ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ, АНАЛІЗУ І КОНТРОЛЮ ГРОШОВИХ КОШТІВ ПІДПРИЄМСТВА

 

В умовах становлення і розвитку ринкової економіки в Україні зростає роль бухгалтерського обліку й економічного аналізу господарської дальності підприємств усіх форм власності як складової частини системи економічної інформації й управління. Управління підприємством вимагає систематичної інформації про здійснювані господарські процеси, їх характер й обсяг, про наявність матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, їх використання, власному капіталі, зобов'язаннях і фінансових результатах діяльності.

Метою роботи є більш детальне вивчення природи грошових коштів підприємства, а саме з’ясування поняття, принципів, системи грошових коштів; організації обліку грошових коштів; здійснити аналіз нормативної бази, яка регламентує питання грошових коштів у касі підприємства і на розрахункових рахунках, дослідити питання контролю грошових коштів, а також аналізу грошових потоків. Робота полягає на вивченні та систематизації основних методичних принципів і організаційних основ удосконалення обліку грошових коштів підприємства в умовах діючого законодавства.

Актуальність теми дослідження зумовлена тим, що в умовах ринкової економіки на підприємстві постійно здійснюються фінансові взаємовідносини з іншими підприємствами та організаціями, працівниками підприємства й окремими особами. Ці взаємовідносини засновані різними грошовими розрахунками у процесі виробництва, обігу та розподілу продукції. Грошові активи мають значну частину в загальній валюті балансу. Це наймобільніша частина капіталу, від стану і раціональності використання якої багато в чому залежать результати господарської діяльності і фінансовий стан підприємства. Актуальність управління  грошовими активами полягає у підвищені ефективності маневрування грошовими коштами, дебіторською заборгованістю, у виборі оптимальної кредитно-розрахункової політики підприємства.

Об’єктом дослідження є грошові потоки ТОВ «Пірс», первинні документи, кореспонденція рахунків по обліку операцій з грошовими коштами.

Предметом  дослідження  є  система аналітичного забезпечення управління грошовими потоками підприємства, стан управління грошовими активами, а також їх вплив на результати діяльності підприємства.

Питання теорії та практики обліку, контролю грошових коштів досліджують так автори як Н.М. Ткаченко, А.М. Марочкіна, Ф.Ф. Бутинець, Н.М. Грабова, В.П. Завгородній, Л.П. Кулаковська, Ю.В. Піч Питання економічного аналізу грошових потоків висвітлюються ширше в роботах зарубіжних авторів і частково у вітчизняних спеціалізованих виданнях. Свій внесок у розробку аналітичного забезпечення управління грошовими потоками зробили вітчизняні економісти:  І.О. Бланк, С.Ф. Голов, Л.О. Лігоненко, Б.М. Литвин, Є.В.Мних, В.Я. Нусінов, Г.В.Ситник, В.М. Суторміна, С.І. Шкарабан та інші.

У роботі були запропоновані певні шляхи шодо удосконалення системи бухгалтерського обліку, аналізу та контролю діяльності у розрізі грошових потоків на підприємстві. Зокрема, розглянуто інформаційні системи  як метод автоматизації. У механізації обчислювальна техніка виступає допоміжним засобом для обробки інформації, а в комп’ютеризації технічні засоби стають основним засобом ведення обліку: суттєві зміни відбуваються в процесі збирання, накопичення облікової інформації, її передачі й одержання підсумкових показників. На відміну від механізації комп’ютеризація обліку базується на системному вирішення облікових завдань за допомогою комп’ютерів.

Автоматизовані інформаційні технології утворюють людино-машинну облікову систему, яка функціонує на базі обчислювальних мереж та інших сучасних засобів комп’ютерної техніки, котрі забезпечують комплексне виконання функцій бухгалтерського обліку. Автоматизовані інформаційні технології в обліку утворюють для обліковця інтерактивне інформаційне середовище.

Метою комп’ютеризації операцій із коштами є одержання точних даних про рух коштів, а також визна­чення залишків їх у касі і на поточних рахунках. Інформаційне забезпечення операцій із коштами складається із вхідної первинної інформації, класифікаторів і довідників, а також файлової вхідної інформаційної бази.

Удосконалення організації обліку і контролю грошових коштів підприємства полягає у:

                  комп’ютеризації обліку касових операцій;

                  комп’ютеризації поточних рахунків;

                  комп’ютеризації розрахунків із підзвітними особами;

                  комп’ютеризація операцій із дебіторами і кредиторами;

                  комп’ютеризація інших розрахункових операцій класу 3 у плані рахунків бухгалтерського обліку.

В сучасних умовах використання засобів обчислювальної техніки в обліку, аналізі господарської діяльності та плануванні фінансової діяльності підприємства є важливим фактором, який сприяє вдосконаленню управління та поліпшення якості економічної інформації. До складу системи автоматизованої обробки задач фінансово-розрахункових операцій входить база даних, мовні та програмні засоби, які реалізують доступ до даних і управління ними.

Таким чином, впровадження запропонованих заходів значно підвищить оперативність та якість обліку грошових коштів, що позитивно відобразиться на результатах діяльності підприємства.