Шевчук Людмила Петрівна – к.е.н.доцент кафедри

фінансового контролю та аналізу

                                                                                  Вінницького торгово-економічного інституту КНТЕУ

                                                 Шевчук Андрій Андрійович -ТВО помічника начальника інституту

 – начальника фінансово-економічної служби

Київського національного університету ім. Т. Шевченка

                                                                                           Черниш Ю.М – студентка

Вінницький торгово-економічний інститут КНТЕУ

 

Аналіз Бюджетного кодексу в межах  доходів місцевого бюджету

 

Актуальною проблемою органів місцевого самоврядування  є узагальнення теоретичних підходів до визначення економічної сутності доходів місцевого бюджету, а також обґрунтування шляхів контролю доходів .

Реальні фінансові можливості місцевих органів влади значно обмежуються, у зв’язку з тим,що бізнес ведеться на на даній території , а податки сплачуються у державний бюджет,це є гальмівним фактором демократичних перетворень у державі. На жаль, у цій ланці бюджетної системи зберігається безнадійно застарілий механізм централізованого регулювання вищестоящими органами доходів місцевих бюджетів. Це позбавляє місцеві органи влади фінансової самостійності, на довгі роки закріплює залежність розвитку місцевої економіки і соціальної сфери від можливостей і бажання вищестоящих органів влади розв'язувати проблеми, що виникають на даній території районів, міст, селищ і сіл.

Дане питання досліджувало багато вчених та практиків,зокрема Василик О. ,Кравченко В. та інших,незважаючи на це аналіз доходів місцевих бюджетів потребує подальшого вивчення в рамках прийнятого Бюджетного кодексу.

Доходи місцевих бюджетів є складовою державних доходів і публічними фінансовими ресурсами місцевих органів влади,які становлять фінансову основу місцевого самоврядування. За своїм змістом формуються у процесі суспільного відтворення і мобілізуються органами місцевої влади як доходи відповідної адміністративно-територіальної одиниці [4, с. 88].

Розмежування, закріплення та формування доходів місцевих бюджетів здійснюється відповідно до положень і норм чинного законодавства і, зокрема, засад Бюджетного кодексу України. У період реформування національної економіки відбувається розмежування повноважень між органами влади та закріплення відповідних джерел їх фінансування. Закріплення доходних джерел мобілізації ресурсів за окремими бюджетами України на довготривалій стабільній основі і застосування єдиних формульних підходів при визначенні міжбюджетних трансфертів має сприяти зростанню ролі місцевих бюджетів і їх значення в бюджетній системі України. За таких умов доходи місцевих бюджетів набирають нового змісту, а їх форма вибудовується до принципів Європейської хартії місцевого самоврядування [3, с. 87].

З прийняттям нового Бюджетного кодексу 28.12.2011 року відбулось розмежування та закріплення джерел мобілізації доходів державного та місцевих бюджетів і закріплення податків, зборів та обов' язкових платежів за конкретними місцевими бюджетами.

Аналізуючи прийнятий Бюджетний кодекс у редакції 2012 року, зазначаємо, що Закон 2456-ГУ втілив бачення сучасного розвитку бюджетної системи, спрогнозував регулювання найактуальніших бюджетних проблем.

У ст. 5-13 оновленого Бюджетного кодексу систематизовано й упорядковано на постійній основі такі актуальні питання:

- з метою забезпечення фінансової самостійності місцевих бюджетів приведено у відповідність до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування», Європейської хартії про місцеве самоврядування положення щодо структурних складових ланок бюджетної системи України, що в перспективі дасть змогу місцевим органам влади виконувати делеговані і власні повноваження (п. 2, 3 ст. 5);

- з метою забезпечення дотримання вимог використання єдиної класифікації доходів та взаємоузгодження положень ст. 5 зі ст. 64, ч. 2 ст. 65, ст. 66, ст. 69, ст. 71 Кодексу зі складу місцевих бюджетів вилучено «бюджети районів у містах» та закріплено їх за бюджетами місцевого самоврядування, й тим самим здійснено як уніфікацію бюджетної термінології, так і уточнення понять «місцеві бюджети» та «бюджети місцевого самоврядування» (п. 3 ст. 5).

