до внутрішніх і зовнішніх   загроз,  по-третє,  здатністю   фінансової   системи  підприємства забезпечувати реалізацію власних фінансових інтересів, місії і завдань достатніми обсягами фінансових ресурсів, по-четверте, забезпечувати ефективний і сталий розвиток цієї фінансової системи.

О.І. Барановський [7]

Такий рівень забезпеченості  компаній  фінансовими  ресурсами, який  дозволив  би  їм  забезпечувати своє  ефективне  функціонування. 

Г. Шиназі [8]

Здатність сприяти  та розширювати економічні процеси  корпорації,  управляти  ризиками  діяльності  та  нівелювати  їх наслідки.

О.В. Ареф’єва,

Т.Б. Кузенко [9]

Стан  найбільш  ефективного  використання  корпоративних ресурсів  підприємства,  виражений  у  найкращих  значеннях  фінансових показників  прибутковості  й  рентабельності  бізнесу,  якості  управління  та використання основних та оборотних коштів, структури його капіталу, норми виплат за цінними паперами, а також курсової вартості його цінних паперів, як  синтетичного  індикатора  поточного  фінансово-господарського  стану підприємства та перспектив її технологічного і фінансового розвитку.

Р.С.Папехін [10]

Здатність підприємства самостійно розробляти і проводити фінансову стратегію відповідно до цілей загальної корпоративної стратегії в умовах невизначеного конкурентного середовища.

М.Д. Білик [11]

Стан фінансової, грошово-кредитної, валютної, банківської, бюджетної,податкової систем, який характеризується збалансованістю, стійкістю до внутрішніх та зовнішніх негативних впливів, здатністю забезпечити ефективне функціонування економічної системи та її зростання.

 

Отже, у спробах уніфікації терміну «фінансова безпека підприємства» науковці, представлені у табл. 1, зіткнулися з такою проблемою: більшість існуючих на даний момент трактувань є спробами охарактеризувати категорію фінансової безпеки лише в розрізі певної проблеми, тобто за ситуативного підходу [8]. Тому в комплексі ці визначення в більшій мірі характеризують сутність цієї категорії, ніж поодинці. Проте, не достатньо розглядати фінансову безпеку підприємства як певний стан, властивість або рівень.

На нашу думку, для того, щоб в повній мірі зрозуміти суть фінансової безпеки підприємства, по-перше слід визначитися із її  ключовими категоріями  «безпека» та «фінанси підприємства».

Щодо категорії «безпека», то ще Аристотель та Платон розглядали її як внутрішній світ, а зовнішній світ вважали короткою перервою між необхідними в соціальному сенсі війнами. Томас Гоббс, в свою чергу, був прихильником індивідуальної безпеки людини, ввів поняття природого закону (lex naturalis), що базувався на природній схильності людини до самозбереження , згідно з яким людина не буде робити те, що згубно для її життя. В соціальному середовищі гарантом безпеки  повинна виступати держава[2]. Такі філософські трактування поняття безпеки занадто неоднозначні та узагальнені, тому вони не дають конкретного уявлення про дану категорію знань і не визначають її економічного значення. Також стає очевидним той факт, що безпека людини та безпека підприємства не тотожні поняття і мають різну основу: безпеку людини, як громадянина та члена суспільства, забезпечує держава, а підприємству, в свою чергу, необхідно власними зусиллями організовувати фінансову безпеку як спосіб виживання у висококонкурентному  економічному середовищі. На основі узагальнення  досліджених трактувань поняття «безпека», можна виділити основні підходи щодо його визначення, які представлені на рис. 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Підходи визначення поняття «безпека»

 

На сучасному етапі вітчизняні та зарубіжні дослідники розглядають безпеку переважно як стан захищеності від певних загроз та небезпек. Так, тлумачний словник української мови дає визначення безпеки як стану, коли кому- або чому-небудь ніщо не загрожує [3]. Розгляд безпеки як певного стану захищеності від загроз та небезпек є дещо спрощеним, утилітарним підходом, згідно з яким існують певні набуті цінності чи інтереси, і якщо виникає загроза цим цінностям (інтересам), тоді фіксується небезпека. Найбільш близьким до економічної суті безпеки є погляд В. Могилевського,  який бачить безпеку як “показник якості будь-якої сучасної системи як цілісності”[4].

