Карабін Оксана Йосифівна

асистент кафедри інформатики і методики її викладання Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка

Особливості інформаційної підготовки майбутніх учителів гуманітарних дисциплін

Інформаційна підготовка майбутніх учителів гуманітарних дисциплін невід’ємно зв’язана з соціальною природою людини і є результатом її творчих, мисленнєвих здібностей і проявляється в таких аспектах: знання особливостей інформаційних потоків у відповідній галузі діяльності; вміння одержати, виокремити, аналітично опрацювати інформацію з різних джерел і подати її у належному рівні і вміти її ефективно використовувати; володіння навичками використання в своїй професійній діяльності систем опрацювання текстової, графічної, звукової, мультимедійної, числової інформації, баз даних і знань, прикладних програмних продуктів і систем телекомунікації. Якісна інформаційна підготовка в системі вищої освіти має пряму залежність ефективності інформатизації процесу професійної підготовки.

Інформатизації процесу підготовки майбутніх учителів гуманітарних дисциплін проводиться на рівні: управлінні вищим освітнім закладом (забезпечує повноцінний інформаційний обмін, автоматизацію управлінських і педагогічних процесів); управлінні навчально-виховним процесом (забезпечує наявність навчального контенту, методичного і виховного супроводження); управлінні та організації комунікації (поєднує матеріально-технічні, інформаційні та кадрові ресурси); організації форм освіти, змісту, методів навчання (формує доступність та відповідність інформатизації по потребам кожного майбутнього фахівця).

Охоплення усіх сфер функціонування суспільства надходженням, опрацюванням й ефективним використання інформаційних потоків в інформаційному середовищі неминуче призводить до володіння фахівцями як високим рівнем інформаційними технологіями, так і інформаційної культури.

Складовою інформаційної підготовки майбутніх учителів гуманітарних дисциплін є вміння ефективно використовувати інформаційні технології як у навчальному процесі, так і для постійного навчання та самоосвіти протягом життя.

Майбутній вчитель гуманітарних дисциплін використовуючи інформаційній технологій формує у собі: цілісне інформаційно-інтелектуальне уявлення про інформацію, сучасні технічні і програмні засоби її одержання, збереження, обробки та передачі; вміння і навички орієнтуватися у інформаційних потоках по спеціальності з розв’язком прикладних завдань за допомогою комп’ютерних систем та технологій; творче, науково-пізнавальне ставлення до майбутньої професії із зростанням рівня знань і формування навичок інформаційної діяльності та інтеграцією їх у свою навчально-пізнавальну й науково-дослідницьку діяльність із галузі гуманітарних знань.

Інформаційних технологій для майбутніх учителів гуманітарних дисциплін мають такі особливості, як: динамічність (інтенсивний розвиток науки і техніки); інтерактивність (створення інформаційного медіа-простору); візуальність (побудова і моделювання складних об’єктів); універсальність (багатоцільове використання технологій за профілем діяльності); продуктивність (створення дієвих, стійких умінь і результативних навичок роботи з інформаційними технологіями). Інформаційні технології не лише впливають на характер трансформації освітньої сфери, а й викликають масову потребу в самостійному навчанні, великій самовіддачі і постійному підвищенні кваліфікації. На відміну від професійних фахівців в галузі знань системні науки та кібернетика, майбутній вчитель гуманітарних дисциплін повинен добре орієнтуватися у сфері інформаційних технологій, вміти доцільно їх обирати, працювати та використовувати у своїй професійній діяльності.

Однією із сторін інформаційної підготовки майбутніх учителів гуманітарних дисциплін є формування високого рівня інформаційної культури. Інформаційна культура в широкому змісті відіграла значну роль у розвитку людської цивілізації, тому що її активний характер сприяв практично-перетворюючій діяльності людини. Інформаційна культура у вузькому змісті — це рівень організації інформаційних процесів, ступінь задоволення потреби людей в інформаційному спілкуванні, рівень ефективності створення, збору, збереження, переробки і передачі інформації. У той же час це і діяльність, спрямована на оптимізацію усіх видів інформаційного спілкування, створення найбільш сприятливих умов для того, щоб цінності культури були освоєні людиною, ввійшли органічно в її спосіб життя.

Основою інформаційної культури, на думку Н. Г. Джинчарадзе, є знання про інформаційне середовище, закони його функціонування та розвитку, а також досконале вміння орієнтуватися в сучасному світі інформації.

Інформаційна культура майбутнього вчителя гуманітарних дисциплін, як багатокомпонентне явище, формується як під час навчання, так і у повсякденній діяльності, через засоби інформаційних технологій і в процесі передачі та отриманні нових знань, що означає постійну, неперервну самоосвіту. До її структури відносимо такі елементи: навички постановки професійних задач і вміння їх вирішення за інформаційних технологій; володіння методами інформаційного моделювання і вміння їх реалізації на основі алгоритмічних структур; навички роботи з комп’ютерними системами та вміння підбирати прикладне програмне забезпечення для розв’язання відповідних типів фахових задач; навички одержання результатів і вміння правильно інтерпретувати розв’язання практичних задач.

Інформаційна підготовка майбутніх учителів гуманітарних дисциплін можлива завдяки: інтенсивному розвитку сфери освіти, особливостям роботи з інформацією, системному підходу до формування сукупності індивідуальних освітніх вмінь і систематизації знань, системоутворюючому призначенню і застосуванню інформаційних технологій та інформаційної культури, що в ідеалі повинне забезпечуватися єдиним підходом до процесу викладання враховуючи вимоги інформаційного середовища.

Література:

1.        Джинчарадзе Н. Г. Інформаційна культура особи: формування та тенденції розвитку (соціально-філософський аналіз) : Дис. ... д-ра філос. наук : 09.00.03 /Джинчарадзе Наталія Гаврилівна.  К., 1997.  425 с.

2.        Карабін О. Й. Інформаційна культура студентів в контексті модернізації педагогічної освіти. Наукові записки ТДПУ. Серія: Педагогіка. Тернопіль. — 2005 р. — №5. С. 34–39.

3.        Корнєв Р. С. Підготовка майбутніх економістів до професійної інформаційної діяльності у вищих навчальних закладах. Дис. ... д-ра пед. наук: 13.00.04 /Національний аграрний університет. — К., 2005. — 275 с.

4.        Нестерова Л. В. Формирование информационной культуры будущих инженеров лесного комплекса в процессе гуманитарной подготовки. — Дисс. … канд. пед. наук. 13.00.08. — Брянск — 2001. — 228 с.