Экономика/Внешнеэкономическая деятельность

 

Поргебняк С.О, Манеляк Ю.А.

Україна, Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

ЗНАЧЕННЯ ТНК ТА ТРАНСФЕРНОЇ ЦІНИ НА СВІТОВОМУ РИНКУ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

 

         Для сучасного світового ринку характерна наявність великої кількості різних галузевих ринків товарів і послуг, множинність цін. На практиці ціна на конкретну продукцію того самого ринку може істотно розрізнятися. У принциповому плані процес ціноутворення на внутрішньому і зовнішньому ринках схожий, однак діяльність на зовнішньому ринку ускладнюється наявністю набагато більшого числа продавців і покупців, більш гострою конкуренцією. Процес ціноутворення на міжнародних ринках багато в чому залежить від типу ринку, у рамках якого діє відповідний суб'єкт зовнішньої торгівлі.

Мета статті полягає у висвітленні питання глобалізації світової економіки та її зв’язку з ТНК та трансферними цінами на сучасному світовому ринку.

         Над дослідженням даної проблеми працювали: Удод Н. М., Шабліна Я. В., Алаторських М. Ю., Кметик Х. В., Сорока І. Б., Малащук Ю. С. та інші.               Через ТНК та пов’язані з цим транснаціональні банки проходять фінансові та товарні потоки, що визначають розвиток світового господарства [1, c. 60-64].

         ТНК – це міжнародні концерни, тобто групи підприємств (дочірніх фірм), що концентрується навколо іншого підприємства (материнської компанії), яка тримає акції цих підприємств. У рамках концернів часто дочірні підприємства є тримачами акцій інших дочірніх підприємств в інших країнах, економічним механізмом їх формування слугують прямі іноземні інвестиції (ПІІ).

         Основними мотивами діяльності ТНК є максимізація прибутку, підвищення доходів та рентабельності через зниження витрат, вихід на нові ринки у різних країнах, використання сучасних технологій, методів організації виробництва й менеджменту, оптимізації фінансових процесів тощо [3, c. 25-31].

         Структура ТНК може мати певну специфіку що зумовлена країною їхнього походження. Традиційною структурою для них є так звана «пірамідальна система», яка найчастіше використовується в державах англо-американської «сімї» права. Вона містить головну компанію та інші підрозділи , що розташовані і функціонують у різних країнах світу.      Материнська компанія здійснює керівництво у світовому масштабі та розробляє загальну стратегію всієї корпорації. Материнській компанії підпорядковуються регіональні відділи ТНК, кожен з яких відповідає за свій географічний регіон. У зв’язку із збільшенням обсягу виробництва, більшість ТНК створюють так звані зональні центри (базові компанії), які функціонують під керівництвом і контролем відповідних регіональних відділів. Зональний центр одночасно є і холдинговою і обслуговуючою компанією. Як холдингова вона володіє акціями підрозділів ТНК, що функціонують у країнах даного регіону, а як обслуговуюча – координує діяльність місцевих компаніях на всіх рівнях: від виробництва до збуту [2, c. 155-160].                                                                                                            Сьогодні ТНК діють практично у всі сферах міжнародного бізнесу. Вони представляють найбільш вагому частину корпоративного бізнесу. Так, будучи головними експортерами та імпортерами товарів і послуг в світі, ТНК стали впливовими гравцями на світовому валютному, фондовому та ринку деривативів.

         Кількість ТНК у світі постійно збільшується. Транснаціональні корпорації контролюють до половини світового промислового виробництва, близько 70% зовнішньої торгівлі. Загальна сума їхніх іноземних інвестицій становить близько 2 трлн дол. У руках цих компаній перебуває приблизно 95% світових патентів і ліцензій. Сьогодні ТНК контролюють більше половини світового промислового виробництва, близько 2/3 світової торгівлі, 4/5 кількості патентів і ліцензій на нову техніку, технології та ноу-хау. Під контролем ТНК перебуває 90% світового ринку пшениці, кави, кукурудзи, лісоматеріалів, тютюну, джуту, залізної руди, 85% ринку міді, бокситів, 80% чаю, олова, 75% бананів, натурального каучуку та сирої нафти. 

         На макроекономічному рівні ТНК значно впливають на потоки світової торгівлі, на розвиток економічних відносин між країнами, обсяги прямих інвестицій.

         Відмінна риса ТНК – глобальність операцій, що в широкому розумінні, означає зміну всіх сторін життя суспільства під впливом світової тенденції до взаємозалежності та відкритості.

