Пащенко Т.В.,  Автомобільно-дорожній інститут Дон НТУ, м. Горлівка

 

Нормування показників роботи підприємств автомобільного транспорту

 

Нормування на сучасному етапі розвитку економіки розглядається як один із основних напрямків підвищення ефективності функціонування підприємств і  роботи рухомого складу та економії ресурсів. При розробці заходів щодо підвищення ефективності роботи та економії ресурсів необхідно додержуватися державної програми, направленої на нормування, планування та збереження ресурсів, що призводять до зниження витрат.

Нормування показників – це встановлення раціонального (максимального, мінімального) їх значення в певних умовах роботи.

Відомі два підходи до нормування показників реальної системи будь-якого ступеня складності та природи: детерміністський та ймовірнісний.

При моделюванні показників роботи підприємств автомобільного транспорту детерміністським методом намагаються виключити якомога більшу кількість факторів, що впливають на властивість, яка вивчається. За цих обставин не завжди вдається виділити основні. Частіше обмежуються визначенням залежності від декількох факторів. Якщо є такі емпіричні залежності та результати експериментальних випробувань, при детерміністському підході шукають рівняння, що пов’язує вибрані для вивчення фактори та властивості і показники системи. Отримане рівняння при відомих методах його вирішення розглядають у якості моделі цілої системи. Щоб отримати і вирішити рівняння детерміністським методом, необхідно зменшувати кількість факторів, що впливають на властивості системи (у іншому випадку або неможливо написати рівняння, або неможливо знайти його рішення) [1]. Детерміністське моделювання використовують рідко, оскільки не враховується стохастичний характер роботи підприємств (рис. 1).

Нормування показників роботи підприємства і рухомого складу доцільно розглядати, як складну ймовірнісну систему, як єдине ціле, що характерно для автотранспортного підприємства  (для відокремленого простору), в якому вона функціонує у створених умовах та змінюється під дією зовнішніх та внутрішніх факторів. З урахуванням цього для вивчення властивостей цієї системи бажано використовувати статистичний підхід, у якому результати спостережень використовуються для емпіричного опису, завдяки якому ми зможемо спрогнозувати конкретні для АТП експлуатаційні показники та забезпечити раціональне їх використання. Вибір розподілу повинен базуватися на розумінні явищ, які відбуваються в системі планування і взагалі управління транспортними і сервісними процесами на транспорті, та факторів, що формують їх.

 

Фактори, що впливають на показники роботи транспорту

 
                                              

 

Некеровані

 

Частково керовані

 

Повністю керовані

 
 

Річний пробіг автомобіля

 

Час експлуатації АТЗ

 

Дорожні умови

 

Природно-кліматичні умови

 

Надійність автомобіля

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 


Умови зберігання

 
    

 

Рис. 1. Фактори, що впливають на нормування експлуатаційних показників

 

Для визначення нормативів показників роботи транспортних засобів на підприємстві потрібний  системний підхід, який виходить з того, що специфіка складної системи не вичерпується особливостями складових її елементів, а визначається насамперед характером зв’язків та відносин між визначеними елементами [2]. Спроба дати опис складного об’єкта (системи нормування показників роботи, характерної для підприємства автомобільного транспорту), як цілісної системи, на основі вивчення тільки одного із різних типів між елементних зв’язків – просторових, часових, функціональних не ефективна. Якщо виходити з того, що системне дослідження, предметом якого є об’єкт,  представляє собою систему, а системні характеристики цього об’єкта виявляються за результатами досліджень, то можна сказати, що будь-яке системне дослідження показників роботи повинно фіксувати хоча б деякі характерні особливості підприємства, як системи. Такими особливостями можуть бути: визначення взаємодії між елементами системи, врахування впливу зовнішнього середовища, визначення оптимальних режимів роботи підприємства.

Тому удосконалювання системи нормування експлуатаційних показників доцільно виконувати на основі вивчення закономірностей формування системи в цілому, яка орієнтується на кінцеву мету її функціонування. Кінцева мета – забезпечення ефективного функціонування підприємства.

При аналізі системи нормування, з урахуванням керованості факторів, дуже складно проаналізувати її тільки аналітичними методами. Тому для розробки оптимальних рішень застосовуються методи досліджень та оцінки об’єктів на ймовірнісних, статистичних, логістичних моделях. Методи моделювання нормативів роботи підприємств зазвичай застосовують при вирішенні задач, які не піддаються рішенню детермінованими методами.

Сучасна концепція логістики розглядається як ефективний мотивований підхід до нормування  з метою зниження витрат виробництва та підвищення показників ефективності роботи цілого підприємства, структурних підрозділів та рухомого складу (рис. 2).

На підприємствах доцільно впроваджувати не тільки технічні, але і організаційні заходи встановлення експлуатаційних показників та економії ресурсів. Серед експлуатаційних важливими є впровадження індивідуальних, маршрутних та групових норм показників та витрат ресурсів і в першу чергу палива.

Аналіз методів нормування експлуатаційних показників

 
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.2. Загальна методика нормування показників роботи

 

В ринкових умовах економіки використання логістичної концепції при нормуванні показників роботи підприємства є ефективним.

    

Перелік посилань

1. Техническая кибернетика транспорта: Учебное пособие / Н.Я. Говорущенко, В.Н. Варфоломеев. – Харьков: ХГАДТУ, 2001. – 271 с.

2. Уваров С.А. Логистика. – СПб.: Инвест – НП, 1996. – 235 с.