ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ЕКОНОМІКИ І ТОРГІВЛІ ім.М.Туган-Барановського

Конопля І.О., Шершньова Г.В.

Інформаційна підтримка фінансового звітування підприємств

Для вдосконалення процесів управління економікою підприємства виникає потреба у застосуванні нових підходів до організації роботи та запровадження комплексної автоматизації облікової, аналітичної та управлінської діяльності, що дає можливість скоротити затрати на отримання необхідної управлінської інформації, що і обумовлює актуальність даної теми.

Питання обґрунтування необхідності подальшого розвитку і впровадження інформаційних систем та технологій на підприємствах розглядається багатьма вченими-економістами , такими як: Ф.Ф.Бутинець, Р.Т.Джога, Т.А.Писаревська, С.В.Свірко.

Мета даної роботи полягає у визначенні переваг використання інформаційних систем бухгалтерського обліку як інструменту автоматизації процесу звітування.

Використання комп’ютерних технологій значно полегшує та прискорює роботу бухгалтерів. За твердженнями вчених при ручному ведені бухгалтерського обліку лише на відображення операцій в облікових регістрах витрачається від 50 до 70% часу облікового персоналу. Тому використання інформаційних технологій та систем на підприємствах прискорює процес діяльності та полегшує облік господарських операцій [1].

За умов  нормального функціонування системи обліковому персоналу немає потреби втручатися у інформаційний процес на будь-якому його етапі, шляхом відображення проміжних даних [2, с.49].

На ринку IT існує велика кількість програмних продуктів, що здійснюють інформаційну підтримку звітування, але на наш погляд найбільш зручною є сучасна технологія роботи з електронними документами, підготовка та подання звітності в електронному вигляді із використанням електронного цифрового підпису програмний комплекс «БЕСТ ЗВІТ ПЛЮС».

«БЕСТ ЗВІТ ПЛЮС» призначений для автоматизації процесів роботи зі звітною документацією встановленого зразка. Він забезпечує організацію електронного документообігу у всіх без винятку суб’єктів господарювання будь-якої форми власності та джерел фінансування, або між ними та державними контролюючими органами, подача звітності яким передбачена чинним законодавством, це можливість інтеграції даних з будь-якої бухгалтерської програми.

Завдяки програмному комплексу «БЕСТ ЗВІТ ПЛЮС» можна подавати звіти до Державної податкової інспекції, Державного комітету статистики, Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування, Фонду зайнятості населення, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Держказначейства України та ін. [3].

Дана програма забезпечує перевірку стану платника податку на додану вартість (ПДВ) за індивідуальним податковим номером (ІПН) із бази платників Державної податкової адміністрації України (ДПАУ), перевірка статусу також можлива із Реєстру Податкових накладних. Також забезпечується перевірка стану розрахунків підприємства з бюджетом – формування запитів до Державної податкової інспекції (ДПІ) та відображення відповіді на ці запити з розшифруванням стану рахунків на початок та кінець періоду запиту, донарахування чи списання сум платежів, тощо [2, с.49].

Подання звітності електронною поштою без паперових носіїв є незаперечною перевагою даного програмного комплексу, але не єдиною. Також до переваг можна віднести зручність у вивченні та використанні. В програмі представлений весь існуючий комплект бланків, який своєчасно та швидко оновлюється у разі зміни законодавства України. Всі квитанції, що надійшли з інспекції чи фонду зберігаються у програмі, і випадково вилучити їх неможливо, це дозволить при будь-якій перевірці показати квитанцію про прийняття звіту. Автоматичне внесення даних у звіти із попередніх періодів, або заповнення даних у зв’язаних формах – що є дуже зручним, адже не доведеться їх повторно вводити. У програму можна імпортувати звітні документи установи, створені у інших бухгалтерських системах: «1С: Бухгалтерія», «Галактика», «Турбо-Бухгалтер» та інші у форматі .XML, .dbf, .pck, .zvb, .txt, файли передачі даних (формат ZDI) та  файли будь-якого формату. При наявності зв’язку з Інтернет звіти відправляються безпосередньо із програми (містить вбудований поштовий клієнт). Програмний комплекс «БЕСТ ЗВІТ ПЛЮС» має більш ніж 3000 бланків, серед яких понад 200 бюджетних форм звітності та додатків, що забезпечує зручність у використанні, оскільки містить у собі всі необхідні форми звітності. Надається програмою можливість використання спеціально підібраних комплектів звітних форм для підприємств різних видів діяльності або створити власний  комплект.

Головною перевагою програмного комплексу «БЕСТ ЗВІТ ПЛЮС» є те, що саме ця програма дозволить перетворити електронний документ на оригінал, що матиме юридичну силу та відправити його по електронній пошті.

Отже, підключення до системи подання звітності в електронному вигляді надає низьку суттєвих переваг, а саме: економію робочого часу, уникнення помилок, відсутність дублювання, гарантію оперативного поновлення форм звітності, підтвердження отримання звітності, конфіденційність.

Література

1.       Закон України № 851-IV від 22.05.2003р. «Про електронні документи та електронний документообіг» (зі змінами та доповненнями)

2.       О. Хобич Переваги зручного електронного фінансового звітування // Вісник податкової служби України, 2010. - №17. – С.49-50

3.       Офіційний сайт компанії «БЕСТ ЗВІТ» - Режим доступу: http://www.bestzvit.com/products/aboutbestzvitplus.shtml