         Проблема впливу глобалізації на функціонування транснаціональних корпорацій є дуже актуальною.

         Однозначно оцінити вплив глобалізації на світові процеси не можна. Є пререваги — є недоліки. Загалом глобалізація стає з одного боку джерелом і стимулятором конкуренції, надаючи нові можливості розвитку, а з іншого – породжує конфлікти, кризи.

         Глобалізація господарського життя, характеризується різким збільшенням чисельності та зростанням ролі транс національних корпорацій у світовій економіці. Звідси випливає те, що процеси транснаціоналізації виробництва та капіталу, вираженням яких стали ТНК, є основою і рушійною силою сучасної глобалізації. Одночасно глобалізація веде до виникнення економічної взаємозалежності держав, в результаті чого відбувається поступове руйнування національного економічного державного суверенітету і виникнення нових національних економічних утворень – глобальних корпорацій – транснаціональних управлінських структур.

         Сучасні транснаціональні компанії звертають мало уваги на національні кордони і не відчувають прихильності до певних урядів. Вони глобальні за масштабами, тому що виробляють продукцію, збувають її і черпають фінансові ресурси де завгодно і як завгодно, лише б це найкращим чином відповідало їх довгостроковим стратегічним планам. Вони здатні мобілізувати капітал з будь-якого розвиненого ринку, а спонукають їх до цього  бажання мінімізувати витрати і максимізувати прибуток. Завдяки цьому ТНК самі встановлюють ціну на ринках, а глобалізація їм у цьому плані допомагає, тобто, іншими словами створюється середовище для монополії високих цін, але для споживачів цієї продукції такі ціни іноді бувають зависокі. З цього слідує, що для досягнення вищого економічного результату, інноваційним значенням ТНК буде не роль стабілізатора у цінах, а рушійної сили для оптимізації ціни на ринках, тобто вони, як засіб, який сприяє посиленню конкуренції, протидіючи монопольним проявам на ринках. 

         Однак з важливих проблем ТНК – трансферні ціни.                    Трансферна ціна – ціна товару, по якій здійснюються внутрішньокорпораційні операції.                                                                    Трансферні ціни можна поділити на п’ять типів: ефективні трансферні ціни, тобто ціни, які максимізують прибутковість ТНК за умови відсутності податкових викривлень; трансферні ціни, які максимізують прибуток шляхом мінімізації податкових платежів за умови дотримання національного податкового законодавства, що регулює трансферне ціноутворення; децентралізовані трансферні ціни, які встановлюються на основі граничних витрат підрозділів; (рівноважні) ринкові трансферні ціни, які визначаються на основі принципу "витягнутої руки"; регульовані трансферні ціни (оптимальні чи розрахункові).                                                                                     Оскільки міжнародні корпорації розміщують різні стадії єдиного технологічного процесу в різних країнах, то між її закордонними філіями та головною компанією відбувається інтенсивний товарообмін. Однак ціни в межах внутрішньокорпораційної торгівлі (трансферні), як правило, істотно відрізняються від ринкових. Маніпулюючи рівнем трансферних цін, ТНК прагнуть ухилятись від оподатковування, мінімізувати розмір мита, нелегально переказувати прибутки за кордон і т. д., що підриває ефективність економічної політики держави. Крім того, оскільки на внутрішньокорпораційну торгівлю припадає значна частина всієї світової торгівлі, то трансферні ціни спотворюють реальні дані про її структуру й динаміку.                                                                                                               Отже,  можна сказати, що глобалізація зараз охоплює практично всі сфери діяльності суспільства, вона внесла зміни у функціонування світової економіки і стала невід’ємною рисою ТНК, але завдяки такій рисі можемо прослідкувати монополію високих ціни на ринках, що не досить добре впливає на світову економіку, і як наслідок економіку окремих країн. Тому ефективним вирішенням цієї проблеми стане нове значення ТНК, як рушійної сили для оптимізації ціни на ринках.

 

Література:

1. Економічна глобалізація та її вплив на діяльність ТНК/ Н. М. Удод// Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право .- 2011.- № 3-4.-С. 60-64.

2. Юридична природа ТНК/ Х. В. Кметик // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право .- 2008.- №6.- С. 155-160.

3. Роль ТНК у світовому соціально-економічному розвитку/ Я. В. Шабліна // Проблеми науки .- 2011.- №5.- С. 25-31.

4. Особливості формування фінансових ресурсів ТНК/ М. Ю. Алаторських // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право .- 2010.-  №6.- С. 135-139.