«Фінанси» як понятійна категорія досліджується з XV століття, тому на сьогодні науковці зійшлися на її чіткому визначенні. Фінанси в широкому розумінні - це система економічних відносин між державою, юридичними та фізичними особами, а також між окремими державами і міжнародними економічними інститутами й організаціями щодо акумуляції та використання грошових засобів на основі розподілу й перерозподілу валового внутрішнього продукту і національного доходу. На мікрорівні об'єктом акумуляції, використання, розподілу і перерозподілу виступають грошові доходи і фонди окремих підприємств і організацій. Отже, фінанси підприємства – це система грошових відносин, які виникають к процесі отримання і розподілу грошових доходів і накопичень, формування і використання відповідних фондів грошових фондів.

Отже, на основі визначень понять «фінанси» та «безпека підприємства», можна синтезувати визначення категорії «фінансова безпека підприємства» як стан захищеності фінансової сфери діяльності підприємства від руйнівного впливу загроз та небезпек, спрямованих на економічні відносини в процесі формування і використання грошових доходів і накопичень підприємства, з метою запобігання втрати фінансової рівноваги та забезпечення стійкого розвитку через досягнення його фінансових інтересів.

Отже, фінансова безпека – це результат цілеспрямованих заходів, які вживаються на підприємстві, стосовно оптимальної організації своєї фінансової діяльності таким чином, щоб максимально реалізувати фінансові інтереси підприємства з мінімально можливим рівнем ризиків і загроз. Також слід враховувати те, що організація фінансової безпеки на підприємстві не повинна негативно впливати фінансовий результат від діяльності, так як переоцінка загроз та ризиків може призвести до недоотримання прибутку.

 

Література:

1. Матвійчук, Л.О. Концептуальні аспекти інансової безпеки підприємства. / Л.О. Матвійчук // Економічний вісник Донбасу, 2009. - № 4(18). - С.133-136.

2 Дзьобань О. Теоретичні основи Національної безпеки України : [навч.посібник] / О. Дзьобань, О. Соскін. - К. : Освіта України, 2009. - С.12.

3. Бланк, И. А. Управление  финансовой  безопасностью  предприятия [Текст] / И. А. Бланк. - К. : Ника-Центр, Эльга, 2006. - 776 с.

4. Новосядло, Е. В. Система управления финансовой безопасностью фирмы [Текст] / Е. В. Новосядло // Свое дело и карьера. - 2006. -  № 14. - С. 14-16.

5. Кульпінський С. Роль фінансової безпеки України в поглибленні інтеграційних стосунків з європейськими країнами. / С. Кульпінський // Фінансова консультація. — 2000. — №5. — С. 34

6. Горячева,  К.  С.  Оцінка   рівня   фінансової   безпеки   підприємства [Текст] / К. С. Горячева // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : зб. наук. пр. - Суми : Мрія ; УАБС, 2004. - Т. 10. - С. 66.

7. Барановський, О. І. Фінансова безпека [Текст] / О. І. Барановський ; Ін-т екон. прогнозування. - К. : Фенікс, 1999. – 272-273 с.

8. Eddy, Wymeersch. Corporate governance and financial stability [Text] / Eddy Wymeersch // IMF Working Paper Series. - 2008. - WW/08/11. - Р. 1-13.

9. Ареф’єва,  О. В.  Економічні  основи  формування  фінансової  складової  економічної безпеки [Текст] / О. В. Ареф’єва, Т. Б. Кузенко // Актуальні проблеми економіки. - 2009. - № 1(91). - С. 98-103.

10. Папехин Р.С. Факторы финансовой устойчивости и безопасности предприятия: Автореф. дис. канд. эконом. наук. Волгоград., 2009. – С. 9-21.

11. Білик М.Д. Роль стабільної діяльності підприємств у їх фінансовій безпеці. / М.Д. Білик // Формування ринкових відносин в Україні, 2008. — №4 (83). — с. 129