Тимофєєва Г.Ю.

Сумська філія Харківського національного університету внутрішніх справ

АДАПТАЦІЯ СТУДЕНТІВ У ВНЗ ЗА ДОПОМОГОЮ РУХОВОЇ АКТИВНОСТІ

Процес адаптації студентів до процесу навчання у вищому учбовому закладі є актуальним завданням сучасної вищої освіти, оскільки навантаження, що здійснюють свій негативний вплив на студентів здатні погіршувати сприйняття навчального матеріалу. Регулярні заняття руховою активністю, що включаються в фізичну культуру і спорт, здатні позитивно впливати не тільки на покращення фізичного і психоемоційного стану студентів, але й на поліпшення процесу адаптації до навчання.

Здоров'я студента можна визначити як здатність організму зберігати й активізувати захисні й регуляторні механізми, що здатні забезпечити ефективну фізичну і розумову працездатність й всесторонній розвиток особистості студента в умовах навчальної діяльності [1].

В зв'язку з цим, негативна ситуація, що пов'язана із станом здоров'я студентів вузів, посилюється станом сучасної вищої освіти, яка характеризується:

1)переважанням в режимі дня студента навчальної діяльності над руховою активністю;

2) відсутністю обліку об'ємів фізичного і розумового навантаження протягом навчального дня;

3) скороченням тривалості занять фізичною культурою і спортом внаслідок збільшення кількості навчальних занять, а також невикористанням можливостей цих занять з метою зняття фізичного і розумового напруження;

4) недоліками в організації активного відпочинку студентів, і, як наслідок – виключення з організації процесу фізичного виховання фізкультурно-масових заходів із оздоровчою спрямованістю.

У даному зв'язку першим і найважливішим завданням є охорона здоров'я студентів, у тому числі засобами фізичної культури і спорту [4]. Проведення занять фізичною культурою і спортом зі студентами покликані, перш за все, покращувати стан здоров'я, вирішуються вони спільно з вихованням фізичних якостей, особливо тих, розвиток яких веде до підвищення рівня функціональних і адаптаційних можливостей організму [2].

Адаптація студента в період навчання у вищому навчальному закладі розглядається як процес засвоєння соціального напрямку адаптації, особливо її професійної компоненти, що здатне здійснювати вплив на навчання в і й становлення студента, як майбутнього спеціаліста. При цьому, на функціонування і розвиток всіх провідних систем організму студентів впливають значно зростаючі соціально-психологічні й функціональні навантаження, що, поза сумнівом, негативно позначаються на їх фізичному і психічному здоров'ї й адаптаційних можливостях [3].

Певна кількість студентів прагне до значного покращення своїх результатів у власній навчальній діяльності, для них характерна мотивація, що орієнтована на виконання навчальної діяльності з досягненням максимального результату.

На мою думку, необхідно зазначити, що сучасна студентська молодь, у своїй більшості, відчуває руховий дефіцит, який призводить до виражених функціональних порушень в організмі, зниженні фізичної і розумової працездатності, що спричиняє за собою погіршення адаптації й недоліки у навчальній діяльності. Таким чином, спостерігається тенденція підвищення соціальної ролі фізичної культури і спорту в процесі адаптації студента до умов навчання в і, що виявляється в адаптації студентської молоді до навчальної діяльності, використанні систематичної рухової діяльності з метою зміцнення здоров'я, у профілактиці погіршення фізичної і розумової працездатності тощо.

Фізична культура і спорту займає одне з перших місць в сучасному суспільстві, оскільки дає можливість реалізувати потреби в здоровому способі життя, виховує звичку вести активну рухову діяльність і стежити за своїм здоров'ям. Використання занять фізичної культури і спорту сприяє поліпшенню фізичного здоров'я, під впливом систематичних фізичних навантажень відбувається нормалізація маси тіла й підвищення функціональних можливостей дихальної і серцево-судинної систем. Раціональне фізичне тренування дозволяє швидко і ефективно досягти підвищення фізичної підготовленості й працездатності.

1. В умовах постійного зростання функцій і обов'язків студента у різні періоди навчання збільшуються вимоги до підвищення адаптації його функціональних систем до процесу навчальної діяльності, що обумовлено специфікою навчальної діяльності студента і пов'язаної з дією на його організм несприятливих чинників, а також змінами соціально-економічних умов життя і навчання в період навчальної діяльності в вузі.

2. Заняття фізичною культурою і спортом є провідним засобом зміцнення здоров'я студентів, вони підвищують функціональні можливості організму, що виявляється в підвищенні їх фізичної і розумової працездатності й здійснюють позитивний вплив на процес адаптації до умов навчання у вищому учбовому закладі.

Література:

1. Виленский М. Я. Физическая культура студента: Учебн. для студ. вузов. – М.: Гардарики, 2001. – 448 с.

2. Грачев О. К. Физическая культура студента / О. К. Грачев. – Ростов-на-Дону: МарТ, 2005. – 464 с.

3. Попов Г.Н., Ширенкова Е.В., Серазетдинов О.З. Критерии здоровья: адаптация, социализация, индивидуализация // Вестн. Томского гос. пед. ун-та, 2007. – № 5 (68). – С. 83–87.

4. Холодов Ж. К., Кузнецов В. С. Теория и методика физического воспитания с спорта: Учеб. пособие для студ. высш. учеб. заведений. – М.: Издательский центр "Академия", 2009. – 480 с.