Тарасенко О.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Міжнародний досвід управління фінансовими ресурсами підприємств

 

Анотація. В статті розглянуто міжнародний досвід управління фінансовими ресурсами підприємств, а саме особливості впровадження системи фінансового менеджменту, як ефективного інструменту управління.

Ключові слова: фінансові ресурси, управління фінансовими ресурсами, фінансовий менеджмент, міжнародний досвід.

Актуальність теми. Ефективна діяльність і розвиток малих та середніх підприємств залежать сьогодні від трьох основних факторів: по-перше, державної політики в галузі підприємництва; по-друге, впливу банківської фінансової системи на розвиток малого та середнього бізнесу і, по-третє, рівня організації управління фінансовим менеджментом на підприємстві.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Суттєві пропозиції методичного та практичного характеру з проблем управління І. Ансоффа, Г. Бірмана, І. Бланка, Ю. Брігхема, В. Андрійчука, М. Єрмошенко, В. Грушка; Л. Гапенскі, Г. Кірейцева, В. Корнєєва, О. Крайник, З. Клемсова, А. Поддерьогіна, В. Савчука, М. Савлука, К. Уолта, Н. Чумаченка, X. Хунберга та інших.

Виклад основного матеріалу. Однією з центральних ланок ринкової економіки України є діяльність підприємств, так як отримуваний прибуток є базою для розрахунку розміру податку на прибуток, що поступає до бюджету. Отриманню більшого розміру прибутку сприяє якісна сформована фінансова політика. Складовим елементом останньої є фінансовий менеджмент, який у більшості випадків відсутній на підприємствах України. Причина цього не розуміння його сутності та необхідності застосування. У результаті організація грошових потоків не впорядкована, що призводить до банкрутств підприємств.

Фінансовий менеджмент як наука сформувався у зв’язку з посиленням ролі фінансового капіталу та формуванням фондового ринку.

Саме тоді управління капіталом стало окремою функцією управління і відокремилося в структурі підприємства. Також передумовою став високий рівень розвитку економічної науки в цілому [1, с. 91].

Фінансовий стан підприємства є основою його благополуччя, тому метою фінансового менеджменту є знаходження розумного компромісу між завданнями, що їх ставить перед собою підприємство, і фінансовими можливостями реалізації цих завдань. Успішна діяльність будь-якого підприємства, його життєздатність протягом тривалого періоду часу залежить від неперервної послідовності прийняття управлінських рішень

Функціонування фінансового менеджменту управління підприємством передбачає постійну взаємодію функцій планування, аналізу, регулювання, контролю мотивації в процесі прийняття оптимальних управлінських рішень керівництвом і структурними підрозділами.

Фінансове планування ґрунтується на стратегічному плані розвитку підприємства щодо визначення конкуренції його розвитку, формування стратегічних цілей підприємства та тактичному плані (бізнес-плані) на майбутній період (як правило, рік) щодо визначення заходів і постановки конкретних завдань із досягнення стратегічних цілей, розроблення тактики виконання поставлених завдань (стратегії розвитку бізнесу) тощо.

Фінансовий менеджмент, базуючись на новітніх досягненнях у сфері управління, усіх прогресивних перетворень у практиці господарювання зарубіжних та вітчизняних підприємств, спроможний змінювати систему цінностей, пріоритети і тенденції розвитку економічних суб’єктів. Із ним пов’язують упровадження принципово нових форм і методів організації фінансової роботи, використання сучасних механізмів фінансового ринку [4, с.32].

Фінансовий менеджмент як система складається з взаємопов’язаних елементів, кожний з яких виконує свої функції. Головна проблема фінансового менеджменту, яка вимагає вирішення – це не координованість дій між фінансовим відділом та відділом, що здійснює витрати та замовлення на необхідний матеріал.

Так, головні задачі, які має виконувати фінансовий менеджмент на підприємстві, наступні [4, с. 93]:

1. Оптимізація грошового потоку, забезпечення платоспроможності та високої фінансової стійкості. Досягається шляхом управління рухом фінансових ресурсів та оптимізації фінансової структури.

2. Забезпечення фінансових інтересів підприємства у процесі взаємовідносин з покупцями та партнерами.

3. Мінімізація фінансових ризиків шляхом оцінки окремих видів ризику та застосуванням превентативних заходів.

4. Отримання та оцінка достовірної та своєчасної інформації.

5. Здійснення фінансового контролю та надання рекомендацій для розвитку підприємства.

Також діяльність фінансового менеджменту направлена на вивчення впливу зовнішніх факторів та мінімізацію їх негативного впливу на діяльність компанії. Так, фінансова криза скоротила вартість акцій, та зараз вони стали дешевше, ніж за часів створення компанії. В таких умовах підвищується роль фінансового менеджменту, який повинен знайти вихід із такої ситуації з найменшими втратами для фірми. Фінансовий менеджмент має віднайти позитивні сторони діяльності, та заявити про них на офіціальному сайті для залучення потенційних інвесторів.

Перевага організації фінансового менеджменту в зарубіжних організаціях є використання бухгалтерської програми типу Great Plans. Сутність заключається в наступному: топ-менеджер, який знаходиться, наприклад, у Канаді може простежувати дії бухгалтерів та фінансистів в будь-який час у філіалах компанії. Це запобігає, в першу чергу, утриманню на підприємстві некваліфікованих робітників та прихованих дій з їх сторони. Саме ця програма може бути запозичена українськими підприємствами.

Таким чином, сутність фінансового менеджменту в зарубіжних організаціях зводиться до управління грошовими потоками, інвестиціями та фінансовими ризиками.

Висновки. Таким чином, фінансовий менеджмент на українських підприємствах, використовуючи вітчизняний та зарубіжний досвіди повинен мати такі напрями:

1. Визначення із засобами фінансового забезпечення реалізації стратегічних цілей компанії.

2. Вміння оцінювати і прогнозувати фінансовий стан компаній та вартість бізнесу.

3. Застосування найбільш доцільних схем інвестування.

4. Підвищення кваліфікації спеціалістів у розв’язанні стратегічних та оперативних фінансових проблем.

5. Вміння робити оптимальний вибір джерел фінансування розвитку бізнесу.

6. Використання можливих стратегічних напрямів розвитку фінансових відділів у рамках бізнесу.

 

Бібліографічний список

1. Бланк И.А. Финансовый менеджмент: Учебный курс. – К.: Ника-Центр, 1999. – 528 с.

2. Брігхем Є. Основи фінансового менеджменту: Пер. з англ. – Київ: Молодь, 1997. – 1000 с.

3. Коупленд Т. Стоимость компаний: оценка и управление: Пер. с англ. / Коупленд Т., Коллер Т., Муррин Д. – М.: ЗАО “Олимп-Бизнес”, 1999. – 576 с.

4. Крейнина М.Н. Цели и задачи финансового менеджмента // Менеджмент в России и за рубежом. – 2000. – № 5.

5. Поляк Г.Б. Финансовый менеджмент: Учебник. – М.: Финансы: ЮНИТИ, 1997. – 518 с.