У сучасній практиці аналіз місцевих бюджетів зводиться лише до порівняння фактично досягнутих показників доходної і витратної частин бюджетів із плановими або уточненими даними. Це можна пояснити як відсутністю завдань аналізу бюджетів перед відповідальними за це працівниками органів місцевого самоврядування, так і відсутністю типової методики, яка, на нашу думку, має бути розроблена і запропонована для затвердження на законодавчому рівні.

Основними завданнями аналізу доходів є вивчення рівня та структури доходів у звітному періоді, порівняння їх із попередніми періодами, плановими та уточненими показниками, оцінка зміни структури доходів і виявлення їх причин та тенденцій, пошук резервів збільшення доходів та формування пропозицій щодо прийняття управлінських рішень.

Рівень доходів бюджетів визначають за допомогою методів елементарної математики сумуванням різних видів доходів того самого бюджету в плановому, уточненому чи фактичному вимірі.

Аналіз структури доходів бюджету дає змогу визначити частку найвагоміших статей доходів,який здійснюється на основі визначення питомої ваги кожної статті до загального підсумку. Для розрахунку питомої ваги і-/ статті доходів бюджету в загальній сумі доходної частини абсолютне значення відповідної статті співвідноситься з абсолютним значенням загальної суми доходів.

Для аналізу потрібно застосовувати методи елементарної математики, порівняння з допомогою абсолютних, відносних і середніх величин, табличний прийом, групування, аналіз структури доходів і видатків, еластичність податків та неподаткових платежів.

Результати аналізу місцевих бюджетів дають змогу своєчасно реагувати на відхилення від прогнозованих параметрів, контролювати використання ресурсів, шукати резерви їх зменшення, розробляти заходи з недопущення нераціонального використання ресурсів та непродуктивних втрат, оцінити витрати на одного мешканця відповідної території, вибрати найоптимальніше рішення в певних умовах.

Отже,  аналіз місцевих бюджетів є важливим інструментом управління контроль за рівнем витрат стимулює їх зниження. Для проведення аналізу застосовується бюджетна класифікація, складовими якої є класифікація доходів і класифікація видатків бюджету. Доходи бюджетів включають податкові, неподаткові надходження, доходи від операцій з капіталом та трансферти. При аналізі видатків застосовують функціональну, економічну, відомчу та програмну їх класифікацію.

Завдання аналізу доходів і видатків місцевих бюджетів полягають у пошуку резервів збільшення доходів і можливостей раціонального використання ресурсів, формуванні пропозицій щодо прийняття управлінських рішень та ефективного управління доходами та видатками.

Реалізуючи на практиці аналіз місцевих бюджетів, аналітик завжди має керуватися чинними законодавчими і нормативними актами щодо формування та виконання бюджетів відповідних рівнів, пропонувати заходи щодо забезпечення надходжень до бюджетів зміцнення фінансово-бюджетної дисципліни, додержання економного і раціонального використання бюджетних коштів на підприємствах, в установах і організаціях.

 

Література

 

1.     Бюджетний кодекс України, прийнятий ВРУ від 28.12.2011 року № 2456 - VI

2.     Закон України «Про Державний бюджет України на 2012 р.» від 28 грудня 2009 р. // Голос України - 2012 від 28 грудня 2011 р.

3.     Василик О. Державні фінанси України: навч. посібник. / О. Василик -К.: Вища школа, 1997. - С. 145-383.

4.     Кравченко В. Фінанси місцевого самоврядування в Україні // В. Кравченко // Вісн. Укр. акад. держ. управління при Президентові України. -2011. - № 2. - С. 87-95.