Бурдак О.О.

Національний технічний університет

«Харківський політехнічний інститут»

Використання комп’ютерно-орієнтованих системи навчання у ВНЗ

Здійснити підготовку якісно нової генерації фахівців, у яких професіоналізм і компетентність поєднуються з широтою мислення та неординарністю підходів до наукових, виробничих і життєвих проблем, можливо лише за умови організації і забезпечення навчальної та наукової роботи у вищих навчальних закладах на рівні, який відповідає запитам сучасного інформаційного суспільства.

Одним з реальних шляхів інформатизації навчального процесу, підвищення якості професійної підготовки майбутніх фахівців, активізації навчально-пізнавальної і науково-дослідної діяльності студентів ВНЗ, розкриття їхнього творчого потенціалу, збільшення ролі самостійної та індивідуальної роботи, за словами М. І. Жалдака, є “створення і широке впровадження в повсякденну педагогічну практику нових комп’ютерно-орієнтованих методичних систем навчання (КОМСН) на принципах поступового і неантагоністичного, без руйнівних перебудов і реформ, вбудовування інформаційно-комунікаційних технологій у діючі дидактичні системи, гармонійного поєднання традиційних і комп’ютерно-орієнтованих технологій навчання, не заперечування і відкидання здобутків педагогічної науки минулого, а, навпаки, їх удосконалення і посилення, в тому числі і за рахунок використання досягнень у розвитку комп’ютерної техніки і засобів зв’язку” [1;2].

Проблеми створення і впровадження комп’ютерно-орієнтованих методичних систем навчання математики, інформатики, фізики у середніх і вищих навчальних закладах досліджували М.І. Жалдак, Ю.С. Рамський, О.М. Гончарова, В.І. Клочко, Н.В. Морзе, С.О. Семеріков, Є.М. Сміронова-Трибульська, О.В. Співаковський, С.А. Раков, Ю.В. Триус, Є.Ф. Вінниченко, Ю.В. Горошко, Ю.І. Сінько, О.А. Смалько, С.В. Шокалюк та інші.

Сучасні вимоги до освітнього процесу передбачають вдосконалення методичних засобів і форм організації навчальної діяльності, а також умов інформаційної взаємодії між викладачем, студентом і засобами навчання.

Включення комп'ютерів в навчальний процес змінює роль засобів навчання, що використовується у викладанні різних предметів, і змінює саме навчальне середовище, в якому відбувається процес навчання. З нашої точки зору комп'ютер слід розглядати як компонент системи засобів навчання, що забезпечують наочність діяльності і її практичну спрямованість. Крім того, в систему засобів обов'язково повинні входити традиційні засоби навчання, що забезпечують підтримку викладання навчального предмету.

Нині розробка програмно-педагогічних засобів (ППЗ) для навчання різних навчальних предметів відбувається досить інтенсивно. Широке застосування ППЗ забезпечує підвищення якості знань студентів, урахування їхніх індивідуальних особливостей, сприяє інтенсифікації навчання.

Відомі комп’ютерно-орієнтовані засоби підтримки математичної діяльності Gran, Динамічна геометрія (DG), Системи лінійних рівнянь, Світ лінійної алгебри (СЛА), ТерМ, Web-Almir орієнтовані на такий спосіб використання. Зазначимо, що навчальні програми Gran, DG спрямовано на математичні задачі, що мають графічну інтерпретацію, а Системи лінійних рівнянь, СЛА, Терм, Web-Almir на клас математичних задач, у яких основними методами розв’язування є алгебраїчні (символьні) перетворення.

Комп’ютерно-орієнтована лекція – систематичне, послідовне i логічне подання проблемної ситуації з певних розділів шкільного курсу математики із використанням відео i комп’ютерної техніки для демонстрації малюнків, графіків, динамічних зображень i ін. В основі комп’ютерно-орієнтованої лекції лежить план лекції - чітке формулювання теми i мети, запису найбільш складних доведень, заздалегідь намічений план розкриття теми, логіка переходу від одного питання до іншого, який подаєтьсяу вигляді презентації.

Комп’ютерно-орієнтована лабораторна робота - вид навчальної діяльності, пов'язаний з виконанням досліджень (можливо, на лабораторному устаткування із застосуванням комп'ютера. Зручно проводити лабораторні роботи з математики з використанням ППЗ GRANI, GRAN-2D i DG.

Комп’ютерно-орієнтована контрольна робота, тестування - форма виявлення й оцінювання ступеня оволодіння студентом знаннями, вміннями та навичками, що контролює рівень засвоєння визначеного об'єму навчального матеріалу в межах теми i організована викладачем за допомогою спеціального програмного забезпечення - контролюючої програми.

Отже, комп’ютерно-орієнтовані методичні  системи навчання у ВНЗ повинні розроблятися на основі новітніх педагогічних  та  інформаційно-комунікаційних  технологій,  використання яких може забезпечити створення у ВНЗ єдиного освітньо-наукового інформаційного середовища, в якому навчальна діяльність буде своєрідною моделлю майбутньої професійної діяльності студентів в умовах інформаційного суспільства.

Література

1. Жалдак М. І. Система подготовки учителя к использованию информационной технологии в учебном процессе. Дисс... д-ра пед. наук. – М.: НИИ СИМО АПН СССР, 1989. – 48 с.

2. Жалдак М. І. Педагогічний потенціал комп’ютерно-орієнтованих систем навчання математики // Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць / Редкол. – К.: НПУ імені М. П. Драгоманова. – Вип. 7. – 2003. – С. 3–16.

3. Триус Ю.В. Комп’ютерно-орієнтовані методичні системи навчання математичних дисциплін у ВНЗ: проблеми, стан і перспективи // Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць / Редкол. – К.: НПУ імені М. П. Драгоманова. – Вип. 5. – 2007. – С. 3–14.